Jakiego sprzętu potrzebujesz, by móc zagrać w „Wiedźmina 3”?

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” to jedna z najważniejszych gier 2015 roku, nie tylko dla Polaków, ale dla całego świata. Marka „The Witcher” jest już znana niemal przez wszystkich graczy, ale co najważniejsze – jest przez nich ceniona. Premiera trzeciej części przygód Geralta z Rivii budzi spore emocje. Niestety gra w wersji na komputery ma dość wysokie wymagania. Jakim sprzętem należy dysponować, aby móc zagrać w „Wiedźmina 3”?

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 26-05-2015

„Wiedźmin 3: Dziki Gon” ma być – według zapowiedzi firmy CD Projekt RED – jedną z najlepszych gier RPG w historii. Ciekawa fabuła i ogromny świat mają przyciągnąć graczy do monitorów na dziesiątki godzin. Jednak wymagania są dość wysokie. Sprawdźmy zatem, jakie podzespoły trzeba mieć w komputerze, aby zagrać w najnowsze przygody Geralta z Rivii.

Procesor

Minimalne wymagania sprzętowe, które zostały opublikowane przez CD Projekt RED, zawierają co najmniej procesor Intel Core i5-2500K lub AMD Phenom II X4 940. To dość stare układy, których nie znajdziemy już w sprzedaży. Oba mają po kilka lat. Dlatego też, jeśli chcielibyśmy kupić nowy komputer, który poradzi sobie z „Wiedźminem 3”, konieczne byłoby kupno np. modelu Core i5-4440 w cenie około 750-900 złotych lub AMD FX-6300 w cenie około 450-500 złotych. Rekomendowane wymagania sprzętowe to już z kolei co najmniej procesory Core i7-3770 lub AMD FX-8350. W przypadku Intela to również układ poprzedniej generacji, dlatego łatwiejsze będzie kupno np. Intela Core i7-4790 w cenie 1300-1400 złotych. AMD FX-8350 to wciąż dość nowy procesor, za którego trzeba zapłacić mniej więcej 850 złotych.

Karta graficzna

To najważniejszy element każdego komputera dla gracza, więc też kluczowy element w przypadku chęci zagrania w „Wiedźmina 3”. W przypadku minimalnych wymagań, które pozwolą na płynną grę w niskich ustawieniach graficznych, konieczna jest karta GeForce GTX 660 lub Radeon HD 7870. To jednak dość stare konstrukcje, których nie opłaca się już dzisiaj kupować. Jeśli już mamy je w komputerze, to nie ma o co się martwić. Jeśli zamierzamy kupić nowy zestaw, to lepiej zainwestować w nowsze podzespoły, które wcale nie są dużo droższe. W przypadku karty graficznej Nvidia najbardziej opłacalnym modelem jest w tym momencie GTX 960 w cenie około 800-1000 złotych. Jeśli dołożymy zaledwie 100-200 złotych, to kupimy już model GTX 770, który znajduje się w rekomendowanych wymaganiach sprzętowych. Dla porównania GTX 660 to koszt rzędu 750 złotych. Jeśli wolimy kartę graficzną marki AMD, to do najwyższych ustawień wymagany jest model R9 290, który kosztuje już ponad 1300 złotych. Dobrą alternatywą są także tylko nieco mniej wydajne Radeony R9 280X, R9 280 oraz R9 270X. Pierwszy wiąże się z wydatkiem rzędu 1200 złotych, a za dwa pozostałe musimy zapłacić mniej więcej 850 złotych. Pamiętajmy jednak, aby nie oszczędzać na procesorze i przez to większą kwotę wydawać na kartę graficzną, bo to i tak nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Co jeszcze?

Na tym wymagania „Wiedźmina 3” się nie kończą. Gra do płynnego działania potrzebuje także co najmniej 8 GB pamięci RAM (w przypadku rekomendowanych wymagań) lub ewentualnie 6 GB (przy niższych ustawieniach). W grę wchodzą tylko i wyłącznie pamięci DDR3 o taktowaniu co najmniej 1066 MHz, chociaż lepszym wyborem będzie zakup pamięci 1333 MHz lub nawet 1600 MHz. Do tego musimy jeszcze dorzucić co najmniej 40 GB pamięci na dysku twardym. Gra może działać dużo szybciej (przede wszystkim chodzi o czas ładowania), jeśli będzie zainstalowana na szybkim dysku SSD.

Nie możemy także zapomnieć o odpowiedniej płycie głównej, która będzie w stanie odpowiednio wykorzystać zastosowane podzespoły i nimi zarządzać. Nie oszczędzajmy także na chłodzeniu procesora i zasilaczu, ponieważ od nich w dużej mierze zależy żywotność naszego komputera. Dobry komputer dla graczy to nie taki, który będzie miał najlepszą kartę graficzną kosztem pozostałych elementów, a odpowiednio wyważony zestaw, w którym wykorzystamy wszystkie możliwości.

Przeczytaj też: „Wiedźmin 3” z dodatkami – lepiej na PC czy na konsoli?

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro