Jaki tablet graficzny kupić na początek?

Tablet graficzny przyda się każdemu, kto tworzy lub obrabia grafikę. Czasy się zmieniają – jeszcze niedawno graficy tworzyli swoje dzieła „analogowo”, na kartce papieru, a dopiero potem skanowali gotową grafikę i przetwarzali ją na plik cyfrowy. Dziś gotowy sprzęt wystarczy do bezpośredniej pracy.

Dominika Tuszyńska Dominika Tuszyńska / 13-04-2016 / aktualizacja: 12-03-2018

Tablet graficzny przyda się każdemu, kto tworzy lub obrabia grafikę. Czasy się zmieniają – jeszcze niedawno graficy tworzyli swoje dzieła „analogowo”, na kartce papieru, a dopiero potem skanowali gotową grafikę i przetwarzali ją na plik cyfrowy. Dziś sprawa wygląda o wiele prościej - gotowy sprzęt wystarczy do bezpośredniej pracy.

Po co ci tablet graficzny?

Zanim weźmiesz się za przeglądanie ofert, zastanów się – w jakim celu chcesz mieć tablet graficzny? Od odpowiedzi na to pytanie zależą wszelkie dalsze decyzje. Zazwyczaj pierwszy tablet graficzny, trzymany w ręku, ma największy wpływ na dalszą pracę ze sprzętem tego rodzaju - właśnie dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego modelu.

Tablet graficzny jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest płynność i szybkość ruchów, a także stopniowanie mocy nacisku. Najprościej rzecz ujmując – wszędzie, gdzie potrzebna jest precyzja, której nie uzyskamy myszką. Najczęściej używamy tabletu graficznego do obróbki zdjęć, tworzenia cyfrowych rysunków, obrazków, grafik, a także do tworzenia pisma odręcznego. Artyści, designerzy, kartografowie i osoby, zajmujące się grafiką hobbystycznie, doceniają funkcje tabletu graficznego. To właśnie on znacznie ułatwia i przyspiesza ich pracę. Jesli należysz do jednej z tych grup, tablet graficzny okaże się dla ciebie niezbędnym narzędziem.

Jak to działa?

Tablet graficzny może być płótnem malarza lub stołem kreślarskim architekta, ale... jak to się odbywa? Istnieją dwa typy: monitor graficzny i tablet wskazujący. Ten pierwszy jest samowystarczalny – jedyne czego potrzebujesz, to specjalne piórko i kreślone wzory od razu pojawiają się na ekranie LCD. Tradycyjne tablety są dostępne w wersji Pen, którą można obsługiwać jedynie piórkiem oraz Pen&Touch, które dodatkowo wyposażone są w funkcję dotyku.

Tablet wskazujący wymaga podłączenia do komputera (przewodowo lub bezprzewodowo). Ślady rysikiem pojawiają się na ekranie komputera. Rysik, wygląda niemal identycznie jak długopis. Na rynku dostępne są rysiki bateryjne i bezbateryjne. Firma Wacom w swojej ofercie posiada rysiki nie wymagające zasilania, które niewątpliwie są tymi lepszymi. Tablet wskazujący jest w większym stopniu skierowany do profesjonalistów.

Rozmiar ma znaczenie

W przypadku tabletów graficznych wielkość sprzętu jest ważną kwestią. Jeśli pracujesz głównie na detalach, może wystarczyć ci stosunkowo nieduży tablet. Jednak z zasady im większy tablet, tym większa jest rozdzielczość prac i możliwości do tworzenia (tablety A4). Największą popularnością, ze względu na jego uniwersalność i mobilność, cieszy się tablet w rozmiarze A4, a rozmiar A6 to idealny produkt dla pracujących z detalami i retuszerów. Również rozdzielczość powinna być jak najwyższa. Warto pamiętać także o tym, aby rozmiar tabletu był proporcjonalny do rozmiaru twojego monitora - to znacznie ułatwi twoją pracę.

Marka też ma znaczenie

Niekwestionowanym liderem na rynku jest marka Wacom. Ceny ich produktów wynoszą od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od modelu i dodatkowych funkcji. Wśród najlepszych urządzeń zwykle wymienia się Wacom One z ceną 200–400 zł (w zależności od modelu). Wacom, lider w tej dziedzinie z udziałem w rynku w granicach 95%, pozostaje daleko w przodzie przed konkurencją. Wacom One jest najlepiej sprzedającym się tabletem graficznym od długiego czasu, natomiast tegoroczny ranking tych produktów pokazuje, że Genius z produktem EasyPen i405X za 105 zł, klasyfikuje się dopiero na 18 pozycji. Mimo tego jest to tablet, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli porównamy jakość do ceny. Wacom Mobile Studio to już wydatek rzędu 7 000 zł, jednak na początek znajomości z tabletem graficznym lepiej zdecydować się na coś tańszego. Nie wiadomo, czy się z nim polubimy. Opcją pośrednią może okazać się tablet z linii Wacom Intuos. Intuos Pen sprawi, że będziesz rysować nim po ekranie jak piórem na papierze (zgodnie z nazwą).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Tablet graficzny powinien współpracować i z grafiką rastrową, i z wektorową. Płynność i pojemna pamięć, co najmniej 2 GB pamięci RAM, usprawnią ci pracę. Stopnie nacisku zależą w dużej mierze od piórka – patrz na wartość 2 000 stopni nacisku i więcej. Sprawdź także, czy jest kompatybilny z głównymi programami graficznymi. Na koniec zwróć uwagę na przyciski różnych funkcji.

Ważne – nie ma sensu kupować pierwszego z brzegu tabletu graficznego, bo można nie polubić z nim pracy i zrazić się do wszystkich. Przed jakimkolwiek poważnym zakupem najpierw na spokojnie zapoznaj się z rankingami i listami tabletów graficznych. Poczytaj opinie, porównaj parametry i dowiedz się, który tablet będzie najlepszy do pracy, jaką planujesz na nim wykonywać. Powodzenia!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro