Jaki mop elektryczny kupić?

Jaki mop elektryczny kupić?

Mop elektryczny to nie jest pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myśli się o sprzęcie z kategorii AGD. Mimo to warto rozważyć jego zakup, bo potrafi ułatwić życie. Sprawdziliśmy, które modele są warte uwagi.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 23-07-2019

Mop kojarzy się z urządzeniem mechanicznym napędzanym siłą ludzkich mięśni. Można dzięki niemu myć podłogę, a brudną wodę wyciska się na specjalnej nakładce w wiadrze. Coraz większą popularnością cieszą się jednak mopy elektryczne. Sprzątanie mieszkania z ich pomocą jest dużo efektywniejsze.

Jak działa mop elektryczny?

Urządzenia tego typu radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń z podłóg, a w przypadku niektórych modeli również z dywanów, ścian, kafelków łazienkowych z fugami, okien, luster oraz z innych powierzchni szklanych. Oprócz tego elektryczny mop może pomóc w usuwaniu plam z dywanów, obić krzeseł, kanap oraz tapicerki w samochodzie.

W sprzedaży są różne rodzaje mopów elektrycznych. Klasyczne przypominają odkurzacze. Zwilżają powierzchnię, np. podłogę, a potem zasysają wilgoć i zabrudzenia do zbiornika. Oprócz tego są też modele, które wykorzystują parę wodną. Są to tzn. mopy parowe, które czyszczą dzięki połączeniu wilgoci i wysokiej temperatury.

W mopie parowym znajduje się grzałka, która wykorzystuje energię elektryczną do zamieniania wody w parę wodną. Dzięki temu może sprawdzić się w wielu wypadkach lepiej niż klasyczne, mechaniczne urządzenia tego typu. Do tego dochodzą mopy z obrotowymi końcówkami froterującymi.

Jak wybrać mop elektryczny?

Przed zakupem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wagę i gabaryty urządzenia. Im mniejsze i lżejsze, tym sprzątanie będzie wygodniejsze – ale trzeba pamiętać o tym, by pojemnik na wodę nie miał zbyt małej pojemności. W przeciwnym razie trzeba będzie co chwilę jej dolewać.

Istotna jest też konstrukcja. Dobrym wyborem będą modele z giętką głowicą, która pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Większa końcówka nie będzie zaś tak wszechstronna, ale sprzątanie płaskich powierzchni z jej wykorzystaniem będzie szybsze.

Ponieważ w sprzedaży jest wiele różnych modeli mopów z wielu przedziałów cenowych – zasilanych zarówno z akumulatora, jak i z gniazdka – postanowiliśmy przyjrzeć się poszczególnym modelom. Przygotowaliśmy listę pięciu mopów elektrycznych, których zakup warto rozważyć.

Karcher FC 5

Za mop elektryczny o nazwie Karcher FC 5 trzeba zapłacić około 1000 zł, aczkolwiek bardziej kompletne zestawy wymagają jeszcze większych nakładów finansowych. Nie jest to tani sprzęt, ale marka Karcher to klasa sama w sobie, a w dodatku ten konkretny model łączy w sobie funkcję mopa oraz odkurzacza.

Dzięki temu podłogi można myć i odkurzać jednocześnie, a radzi sobie ze wszystkimi rodzajami powierzchni. Zbiornik na wodę można wypełnić rozpuszczonym środkiem czyszczącym, a pad walcowy wykonany został z mikrofibry. Jest napędzany elektrycznie. System odkurzający zasysa wodę wraz z zabrudzeniami.

Urządzenie jest przy tym bardzo łatwe w obsłudze – wystarczy tylko jeden guzik. Jego maksymalna moc to 460 W, a jedno napełnienie zbiornika z wodą o pojemności 400 ml pozwala wyczyścić 60 m2 powierzchni. Pojemnik na brudną wodę ma z kolei pojemność 200 ml.

Końcówka w modelu Karcher FC 5 obraca się z prędkością 500 obr./min. Szerokość robocza padów to 300 mm. Przewód zasilający ma 7 metrów długości. Urządzenie waży tylko 4,6 kg, a jego wymiary to 320 mm długości, 270 mm szerokości i 1220 mm wysokości. Czas schnięcia podłogi to natomiast zaledwie 2 minuty.

Mamibot Mopa+

Nieco tańszym mopem elektrycznym myjącym podłogi jest Mamibot Mopa+. Można go kupić już za niecałe 800 zł. To obrotowy mop froterujący z funkcją woskowania, który może pracować w trybie bezprzewodowym – od pół godziny do nawet 45 minut. Akumulator o pojemności 2200 mAh ładuje się 2,5 godziny.

Oba koła, na które zakłada się ściereczki do czyszczenia, mają średnicę 18 cm. Do tego pady w modelu Mamibot Mopa+ obracają się z prędkością aż 250 obr./min. Zakres sprzątania wynosi z kolei do 100 m2. Urządzenie sprawdzi się zarówno podczas sprzątania całej podłogi, jak i szybkiego usuwania pojedynczych plam.

Teesa TSA5035

Innym urządzeniem z tej kategorii, którego zakup warto rozważyć, jest Teesa TSA5035 o mocy 60 W. Jego cena to około 400 zł. Również i w nim znalazły się dwa okrągłe koła czyszczące obracające się z prędkością nawet 250 obr./min oraz zbiornik na wodę. Jego dużymi zaletami są podświetlenie typu LED oraz regulowane ramię o wysokości od 83 cm do 110 cm. Czas pracy wynosi do 35 minut, a pojemność zbiornika na wodę to 300 ml.

Vileda Steam

Innym dobrym wyborem będzie ważący 2,3 kg elektryczny mop parowy Vileda Steam o mocy 1550 W. Urządzenie można kupić już za mniej niż 300 zł. Nakładka czyszcząca ma szerokość aż 40 cm, a do czyszczenia nie są potrzebne żadne detergenty. W zestawie znajdują się dwa wkłady z mikrofibry. Pojemność zbiornika na wodę to 400 ml, a kabel zasilający ma długość 7 metrów.

Concept CP3000

Concept CP3000 kosztuje ok. 600 zł. W tej cenie otrzymuje się urządzenie o mocy 1600 W typu 3 w 1, które pozwala na odkurzanie, wycieranie oraz odkurzanie z wycieraniem. Do tego dzięki wykorzystywaniu wody o temperaturze 80 stopni urządzenie zabija większość bakterii bez używania chemicznych środków czyszczących. Czas pracy urządzenia wynosi do 30 min. Pojemnik na wodę ma pojemność 730 ml, a na kurz – 1000 ml.

Podsumowanie

Mop elektryczny to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Nie jest to może produkt pierwszej potrzeby, ale po jego zakupie trudno sobie wyobrazić czyszczenie mieszkania w tradycyjny sposób. Oszczędność czasu warta jest pieniędzy, które trzeba na niego wydać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro