Jakie opony rowerowe wybrać?
Zdaniem eksperta

Jakie opony rowerowe wybrać?

W zasadzie to każdy artykuł dotyczący porad rowerowych można zacząć od zastanowienia się, do jakich celów najczęściej używamy naszych jednośladów. W przypadku dobrania odpowiednich opon ma to jednak szczególne znaczenie, a wszystko dlatego, że dzięki nim możemy sobie bardzo łatwo ułatwić albo utrudnić jazdę. Wybierzmy więc odpowiednie i ruszajmy w drogę.

udostępnij

Gabriela GolińskaGabriela Golińska / 04-07-2018

Opony rowerowe są jednym z najważniejszych elementów naszego roweru. To dzięki nim możemy przejechać setki kilometrów nawet po najtrudniejszych terenach i nie padać ze zmęczenia. Z drugiej jednak strony przy nieodpowiednio dobranych nawet jazda po gładkim asfalcie może dać nam się we znaki i skończyć sporą zadyszką. Dobór opon musimy więc zacząć od określenia tras, na jakie wybieramy się najczęściej. Takie, które doskonale sprawdzą się na każdym podłożu, niestety jeszcze nie zostały wynalezione.

Jak dobrać rozmiar opony?

Na początku zaczynamy od określenia wielkości naszego koła, co pokaże nam najważniejszy parametr, czyli średnicę. Tu bowiem musimy być bardzo precyzyjni i dokładnie dopasować ją do obręczy, bo przy szerokości opony mamy już trochę więcej swobody. W tym wypadku ogranicza nas rama i widelec naszego roweru, a poza tym możemy dostosować ją do naszych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że im węższa opona, tym mamy mniejszą przyczepność i mniejszą amortyzację. Wąskie więc sprawdzą się najlepiej w rowerach szosowych (najczęściej od 23 do 28mm). Ci, którzy wybierają się na bardziej wymagające tereny, powinni poszukać szerszych rozwiązań, co niestety trochę spowolni naszą jazdę kosztem większej stabilności i wygody jazdy. Tak więc w trekkingowych, miejskich i crossowych rowerach zmieścimy opony o szerokości w granicach 32-47mm. Jeżeli mamy tzw. górala, wtedy możemy rozglądać się za modelami o szerokości od 49 do nawet 61mm.

Rodzaje opon rowerowych

Kolejnym aspektem, na który obowiązkowo musimy zwrócić uwagę, jest bieżnik. Nie każdy rowerzysta zdaje sobie sprawę, jak istotna jest to kwestia. Tu możemy wyróżnić kilka konkretnych rodzajów:

  • Gładkie – to zdecydowanie wybór dla zwolenników jazdy po szosie. Dzięki tak delikatnemu bieżnikowi opony nie stanowią praktycznie żadnego oporu tłoczenia, co powoduje, że możemy osiągać naprawdę duże prędkości na gładkim terenie. Musimy jednak uważać podczas złej pogody oraz w przypadku zjechania z asfaltu.
  • Terenowe – charakteryzują się bieżnikiem o różnej wielkości i gęstości, wszystko w zależności od terenu, na jaki są przeznaczone. W porównaniu do szosowych mają one dużo lepszą przyczepność i świetnie sprawdzą się też i w trudnych warunkach pogodowych. Nie ma jednak zbyt dużego sensu zabierać je na asfalt – będą głośne i znacznie utrudnią nam pedałowanie. Idealnie nadadzą się dla posiadaczy rowerów górskich i przełajowych.
  • Semi-slick – mogłoby się wydawać, że są one złotym środkiem dla niezdecydowanych. Na środku bieżnik jest bardzo gładki, co zapewni dobre toczenie się po asfalcie, po bokach zaś występują delikatne klocki bieżnika, które zadbają o naszą lepszą przyczepność na innym terenie. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie dadzą nam one takich efektów jak opony przeznaczone do poszczególnych terenów. Są bowiem pewnego rodzaju kompromisem i nadadzą się dla tych, którzy jeżdżą po różnych, ale mało ekstremalnych terenach na swoich rowerach trekkingowych lub crossowych.

Które opony rowerowe wybrać?

Wybierając dla siebie buty, często jesteśmy w stanie zainwestować odrobinę więcej, byle tylko mieć komfort chodzenia i nie martwić się, że musimy je wymienić po kilku wyjściach. Podobnie jest w przypadku opon rowerowych. Możemy kupić tanie, ale nie możemy się spodziewać, że zadowolą nas one w stu procentach i pojeżdżą z nami przez kilka sezonów. W tak delikatnej i ważnej sprawie warto sięgnąć po sprawdzonych producentów.

Osobiście już od kilku sezonów jeżdżę na oponach Schwalbe, które przekonały mnie do siebie dobrą jakością gumy i niewygórowaną ceną. Zwolennik każdego terenu znajdzie w ich ofercie coś dla siebie, a dla tych pośrednich, szukających bardziej turystycznych opon, mogę polecić serię Schwalbe Marathon Mondial. Dobrze sprawdzą się na wyprawach rowerowych, na których nie zawsze przewidzimy, po jakim podłożu będziemy jeździć najczęściej.

Producentów opon jest całe mnóstwo, ale solidnością wyróżniają się jeszcze Continental oraz tradycyjny Michelin. Mimo że czasami musimy zapłacić za jedną oponę nawet i kilkaset złotych, warto pamiętać, że inwestujemy we własny spokój i komfort w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Jeśli jednak mamy mniejszy budżet i nie wybieramy się na dalekie trasy, zerknijmy na opony Rubena, gdzie za około 30 zł możemy już dostać podstawowe modele.

Idealne opony nie istnieją, dlatego jeżeli podróżujemy dużo, warto jest trochę poeksperymentować i sprawdzić, które sprawdzają się u nas najlepiej. Możemy też zainwestować spore pieniądze w opony z dodatkowymi wkładkami antyprzebiciowymi, ale musimy się wtedy liczyć z ich większą wagą. Starajmy się omijać przeszkody na drodze i zawsze miejmy przy sobie zapasową dętkę, a nic nie zepsuje nam wspaniałej wyprawy.

Często też możemy zdziałać dużo, dostosowując jedynie ciśnienie opony do naszych potrzeb. Niektórzy będą woleli jeździć na bardziej napompowanych oponach, bo zmniejszy to opory tłoczenia, inni będą czuli się bardziej komfortowo z mniejszym ciśnieniem, co zapewni lepszą przyczepność. Pamiętajmy jednak, że im niższe ciśnienie, tym większe ryzyko uszkodzenia obręczy oraz szybsze zużywanie się bieżnika, za wysokie zaś zwiększa szanse na przebicie naszej opony.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro