Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy?

Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy?

Czy często jeździsz na rowerze i transportujesz rzeczy w plecaku? Masz już dosyć bólu kręgosłupa od przewożenia ciężaru? A może wybierasz się na kilkudniową wycieczkę i musisz zabrać ze sobą sprzęt biwakowy? Postaw na sakwy rowerowe zamontowane na bagażniku i ciesz się jazdą!

udostępnij

Jan FilipekJan Filipek / 04-09-2017

Do montażu sakw rowerowych potrzebujemy bagażnika. W sprzedaży są różne produkty tego typu, ich wytwórcy prześcigają się w opracowywaniu coraz nowszych modeli i sakw, i bagażników. Obecnie sakwy przytwierdzisz nie tylko z tyłu roweru, ale też z przodu, ponieważ bagażniki również można montować i z tyłu, i z przodu, co pozwala na przewożenie większej ilości bagażu. Same sakwy mogą mieć pojemność aż 40 l, co odpowiada plecakowi na 3–5-dniowe wyprawy.

Bagażnik montowany do sztycy.

Sztyca lub inaczej wspornik siodełka jest rurką, która łączy siodełko z ramą roweru. Producenci wpadli na jeden z lepszych pomysłów i stworzyli specjalny bagażnik, który montuje się tylko do tej rurki. W sprzedaży są różne modele bagażników tego typu, niektóre z nich mają wbudowany błotnik. Niestety trzeba pamiętać, że mają dość ograniczoną nośność ze względu na jeden punkt zamocowania oraz masę ciała rowerzysty, która również obciąża sztycę.

  • Pierwszym produktem polecanym przez nas jest bagażnik rowerowy montowany do sztycy marki Author. Producent wykonuje go z aluminium, które jest niezwykle lekkie, a zarazem wytrzymałe, dzięki czemu nośność bagażnika wynosi do 10 kg. Montaż jest bardzo prosty, ponieważ całość montujemy do sztycy za pomocą specjalnej obejmy i czterech śrub. Obejma pozwala na zamocowanie na wspornikach siodełka o średnicy od 25 mm do 34 mm.

  • Kolejnym bagażnikiem tego samego typu jest model marki Kross. Wykonano go również z aluminium i ma ładowność do 10 kg. Mocowanie jest jeszcze prostsze dzięki zastosowaniu szybkozamykacza. Producent ostrzega, że bagażnika nie wolno montować do wsporników siodełka wykonanych z włókna węglowego.

Bagażniki montowane w rowerach z hamulcami tarczowymi

Generalnie trudno znaleźć bagażniki z gotowym rozwiązaniem, które pozwala na zamocowanie ich do hamulców tarczowych. Najczęściej stosowane są adaptery do zwykłych bagażników. Znajdziemy jednak kilka propozycji gotowego bagażnika „pod” hamulce tarczowe. Produkty te charakteryzują się wysoką wytrzymałością na obciążenie, wynoszącą aż 25 kg. Są kompatybilne z rowerami o kołach w rozmiarze od 20” do 29”. W celu łatwiejszego dopasowania bagażniki wyposażono w regulowane przednie wysięgniki.

Chcąc zamontować bagażnik w rowerze z hamulcami tarczowymi, najlepiej zastosować specjalny adapter do zwykłych bagażników rowerowych.

Uniwersalne bagażniki rowerowe

Bagażniki tego typu sprawdzą się właściwie w każdym rowerze. Produkty różnych marek pasują do modeli o rozmiarze kół od 24” do 29”. Bagażniki uniwersalne są stosowane najczęściej, ponieważ mają nośność do 25 kg. Ponadto wiele z nich ma specjalne uchwyty do świateł odblaskowych oraz do pompki rowerowej. Swoją wysoką wytrzymałość produkty te zawdzięczają mocowaniu nie tylko do sztycy, ale również do ramy roweru w okolicach zębatki.

Jak widać, oferta bagażników pod sakwy jest ogromna. Najważniejsze przy wyborze odpowiedniego modelu jest określenie, jaki ciężar mamy zamiar przewozić. Gdy to już wiemy, będziemy mogli dobrać bagażnik montowany w jednym lub dwóch punktach, czyli przystosowany do przewożenia różnych ciężarów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro