Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jakie regały wybrać, planując wyposażenie magazynu?

Jak dobrać właściwe regały magazynowe i na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny rodzaj? Możliwości jest wiele, natomiast nie wszystkie sprawdzą się w naszym magazynie.

Jakie regały wybrać, planując wyposażenie magazynu?

Magazyn to jedno z najbardziej niedocenianych miejsc, które rzadko jest w firmie odpowiednio zaplanowane i wykorzystane. Decyzje takie jak wybór regałów stanowią drugorzędny problem, tymczasem odpowiednio wykorzystana przestrzeń magazynowa może przynieść nam wiele korzyści.

Koncepcja logistyczna

Dobierając wyposażenie magazynu, trzeba mieć na uwadze kilka najważniejszych aspektów. Na początku są to oczywiście wielkość i przeznaczenie magazynu. Weźmy też pod uwagę, jakie materiały będą w nim przechowywane oraz w jakiej postaci trafiać tam będą ładunki.

Planując rozmieszczenie w przestrzeni magazynowej, powinniśmy również wiedzieć, jak przechowywany towar ma opuszczać to miejsce. Aby skutecznie wykorzystać metraż, trzeba mieć strategię pobierania i wydawania asortymentu. Trzy podstawowe koncepcje logistyczne to:

  • FIFO (first in – first out) – zgodnie z tą zasadą towary najdłużej składowane w magazynie wydawane są w pierwszej kolejności,
  • LIFO (last in – first out) – proces odwrotny do poprzedniego. W magazynach stosuje się go raczej rzadko.
  • FEFO (first expired – first out) – reguła stosowana zazwyczaj w magazynach spożywczych. W jej myśl magazyn opuszczają w pierwszej kolejności te produkty, których data ważności jest najkrótsza.

Kolejny ważny czynnik to jakość wyposażenia. Od tego zależy m.in. czy można wykorzystać pełnię możliwości magazynu, czy jednak możliwości materiałów, z których zrobione są regały, są ograniczone.

Wyposażenie magazynu

Do zagospodarowania przestrzeni magazynowej służą nam zazwyczaj trzy rodzaje mebli. Najpopularniejszym są regały, które mogą być wykonane z wielu materiałów w różnych konfiguracjach. W wielu magazynach bardzo dobrze sprawdzają się półki, a jeśli budynek jest wysoki, sporo można zyskać, instalując wewnątrz antresolę. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych rozwiązań powinna być jakość. Meble magazynowe często poddawane są znacznym obciążeniom, dlatego warto wybrać wartościowy sprzęt, który nie wygnie się, ani nie spróchnieje. Cała koncepcja powinna oczywiście uwzględniać przechowywany asortyment, który nierzadko ma swoje wymagania.

Rodzaje regałów magazynowych

Regały to najpopularniejsza forma wyposażenia magazynu ze względu na sporą dowolność w konstrukcji oraz wygodę użytkowania. Rynek oferuje kilka wariantów sposobu montażu, przeznaczenia czy materiału, z jakiego regał jest wykonany. Który z nich sprawdzi się najlepiej w naszej firmie?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są regały paletowe. Ich zaletą jest niewątpliwie cena oraz łatwość przechowywania towaru na paletach. Sprawdzają się w magazynach działających w systemie FIFO. Dostosowane do pracy z wózkami widłowymi potrzebują jednak sporo przestrzeni i szerokich korytarzy.

W przemyśle metalurgicznym i drzewnym dominują za to regały wspornikowe. To optymalne rozwiązanie dla przechowywania asortymentu wielkogabarytowego, np. długich elementów blaszanych lub dłużycy. Wspornikowa konstrukcja ułatwia dostęp, jednak podobnie jak w przypadku regałów paletowych do operowania towarem potrzeba szerokich korytarzy. Osobnym rodzajem regałów wspornikowych są regały jezdne. Ułatwiają one transport w obrębie magazynu.

Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonany jest regał, zdecydowanie dominują konstrukcje metalowe. Są wytrzymałe i odporne np. na pożar. Osobnym elementem są półki. Oprócz metalowych, które dostępne są w postaci litej, kratki lub siatki, sporą popularnością cieszą się półki z płyty wiórowej oraz MDF. Jednak zanim zdecydujemy się na tańsze rozwiązanie, sprawdźmy dopuszczalne obciążenie. W przypadku płyt wiórowych atesty wskazują przeważnie na 250 kg, natomiast dla półek metalowych wszystko uzależnione jest od ich grubości. Bardzo cienkie półki wytrzymają tylko 90 kg, najgrubsze – do 700 kg.

Jak łączyć regały?

To kolejne ważne pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed skompletowaniem wyposażenia magazynu. W zależności od potrzeb i przestrzeni niezbędne mogą być regały na czterech nogach, mogące funkcjonować samodzielnie. Czasami brakuje miejsca, dlatego decydujemy się na regały wspornikowe montowane jedynie na dwóch tylnych nogach, co daje sporo miejsca na podłodze. System mocowania regałów możemy podzielić na dwie główne kategorie: regały skręcane na śruby oraz montowane na zaczepy. Pierwsze gwarantują większą trwałość i wytrzymałość, drugie są bardziej mobilne i szybsze w składaniu.

Wiedząc już, jakie mamy możliwości oraz co należy uwzględnić, planując wyposażenie magazynu, można przejść do konkretnych decyzji i zakupów. Jednak w sukcesie każdego magazynu nie jest ważne to, na jakich półkach będzie przechowywany towar. Istotny jest fakt, jak szybko będzie z nich znikał.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro