Jeden przeciw wszystkim – najciekawsze planszówki asymetryczne
Zdaniem eksperta

Jeden przeciw wszystkim – najciekawsze planszówki asymetryczne

W jednych grach współpracujemy, w innych rywalizujemy, ale są jeszcze takie, w których robimy to wszystko równocześnie. I najczęściej w tajemnicy.

udostępnij

Sławomir SerafinSławomir Serafin / 29-10-2018

Gry planszowe zwykle stawiają na czyste współzawodnictwo poszczególnych graczy lub współpracę w osiągnięciu konkretnego celu. W grach asymetrycznych zaś może być różnie. Zwykle część graczy ma współpracować, podczas gdy jeden lub dwóch działa przeciwko grupie od samego początku. Czasem cała grupa ma nominalnie współpracować, ale wśród nich ukryty jest zdrajca, który wszystko czyni na ich szkodę. A czasem po prostu nie wiadomo, kto jest kim, i wszystko okazuje się dopiero w trakcie rozgrywki. Niezależnie od tego, którą z metod stosuje dana gra, jedno jest pewne – zabawa będzie znakomita. I ktoś na pewno wygra.

Bang!

Bang!

Dziki Zachód, szeryf, bandyci i dużo, dużo strzelania. „Bang!” to dynamiczna gra karciana, w której graczom przydzielane są role bandytów, renegatów, zastępców szeryfa oraz właśnie samotnego stróża prawa. Co ciekawe, tylko o szeryfie wiadomo od początku, kim jest – pozostali gracze nie mogą wyjawić, jaką rolę wylosowali. I każdy z nich dąży do swojego celu. Szeryf i zastępcy chcą wykończyć bandytów, ci zaś załatwić szeryfa. A renegat chce po prostu przetrwać.

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

„Battlestar Galactica” to kultowa gra planszowa, bazująca na nie mniej kultowym serialu science fiction o tym samym tytule. Gracze wcielają się tutaj w znane z ekranu postacie, takie jak Gaius Baltar czy admirał Adama, i razem kierują ostatnią flotą ludzkości uciekającą przed zbuntowanymi Cylonami. Oczywiście, podobnie jak w serialu, nie wiadomo, kto jest człowiekiem, a kto inteligentną maszyną, która działa skrycie na szkodę floty, więc rozgrywka jest mocno paranoiczna i nieprzewidywalna, bo nie każdy Cylon wie od samego początku, że jest Cylonem…

Kosmiczne spotkania

„Kosmiczne spotkania” asymetrię ujmują w nieco inny sposób niż pozostałe gry z listy. Gracze kierują tutaj wybranymi rasami obcych, próbując za pomocą politycznych przepychanek lub też potężnych flot przejąć kontrolę nad galaktyką, i od początku wiadomo, kto jest kim, a sama zabawa jest czystą rywalizacją. Asymetria kryje się tutaj w opisach i specjalnych zdolnościach poszczególnych ras, które mogą dążyć do zwycięstwa zupełnie inną drogą niż pozostali.

Listy z Whitechapel

Listy z Whitechapel

„Listy z Whitechapel” to klimatyczny wiktoriański kryminał, w którym główną rolę odgrywa pierwszy i najsłynniejszy seryjny morderca w historii, Kuba Rozpruwacz. Jeden z graczy wciela się właśnie w Kubę, pozostali zaś w śledczych, którzy tropią jego ślady i próbują, coraz bardziej nerwowo, po kolejnych zabójstwach odnaleźć jego kryjówkę. Nie jest to proste, bo sprytny morderca będzie mylił tropy i zostawiał fałszywe ślady, prowadzące w innych kierunkach.

Martwa Zima: Gra rozdroży

Martwa Zima: Gra rozdroży

Przetrwanie apokalipsy żywych trupów jest wystarczająco trudnym zadaniem, gdy wszyscy ze sobą współpracują. „Martwa Zima” jednak dodatkowo utrudnia przeżycie kolonii ocalałych, przydzielając każdemu z graczy osobne, poboczne warunki osiągnięcia zwycięstwa. I jakby tego było mało, wśród nich może być także zdrajca, który dąży do zupełnie przeciwnego celu – upadku ostatniego bastionu cywilizacji. A to wszystko pośród śniegów i hord zombie.

Mr Jack

Kuba Rozpruwacz zainspirował niejednego twórcę i „Mr Jack” to druga gra w tym zestawieniu, która nawiązuje do słynnych XIX-wiecznych morderstw. Gra się w nią we dwójkę i jeden z graczy ma umożliwić Kubie ucieczkę, a drugi wydedukować, kto jest zabójcą, i schwytać go, zanim będzie za późno. Ta detektywistyczna gra przypomina rozbudowane szachy z dodatkowym elementem losowym i daje sporą przewagę jednej ze stron, więc można ją zakwalifikować do grona gier asymetrycznych.

Obecność

Obecność

Czy na każdej planecie, na której ląduje wyprawa badawcza, kryje się krwiożercza obca bestia? Nie wiadomo. Ale na tej tak. „Obecność” to szybka, emocjonująca gra karciana, w której jeden z graczy jest ikonicznym Obcym, a pozostali uczestnicy są ludźmi, którzy, niestety, nie mają szans pokonać stwora, więc muszą wspólnym wysiłkiem wydostać się z planety. A zabawa w kotka i myszkę wraz z upływem czasu staje się coraz gorętsza i bardziej zacięta.

Sabotażysta

Sabotażysta

Co robią krasnoludy? Kopią tunele w poszukiwaniu skarbów. A przynajmniej te uczciwe, bo są również i takie, które wolą się wzbogacić same. „Sabotażysta” to przezabawna gra karciana dla większego grona graczy, w której wszyscy wydają się dążyć do tego samego celu, czyli odkopania złota, dopóki nie każe się, że wśród nich są sabotażyści właśnie, którzy zasypują tunele lub też drążą je w przeciwnym kierunku.

Star Wars: Rebelia

Star Wars: Rebelia

Jeden z najbardziej znanych asymetrycznych konfliktów w popkulturze został doskonale ujęty w rozbudowanej grze „Star Wars: Rebelia”. W tej przeznaczonej dla dwóch graczy produkcji jeden z nich kieruje potężnym Imperium, a drugi stara się pokrzyżować mu szyki, dowodząc wojskami i flotami rebelianckiego Sojuszu. Fani „Gwiezdnych Wojen” znajdą tutaj wszystko, o czym marzyli – od Luke’a Skywalkera i X-wingów po Vadera i Gwiazdę Śmierci.

Zimna Wojna 1945-1989

Wielokrotnie nagradzana produkcja, w której dwóch graczy wciela się w szefów najsłynniejszych agencji wywiadowczych XX wieku – CIA i KGB. Areną ich działań jest cały świat, a narzędziami zdobywania wpływów przewroty, zabójstwa, działania militarne i wszelkie inne sztuczki w szpiegowskim arsenale. Celem „Zimnej Wojny” jest oczywiście przejęcie kontroli nad światem lub… doprowadzenie do globalnej wojny nuklearnej.

Asymetria oznacza nierówność, ale wcale nie brak równowagi. Najlepsze gry asymetryczne dają każdej stronie, bez różnicy, ile by ich było, takie same szanse na zwycięstwo. Czasem czyniąc ją potężniejszą, a czasem bardziej liczną, a czasem stosując jeszcze inne, oryginalne sztuczki. Niezależnie od tego, jaką drogę obierze dana produkcja, jedno jest pewne – zabawa okaże się bardzo emocjonująca i ciekawa, a na dodatek będzie się chciało zagrać jeszcze raz, zamieniając strony i próbując zupełnie innego podejścia do tej samej gry.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro