Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

Wielkość zmywarki zależy głównie od liczby domowników i tego, jak często jadają oni posiłki w domu. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu znaczenie mają też wymiary kuchni, w której go zainstalujemy.

Jaką zmywarkę wybrać — dużą czy małą?

W gospodarstwie domowym liczącym od jednej do trzech osób wystarczy niewielka zmywarka, w której jednorazowo można umyć do dziewięciu kompletów zastawy stołowej. Dla liczniejszej rodziny odpowiednia będzie taka, która pomieści nawet czternaście kompletów naczyń.

Idealny rozmiar zmywarki

W mieszkaniach singli i niewielkich rodzin wystarczy zmywarka o szerokości 45-55 cm, która pomieści do dziewięciu kompletów zastawy stołowej, przy czym komplet standardowo oznacza zestaw składający się z talerza głębokiego, dużego płaskiego, talerzyka deserowego, kubka lub filiżanki oraz sztućców: łyżki, noża, widelca i łyżeczki. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto zwrócić uwagę na oferowaną przez producentów możliwość mycia mniejszej ilości naczyń, zaznaczoną zwykle w specyfikacji technicznej produktu jako funkcja „pół wsadu”. Dzięki temu zużywa się zdecydowanie mniej energii oraz wody, a także nie ma konieczności zbierania pełnego wkładu przez kilka dni. Zaletą takiego urządzenia są jego niewielkie rozmiary, co ma istotne znaczenie w małej kuchni, a można je kupić już w cenie nie przekraczającej 900 zł.

Tam, gdzie rzadko jada się posiłki w domu, dobrym rozwiązaniem są niewielkie zmywarki kompaktowe, przeznaczone do jednorazowego umycia do 4 kompletów naczyń. Wielkością przypominają kuchenki mikrofalowe, więc można je postawić na blacie kuchennym. W dużym gospodarstwie domowym, w którym gotuje się często, znajdzie doskonałe zastosowanie zmywarka w rozmiarze 60 cm szerokości, która pomieści 12-14 kompletów. Daje ona możliwość zmycia nie tylko zastawy stołowej, ale również naczyń użytych do przyrządzenia potraw. Warto zauważyć, że takie rozwiązania umożliwia również znaczne ograniczenie zużycia wody i energii. Obecnie na rynku jest dostępny szeroki wybór zmywarek, zarówno tych wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy.

Zmywarka to oszczędność

Zmywarka, niezależnie od jej parametrów, pozwala na oszczędzanie wody i energii. W przypadku dużych urządzeń, mieszczących do 14 kompletów naczyń, można zużyć nawet czterokrotnie mniej wody niż przy zmywaniu ręcznym. Przy pełnym wsadzie 12-14 kompletów sprzęt standardowo zużywa od 6 do 15 l wody. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów wraz z systemem obiegu wody w urządzeniu. W przypadku zmywania ręcznego pod bieżącą wodą, na tę samą ilość naczyń idzie średnio około 75-90 l wody. Również zmywanie w wypełnionych komorach zlewu, gdzie zużycie wyniesie około 40 l, jest mniej oszczędne niż mycie w zmywarce. Dlatego zmywanie mechaniczne staje się też elementem aktywnej troski o środowisko.

Ważna jest jednocześnie kwestia zużycia energii. W przypadku zmywarek klasy energetycznej A++, w jednym cyklu sprzęt pobiera średnio zaledwie około 0,9 kWh. Daje to niekiedy oszczędności w zużyciu energii elektrycznej rzędu 40-50% w stosunku do urządzeń klasy A, co przy systematycznie rosnących cenach prądu ma niebagatelne znaczenie dla domowego budżetu.

O przewadze zmywarki nad myciem ręcznym decyduje również oszczędność czasu. Cenne minuty, które musimy spędzić przy zlewie, myjąc stertę naczyń, lepiej poświęcić rodzinie, wyjściu na spacer lub po prostu odpoczynkowi po ciężkim dniu pracy.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro