Jaki aparat wybrać do fotografowania dzieci?

Narodziny dziecka często są pretekstem do zakupu aparatu, za pomocą którego dumni rodzice uwieczniają pierwsze kroki swojej pociechy. Oczywiście w fazie niemowlaka wystarczy fotograficzny smartfon czy prosty aparat kompaktowy, jednak gdy nasz model zacznie być bardziej aktywny, warto zainwestować w aparat, który nadąży za dzieckiem i pozwoli na bezproblemowe fotografowanie.

Marcin Falana Marcin Falana / 31-03-2016

Fotografowanie niemowlaków

W udanych zdjęciach niemowlaków najważniejszy jest ich komfort. W przestrzeni, w której fotografujemy, musi być bardzo ciepło. Ważnym elementem udanej sesji jest ciekawa aranżacja, przydadzą się stroje, kolorowe śpioszki, chusty, opaski i inne urocze akcesoria, które ubarwią zdjęcie jeszcze nieświadomej istoty.

Niemowlaka trudno jest zachęcić do gry mimiką, więc przedmioty mogą opowiadać jakąś ciekawą historię. Niektórzy fotografowie do wywołania uśmiechu albo innego grymasu delikatnie dotykają dziecko, dzięki czemu udaje się uzyskać uśmiechnięte portrety. Trzeba to robić z umiarem, bo w przeciwnym przypadku możemy mieć zapłakanego małego modela. Starajmy się fotografować przy świetle naturalnym, czyli przy oknie, ewentualnie przy świetle ciągłym, do którego dobrze jest użyć softboxu albo innej dyfuzji, chociażby firanki. Uzyskamy w ten sposób miękkie światło, które jest dużo bardziej twarzowe.

Fotografowanie starszych dzieci

Przy fotografowaniu starszych dzieci ważna jest cierpliwość i gotowość do wykorzystania odpowiedniego momentu. Trzeba oswoić dziecko ze sobą oraz z aparatem i czekać na chwile, które chcemy uwiecznić. Należy być gotowym do wyzwolenia migawki we właściwym czasie, trzeba dobrze poznać swój aparat i wybrać odpowiednie ustawienia.

Ważny jest autofokus, który powinien pomóc w wyostrzeniu na oko tego, co w portrecie jest bardzo ważne. Nawet najlepsze zdjęcie jest zepsute, gdy ostrość nie jest tam, gdzie trzeba. Warto też pozwolić dziecku prowadzić sesję, co jest dobrym pretekstem do spontanicznego działania. I tak nie będziemy mieli kontroli nad sesją z dzieckiem, więc czemu tego nie wykorzystać.

Przy fotografowaniu starszych dzieci możemy zastosować akcesoria do fotografii portretowej, takie jak lampy błyskowe – reporterskie czy studyjne. Podobnie jak przy świetle ciągłym warto je zmiękczyć jakąś płaszczyzną rozpraszającą (np. blendą) albo softboxem.

Błysk może być świetnym narzędziem do zamrażania ruchu czy zdjęć w podskokach, które dzieciaki uwielbiają. Dla urozmaicenia dobrze jest łamać reguły i bawić się perspektywą, np. fotografując z bliska obiektywem szerokokątnym. Oczywiście do nastrojowej fotografii portretowej lepiej zastosować dłuższy obiektyw, zwłaszcza jasny, który umożliwi ładne rozmycie tła.

Sprzęt

Najlepszym rozwiązaniem są aparaty systemowe, czyli lustrzanki i bezlusterkowce, które umożliwiają zmianę obiektywów i oferują dobre osiągi pod względem autofokusu, czyli automatycznego ustawiania ostrości. Poza tym aparaty tego typu dzięki zastosowaniu dość dużych matryc dają szczegółowe zdjęcia o ładnej plastyce, co pozwoli wykonać udane portrety.

Aparaty, które powinny podołać aktywności dziecka pod względem osiągów autofokusu to z pewnością system Mikro Cztery Trzecie, który pod tym względem oferuje najlepsze osiągi w stosunku do ceny. Za mniej niż 2000 zł możemy kupić takie modele, jak Olympus Pen Lite E-PL5, Panasonic Lumix G6.

Warto też zainwestować w jakiś jaśniejszy obiektyw portretowy, który pozwoli pobawić się głębią ostrości i rozmyć tło, dzięki czemu dziecko będzie głównym tematem zdjęcia. Dobrym przykładem takiego obiektywu w przystępnej cenie jest Olympus 45 mm f/1.8, który można kupić już za około 1300 zł oraz Panasonic 20 mm f/1.7, który jest dostępny w cenie około 1400 zł.

Amatorskie lustrzanki także powinny sobie poradzić z fotografią dzieci bez większych problemów. Można spokojnie polecić modele Canona od EOS 1200D czy Nikona od modelu D3300 w górę. Tak jak w przypadku bezlusterkowców, warto zainwestować w jasny obiektyw portretowy, np. Canon 50 mm f/1.8, albo Nikon 50 mm f/1.8. Obiektyw tego typu pozwoli ładnie rozmyć tło.

Wyposażeni w taki zestaw z pewnością wykonamy wspaniałe zdjęcia, które będą pamiątką z lat, kiedy człowiek bardzo szybko się zmienia, co można zatrzymać na fotografiach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro