Jaki tablet graficzny kupić na początek?

Rynek nowych technologii rozwija się niezwykle szybko. Jeszcze kilka lat temu posiadanie w domu laptopa było szczytem luksusu. Dzisiaj fakt, że w jednym mieszkaniu może być ich nawet cztery, nikogo nie dziwi. Jeszcze nie tak dawno temu graficy tworzyli swoje dzieła „analogowo”, na kartce papieru, dopiero gotową grafikę skanowali i przetwarzali na plik cyfrowy. Teraz wystarczy, że mają odpowiedni sprzęt, żeby móc tworzyć bezpośrednio pliki cyfrowe, gotowe do pracy w programach graficznych.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 13-04-2016

Do najpopularniejszych i najlepszych sprzętów do cyfrowej grafiki należą tablety graficzne. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród profesjonalistów, ale i amatorów, zajmujących się grafiką w ramach hobby i dobrej zabawy.

Po co ci tablet graficzny?

Aby wybrać dobry tablet graficzny, trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie: po co on jest w ogóle potrzebny? Odpowiedź ta jest kluczowa przy dokonaniu ostatecznego wyboru tabletu marzeń, ponieważ pierwszy tablet graficzny trzymany w ręku będzie miał decydujący wpływ na dalszą pracę z tego rodzaju sprzętem. Warto zatem postawić na dobrą markę i nie topić pieniędzy w urządzeniu tanim, nieznanej marki.

Tablet graficzny jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest płynność i szybkość ruchów, a także stopniowanie mocy nacisku. Najprościej rzecz ujmując – wszędzie, gdzie praca myszką jest utrudniona lub po prostu nieefektywna. Najczęściej tablet graficzny stosowany jest do obróbki zdjęć, tworzenia cyfrowych rysunków, obrazków, grafik, a także do stosowania pisma odręcznego.

Oferta tabletów graficznych jest bardzo szeroka, dlatego przed zakupem warto dobrze się zastanowić, zrewidować cele, które dzięki tabletowi chce się osiągnąć oraz sprawdzić zasobność portfela – ile na tablet przeznaczymy pieniędzy. Nie ma sensu kupować pierwszego z brzegu tabletu graficznego, bo można nie polubić pracy z nim.

Rozmiar ma znaczenie

W przypadku tabletów graficznych, wielkość sprzętu jest bardzo istotna. To, do czego będzie służył tablet i sam sposób pracy, przekłada się na to, jaki duży ma on w ogóle być. Osoby pracujące z detalami najlepiej poradzą sobie z mniejszymi tabletami, z kolei osoby wykonujący pracę bez dokładniejszych szczegółów lepiej poradzą sobie na tabletach większych. Jednocześnie warto pamiętać, że im większy tablet, tym rozdzielczość prac jest większa i możliwości do tworzenia ma większe (tablety A4). Największą popularnością, ze względu na jego uniwersalność i mobilność, cieszy się tablet w rozmiarze A5, a rozmiar A6 to idealny produkt dla pracujących z detalami i retuszerów.

Marka też ma znaczenie

Najpopularniejszym produktem wśród tabletów graficznych jest marka Wacom. Ich cena waha się między kilkaset, a kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu i liczby dodatkowych funkcji. Marka Wacom opanowała większość rankingów tabletów graficznych, wśród najlepszych urządzeń zwykle wymienia się Wacom One, z ceną 169 złotych oraz serię Wacom Intuos z cenami od 260zł za Pen S po 1800zł za Pro L.Wacom, lider rynku z udziałem w rynku w granicach 97%, pozostaje daleko w przodzie przed konkurencją. Wacom One jest najlepiej sprzedającym się tabletem graficznym od długiego czasu, natomiast tegoroczny ranking tych produktów pokazuje, że Genius z produktem MousePen i608X, klasyfikuje się dopiero na 13 pozycji. Mimo tego jest to tablet, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza, jeśli porównamy jakość do ceny.

Rozpoczęcie przygody z tabletem graficznym może przynieść wielką satysfakcję, ale również sporo nerwów, zwłaszcza jeśli nie zaprzyjaźnimy się ze sprzętem, w który zainwestujemy. Dlatego właśnie najpierw trzeba rozejrzeć się w rankingach i na listach tabletów graficznych, porównać parametry, dowiedzieć się, który tablet będzie najlepszy do pracy, jaką planuje się na nim wykonać. Na sam początek nie warto również inwestować wielkich pieniędzy, gdyż może się okazać, że to nie będzie to długoletni związek, a jednorazowa, nieudana przygoda. Przy wyborze należy skupić się przede wszystkim na rozdzielczości, wielkości ekranu i oprogramowaniu, które będzie kompatybilne z resztą sprzętu niezbędnego do tworzenia grafik.

podziel się