Jakie akcesoria do motocykla mogą ci się przydać?

Motor to coś znacznie więcej niż silnik i dwa koła. Mawia się, że pojazdy tego typu mają swoją duszę. Jak zatem najlepiej skutecznie o nie dbać?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 23-07-2015 / aktualizacja: 21-03-2018

Dodatki do motoru zawsze w cenie!

Każdego roku wczesną wiosną tłumy motocyklistów wyjeżdżają na drogi. Miłośników tego rodzaju rozrywki – niektórzy uważają to wręcz za styl życia – stale przybywa, co z pewnością nie dziwi nikogo, kto choć raz miał okazję spróbować. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, producenci rozmaitych elementów motocyklowych prześcigają się w pomysłach, jak jeszcze „dopieścić” użytkowników i ich maszyny. Największą korzyść osiągają z tego sami kierowcy jednośladów – otrzymują oni bogatą ofertę gadżetów i akcesoriów do swoich maszyn, dzięki którym mogą je prowadzić jeszcze wygodniej i bardziej efektywnie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – alarmy

Największym nieszczęściem każdego motocyklisty jest kradzież lub zniszczenie jego pojazdu. Dlatego też alarm jest absolutną podstawą, w którą każdy amator jazdy jednośladami powinien się zaopatrzyć. Choć w wielu modelach instalowane są alarmy fabryczne, montaż dodatkowego (lub wymiana) nie powinna sprawić problemu. Podczas wyboru alarmu warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak jakość i siła sygnału z pilota oraz funkcjonalność urządzenia.

Zanim wyruszysz w podróż – sakwy, torby i kufry

Żaden motocyklista nie uzna przewagi samochodów osobowych nad motorami. Jednak, obiektywnie rzecz ujmując, należy przyznać, iż pewną niedogodnością motocykli jest mała ładowność. Wyjazd nad morze we dwoje z wielkimi walizkami na pewno będzie poza zasięgiem, ale po odpowiednim „odchudzeniu” bagażu i taka wyprawa może zostać zrealizowana. Należy jednak najpierw zorganizować przestrzeń, gdzie wszystkie pakunki zostaną pomieszczone.

Potrzeba matką wynalazku, ale można wybrać też jedno z kilku gotowych rozwiązań. Sakwy i torby są do siebie stosunkowo podobne. Oba produkty kupimy w wersjach wodoodpornych, z reguły jednak cechuje je niewielka ładowność. Największa różnica między pierwszymi a drugimi polega na tym, że sakwy montuje się nisko i z obu stron motocykla (poszerzając go nieznacznie), natomiast torby zazwyczaj na bagażniku. Z tego powodu sakwy stabilizują pojazd, jazda z torbą jest natomiast znacznie trudniejsza, o plecaku już nawet nie wspominając.

Idealnym rozwiązaniem wydają się być kufry, które nie tylko pozwalają na przewożenie bagażu w należytym porządku, lecz również posiadają solidne zamki antywłamaniowe.

Pogoda nie jest straszna – pokrowce

Nie każdy ma możliwość garażowania swojej ukochanej maszyny. Czy zatem musi być ona narażona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych? Absolutnie nie! Wystarczy odpowiedni pokrowiec na motocykl, dzięki któremu deszcz czy wiatr przestaną być tak groźne. Pamiętaj, by podczas wyboru sugerować się rozmiarem pokrowca oraz dobrać go, biorąc pod uwagę ewentualne ściągacze i zaczepy. Bez trudu znajdziesz także fantazyjny wzór, który przyciągnie wzrok twoich znajomych i przyjaciół. Nie zapominaj jednak o tym, że pokrowiec nie zabezpieczy motocykla przed wilgocią.

Nawigacja

Błądzić nikt nie lubi, a czasy korzystania z map w wersji papierowej chyba mamy już za sobą. Obecnie wszyscy posługują się nawigacją GPS, dlatego też powinieneś zaopatrzyć się w wersję dostosowaną do potrzeb motocyklistów. Nie zaleca się korzystania z aplikacji w smartfonie, gdyż często jej obsługa może być kłopotliwa, co nie wpływa odpowiednio na twoje bezpieczeństwo na drodze. Podczas wyboru nawigacji sprawdź dostępność aktualizacji map oraz opłaty związane z tą usługą.

Innowacje, innowacje

W każdym sezonie pojawia się kilka hitów, które opanowują rynek. Ostatnimi czasy były nimi dodatki dość luksusowe, takie jak podgrzewane manetki czy siedziska. Zapewniają one znacznie wyższy komfort podczas jazdy, zwykle jednak zakup takich elementów wiąże się z wydatkiem niemałej gotówki. Czego się jednak nie zrobi, aby twój motocykl był absolutnie wyjątkowy i najlepszy w okolicy?

Niby gadżetów nigdy nie za wiele, ale…

… przesada w żadnej dziedzinie nie jest wskazana. Zbytnie gadżeciarstwo to błędny wybór, gdyż w krótkim czasie zmieni twój motocykl w festynową hybrydę klasy premium. Zaleca się umiar i montaż wyłącznie tych akcesoriów, których faktycznie używasz.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?