Jakie buty na ściankę wspinaczkową?

Jakie buty na ściankę wspinaczkową?

To już ostatni dzwonek przed letnim sezonem wspinaczkowym. Wkrótce z panelu przeniesiemy się w skały. To również ostatnie miesiące na szlif formy na ściance wspinaczkowej. Z drugiej strony jeśli dopiero mamy zamiar rozpocząć naszą przygodę ze wspinaniem, dobrze zapoznać się z podstawami wspinania i asekuracji właśnie na sztucznym panelu. By nie zrazić się już na wstępie do wspinania, warto znaleźć odpowiednie obuwie. W niniejszym artykule podpowiemy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego obuwia pod kątem treningów na ściance wspinaczkowej.

udostępnij

Paulina WierzbickaPaulina Wierzbicka / 06-04-2019

Po co nam właściwie buty wspinaczkowe?

Od tego należałoby zacząć. Czy to nie może być zwykły but sportowy? No właśnie nie może. But wspinaczkowy ma zapewnić naszej stopie odpowiednią stabilizację oraz tarcie, kiedy będziemy poruszać się w pionie. Często będziemy musieli stawać na małych stopieńkach, gdzie liczyć się będzie precyzja i dobre czucie. Żaden inny but nie jest nam w stanie tego zagwarantować.

Paradoks butów wspinaczkowych…

Jest taki, że w przypadku początkującej osoby droższy model nie będzie równoznaczny z większym komfortem. Nie będzie również gwarantem lepszych osiągnięć. Droższe buty wspinaczkowe są zazwyczaj bardziej zaawansowanymi, czyli przeznaczonymi dla osób, które od takiego obuwia wymagają stuprocentowej niezawodności, precyzji i czucia skały. Dla adeptów tego sportu najlepszym rozwiązaniem będą najtańsze buty o płaskim profilu z dobrze ogumowanymi palcami i piętą. Mieszanka, z której stworzona jest guma podeszw butów wspinaczkowych, w przypadku modeli podstawowych jest bardziej podatna na ścieranie.

Ścianka znacznie ogranicza żywotność buta wspinaczkowego

Warto mieć na względzie, że na ściance wspinaczkowej nasz but będzie narażony na mechaniczne ścieranie bardziej niż w środowisku naturalnym. Bez względu na rodzaj skały: wapień, granit, piaskowiec. Na ściankę warto zatem wybrać modele tańsze, które będą służyć jako obuwie typowo treningowe.

Na co zwrócić uwagę przy w wyborze obuwia na panel wspinaczkowy?

Kierujmy się przede wszystkim naszą wygodą oraz funkcjonalnością buta. Buty wiązane pozwalają dopasować ich objętość do stopy. Wiadomo nie od dziś, że zmęczona stopa ma tendencję do puchnięcia. Dzięki sznurówkom możemy taki but dowolnie dopasować do naszej stopy. Buty sznurowane szczególnie polecane są osobom o wysokim podbiciu stopy oraz z problemami haluksowymi.

Często i chętnie używanym typem buta jest model wsuwany (baletki) lub z rzepem (velcro), np. Ocun Strike czy Triop Splash. Taki sposób zapinania sprawdza się idealnie na krótkich drogach wspinaczkowych, kiedy po zejściu z drogi natychmiast ściągamy but. Ten system wiązania jest błyskawiczny.

Rozmiar buta

Wokół tego tematu narosły już mity. Prawda jest taka, że but na panel powinien być wygodny. W naszym rozmiarze, który nosimy na co dzień. Ten typ obuwia w odróżnieniu od innych butów sportowych ma ściśle przylegać do stopy, a nawet sprawiać wrażenie zbyt ciasnego. Pamiętajmy – te buty nie są do chodzenia, one są do wspinania! Gdy tylko staniemy na krawądce, poczujemy, jak nasza stopa wygodnie się w nim układa, a wrażenie zbyt małego rozmiaru natychmiast znika. Dodatkowo skóra, z której wykonany jest but, ma tendencję do rozciągania się pod wpływem ciepła i potu naszych stóp. Oczywiście nie są to duże różnice.

Szukając butów na panel, wybierajmy raczej buty wspinaczkowe o budowie symetrycznej. Z profilu powinny przypominać zwykły but. Podeszwa powinna być sztywna. Sztywność ta odciąży łuki naszych stóp, gdy będziemy stawać na bardzo małych stopieńkach. Dla wytrawnych wspinaczy bardziej sprawdzą się modele zaawansowane asymetryczne, które pozwolą na mocne wykorzystanie pięty oraz palców.

Choć buty wspinaczkowe za nas nic nie zdziałają, to jednak nie wyobrażam sobie wspinania bez nich. But, który dobrze opiera się na stopniu i nie ześlizguje się, jest podstawą, by ze wspinaczki czerpać radość, a nie tylko strach przed odpadnięciem.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro