Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Jakie warstwy pośrednie ubrać i czym one właściwie się różnią?
Zdaniem eksperta

Jakie warstwy pośrednie ubrać i czym one właściwie się różnią?

Stawiając na komfort odzieży outdoorowej, odchodzi się od szycia kurtek zaopatrzonych w membranę i ocieplinę. Miejsce tego typu kurtek zajęły całoroczne lekkie kurtki membranowe chroniące przed deszczem i wiatrem oraz noszone pod spodem – w zależności od temperatury oraz osobistych preferencji – takie rozwiązania jak polar, PrimaLoft czy puch.

Paulina Wierzbicka
Paulina Wierzbicka 19-04-2018

Czas czytania: 5 min

zamknij

Zadaniem wymienionych ocieplin jest izolowanie organizmu od niekorzystnych warunków. Tworzą one barierę, która umożliwia zatrzymanie ciepła wytwarzanego przez nas w trakcie ruchu. Mówimy wtedy, że kurtka „grzeje”.

Przyjrzyjmy się wnikliwie, czym różnią się przedstawione powyżej materiały i który z nich będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.

Polar – wynalazek marki Polartec zrewolucjonizował branżę outdoorową

Znajdująca się w większości polskich domów bluza polarowa zawdzięcza swoją nazwę innowacyjnemu materiałowi Polartec wynalezionemu przez Malden Mills w 1981 roku w USA. Nazywany wówczas sztuczną wełną polar zrewolucjonizował branżę outdoorową. Dziś firma założona w 1906 roku produkuje szeroką gamę materiałów pod jedną metką Polartec. Wspólnym mianownikiem wszystkich produktów jest obowiązek odprowadzania przez materiał wilgoci od ciała, zapewnienie komfortu termicznego użytkownikowi, oddychalność tkaniny oraz jej szybkie schnięcie.

W kategorii dzianin nadających się na warstwę docieplającą wyróżniamy dwie główne serie: Polartec Power Dry i Polartec Power Stretch. Dzianiny Polartec Power Dry są dostępne w szerokim asortymencie pod względem ciężkości oraz stylów, począwszy od dzianin tak delikatnych jak jedwab przeznaczonych na porę letnią, a skończywszy na dzianinach, z których wykonuje się odzież na wyprawy wymagające ciepła przy niskiej ciężkości dzianiny. Jak wskazuje sama nazwa, dzianiny Polartec Power Stretch oferują duży stopień rozciągliwości. Polartec Power Stretch przy zachowaniu niskiej wagi oraz niewielkich gabarytów po złożeniu daje wysoki komfort cieplny. Możemy go zatem stosować bezpośrednio pod kurtkę lub w przypadku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych jako docieplenie, na przykład pod kurtkę puchową. Materiał cechuje się rozciągliwością w czterech kierunkach i doskonałą oddychalnością.

Polartec Thermal Pro to najbardziej zaawansowany technologicznie i wizualnie sprzęt należący do grupy dzianin Polartec o właściwościach termoizolacyjnych. Wykonane w 100% z poliestru powierzchnie o strukturze weluru lub baranka tworzą kieszenie powietrza utrzymujące ciepłotę ciała i zapewniają poczucie komfortu cieplnego przy niskiej wadze własnej. Dzianiny te oferują doskonałą oddychalność i bardzo szybko schną.

Primaloft – czyli sztuczny puch

Tak jak firma Malden Mills pierwsze polary testowała w armii, podobnie było z PrimaLoftem wynalezionym w 1988 roku w Stanach. W poszukiwaniu ociepliny bliskiej ideałowi udało się stworzyć tak zwany sztuczny puch, a przyczyniła się do tego współpraca Departamentu Obrony USA i firmy Albany International Corporation. Swój pierwszy chrzest PrimaLoft przeszedł w armii, by później szerokim strumieniem wypłynąć na międzynarodowe rynki.

PrimaLoft został stworzony przez naukowców na wzór naturalnego puchu. Od początku przyświecała im idea, by stworzyć ocieplinę równie dobrze izolującą jak puch i w odróżnieniu od niego nietracącą swych właściwości w przypadku zamoknięcia. PrimaLoft składa się z mikrowłókien poliestru z dużą ilością szczelin między włóknami, które są w stanie zatrzymać w środku powietrze, tym samym izolując nas od niekorzystnych warunków pogodowych. Włókna te mają duże zdolności do kompresji, dzięki czemu po spakowaniu kurtka primaloftowa pozostaje stosunkowo mała. Wypełnienie poliestrowe spisuje się również lepiej w klimacie wilgotnym lub po przemoczeniu. Ocieplina nadal „grzeje” w odróżnieniu od puchu, który traci swoje właściwości, gdy jest zmoczony.

Dziś PrimaLoft jest tak popularny, że nawet podobne ociepliny używane przez inne firmy (na przykład Coreloft od firmy Arc’teryx) potocznie nazywa się PrimaLoftem.

Sama natura, czyli puch

Puch jest niedoścignionym wzorem idealnej ociepliny. Czym jest puch? To mikropiórka znajdujące się u ptactwa tuż przy samej skórze, schowane pod piórami. Proporcje puchu do pierza producenci kurtek przedstawiają na metkach. Im większa ilość puchu, tym kurtka będzie cieplejsza, ale również i droższa ze względu na nakład pracy włożonej w oddzielanie jednego od drugiego. W oznaczeniach kurtek puchowych znajdziemy też określenie sprężystości wyrażane w jednostkach cui lub cuin (ang. cubic inches per ounce). Im wartość ta jest wyższa, na przykład 900, tym produkt ma lepsze właściwości izolacyjne. Stosowany w kurtkach czy śpiworach puch dzieli się na kaczy lub gęsi. Lepszymi parametrami może poszczycić się bardziej szlachetny puch gęsi.

Puch idealnie sprawdzi się mroźną zimą, kiedy powietrze jest suche. Na puch bardzo niekorzystnie działa wilgoć. Zamoczony traci swoje właściwości izolacyjne, w odróżnieniu od wspomnianego wcześniej PrimaLoftu. Do wiodących producentów odzieży puchowej można zaliczyć polskie marki Pajak, Małachowski oraz Yeti (obecnie pod nową nazwą Aura).

Zastosowanie wspomnianego na samym początku układu – kurtka membranowa plus docieplenie polarowe, primaloftowe lub puchowe – daje nam możliwość wykorzystania każdej z tych kurtek również w ciągu roku, będąc zarówno nad wietrznym polskim morzem, jak i w kapryśnych górach.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro