Jaki lewarek warto kupić?

Jaki lewarek warto kupić?

Większość pojazdów jest fabrycznie wyposażona w lewarek, który bywa niezbędny podczas awarii opony. Jaki lewarek wybrać do naszego samochodu?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 26-02-2015

Po co lewarek?

Lewarek bywa niezbędny, gdy chcemy dokonać wymiany opony. W przypadku gdy ma służyć tylko w sytuacjach awaryjnych, w zupełności wystarczy nam fabryczny lewarek. Co jeżeli w naszym pojeździe go nie znajdziemy? Mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zakup seryjnie montowanego lewarka do naszego samochodu. Jednak podczas wymiany wszystkich kół praca z nim jest niewygodna. Możemy zdecydować się również na zakup profesjonalnego lewarka. Tak jak w przypadku standardowego wybór bywa ograniczony, tak w przypadku lewarka z prawdziwego zdarzenia sytuacja jest zupełnie inna.

Jakie są rodzaje lewarów?

Lewarek często jest nazywany podnośnikiem samochodowym. Wyróżnia się trzy typy: trapezowy, słupkowy oraz żabę. Lewarek trapezowy jest najtańszy, ale ma najmniejszy udźwig i w związku z tym może być stosowany tylko w przypadku samochodów osobowych. Praca przy wykorzystaniu tego lewarka bywa uciążliwa i męcząca, ponieważ nie znajdziemy w nim elementów hydraulicznych. Zupełnie inaczej zbudowane są lewarki słupkowe oraz żaba. Dzięki zastosowaniu w nich elementów hydrauliki praca bywa o wiele łatwiejsza.

W takim razie czym różnią się między sobą? Jak sama nazwa wskazuje, lewarek słupkowy stanowi tak naprawdę słup z elementem, który podczas napompowywania wysuwa się, dzięki czemu pojazd zostaje podnoszony do góry. Pozbawiony jest kółek. Największą zaletą lewarka słupkowego jest jego udźwig, sięgający w produktach z górnej półki nawet 50 ton. Lewarek żaba, nazywany też potocznie „pieskiem”, wyposażony jest w kółka. Dzięki nim jest on bardzo mobilny i najlepiej sprawdza się chociażby podczas wymiany wszystkich kół w pojeździe. Wśród produktów z tej kategorii znajdziemy takie, które są w stanie podnieść nawet 3 tony.

Jaki lewarek do jakiego auta?

W przypadku stosowania lewarka tylko raz na jakiś czas najlepszym wyborem będzie zakup lewarka trapezowego. Średnio jego cena wynosi około 30 złotych. Jeżeli mamy stosunkowo ciężkie auto, np. limuzynę, i korzystamy z lewarka zawsze w tym samym miejscu (np. garaż, miejsce parkingowe), zastosujmy lewarek słupkowy. Zakup lewarka żaby jest wskazany, jeżeli zmiany kół dokonujemy często i w różnych miejscach.

Zobacz też: Kapeć! Co robić?

Jak korzystać z lewarka?

Auto musi stać na powierzchni płaskiej – niedopuszczalne jest podnoszenie auta na lewarku np. na górce. Koniecznie należy sprawdzić, czy auto ma zaciągnięty hamulec ręczny oraz czy ma wrzucony bieg. Spełnienie tych dwóch warunków jest niezbędne do bezpiecznego użycia lewarka.

Każde auto ma cztery miejsca, w których bezpiecznie możemy umiejscowić lewarek. W większości aut są one bardzo dobrze oznakowane. W niektórych musimy usunąć z progów plastikowe zaślepki. Gdy zlokalizujemy miejsce, w które włożymy lewarek, możemy przystąpić do podnoszenia auta. Pamiętajmy, aby lewarek zawsze prosto stał na ziemi. W przypadku stosowania lewarka żaby możemy pokusić się o zaklinowanie dwóch kółek, aby podczas podnoszenia lewarek się nie przemieszczał.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro