Jesień lada dzień – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać na drodze

Jesień lada dzień – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać na drodze

Jesień zbliża się wielkimi krokami, co ma duże znaczenie także dla kierowców. O jakich 5 elementach nie możesz zapomnieć, by podróżować bezpiecznie o tej porze roku?

udostępnij

Jan JarosiewiczJan Jarosiewicz / 19-08-2015

Czy jesieni trzeba się obawiać?

Parafrazując stare porzekadło, nie taka jesień straszna, jak ją malują. Obniżenie temperatury (czasem nawet poniżej 0 stopni Celsjusza) czy znacznie większa liczba opadów muszą powodować kosmetyczne choćby zmiany na wielu płaszczyznach. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie kierowców na drodze oraz odpowiednie przygotowanie auta. Jesień to typowy okres przejściowy, w którym prowadzenie samochodu osobowego może nie być tak komfortowe jak latem (choć upały mogą dać nieźle do wiwatu), lecz jednocześnie nie sprawia takich trudności jak zimą.

Uwaga, zwolnij!

To bezwzględnie najważniejsza zasada, o której w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć. Przygotowanie auta do nowych warunków to sprawa kluczowa, jeśli jednak sam nie zmienisz swoich letnich nawyków, żaden pojazd nie zapewni bezpieczeństwa tobie i twoim pasażerom. Warunki na drodze zmieniają się powoli, lecz nieodwracalnie (a przynajmniej do wiosny), nigdy nie wiesz także, kiedy nastąpi pierwszy niespodziewany atak zimy. Nawierzchnia często bywa mokra wskutek częstszych i obfitszych opadów deszczu, a zmrok zapada wcześniej. Słońce przebywające nisko nad horyzontem łatwo może oślepiać kierowcę. Często bywa ślisko, co wydłuża potencjalną drogę hamowania oraz wymaga mniejszej prędkości na niektórych zakrętach. Najbardziej dokuczliwe są jednak nocne przymrozki, które pojawiają się zwykle w listopadzie. Wymagają one zmiany stylu jazdy na ostrożniejszy oraz większego skupienia podczas prowadzenia pojazdów.

Przygotuj się do wymiany opon i płynów

Niższe temperatury wymagają także kilku korekt technicznych. Najważniejszą jest oczywiście zmiana opon letnich na zimowe. Jeśli posiadasz letnie i zimowe opony na osobnych felgach, a zamiany możesz tego dokonać w ścianach własnego warsztatu, to nie masz praktycznie żadnego problemu. W przypadku prognozy przymrozków godzina spędzona przy aucie wystarczy, aby założyć drugi komplet. Mało kto jednak ma taki komfort, a większość użytkowników aut zmuszona jest do rezerwacji kolejki u wulkanizatora nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Dlatego warto zainteresować się tym problemem już jesienią.

Wymiana płynów eksploatacyjnych z letnich na zimowe (np. płyn do spryskiwaczy i płyn chłodniczy) to bardzo proste czynności, z którymi poradzi sobie każdy. W żadnym wypadku nie można ich pomijać.

Lakier i tapicerka

Jesień to niemal ostatnia chwila na umycia auta przed zimą. O ile z praniem tapicerki nie ma takiego problemu (choć auto powinno się potem solidnie przewietrzyć), o tyle mycie karoserii przy ujemnej temperaturze nie jest najlepszym pomysłem. Doprowadzenie auta do czystości przed sezonem zimowym pozwoli na łagodniejsze jego przebrnięcie. Warto także odpowiednio zabezpieczyć lakier przed środkami, których używa się zimą do oczyszczania dróg.

System wentylacyjny

Po sezonie letnim kanały wentylacyjne bywają solidnie zanieczyszczone. To zmniejsza ich drożność, co z kolei skutkuje mniej efektywnym działaniem całego systemu nawiewów oraz klimatyzacji. Dlatego też należy je wszystkie odkurzyć, wliczając w to także wyloty znajdujące się we wnętrzu auta. Bez względu na datę poprzedniej wymiany filtru pyłkowego warto go także przeczyścić oraz wysuszyć. Zabiegi te pozwolą na skuteczną walkę z tak częstym właśnie jesienią problemem skraplającej się pary wodnej na szybach.

Elektryka

Wzrastający stopień wilgoci w powietrzu może powodować (szczególnie w starszych autach) zwarcia w obrębie instalacji elektrycznych. Do wyczyszczenia i konserwacji kabli przydatny będzie spray silikonowy oraz preparat przeznaczony do czyszczenia styków. Koniecznie trzeba sprawdzić także skrzynki bezpiecznikowe oraz klemy akumulatora. Jeśli wystąpi szary nalot, nie skrobiemy go, wystarczy psiknięcie sprayem do elektryki.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przygotowanie auta do nadchodzącej jesieni nie jest zbyt trudne ani nie wymaga szeregu skomplikowanych czynności. Wystarczy odrobina systematyczności, by cieszyć się komfortową i przede wszystkim bezpieczną jazdą aż do nadejścia zimy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro