Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Zdaniem eksperta

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczki elektryczne do zębów cieszą się coraz większą popularnością, ale czy rzeczywiście czyszczą zęby lepiej niż tradycyjne, manualne?

udostępnij

Iwona IgnatowskaIwona Ignatowska / 09-11-2014 / aktualizacja: 26-08-2019

Mycie zębów to podstawowa czynność w dbaniu o higienę jamy ustnej, a co za tym idzie zapobieganiu próchnicy. Każdy wie, że czyścić zęby szczoteczką i pastą powinniśmy co najmniej dwa razy dziennie przez ok. 3 minuty. Ważnymi elementami tej czynności są prawidłowa technika, bo niestety nawet najlepsza szczoteczka używana w nieumiejętny sposób nie pomoże właściwie zadbać o zęby, oraz dobór odpowiedniej szczoteczki, który jest kwestią indywidualnych upodobań.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

W sprzedaży są szczoteczki manualne i elektryczne. Lekarze stomatolodzy najczęściej rekomendują te elektryczne z małą okrągłą główką, podkreślając przy tym, że szczoteczka każdego typu dobrze spełni swoje zadanie, jeśli będziemy szczotkować nią zęby odpowiednio długo z należytą dokładnością. Jednym z najważniejszych elementów każdej szczoteczki jest rodzaj włókna. Wyróżnia się ich trzy poziomy twardości włókna szczoteczki;

  • miękkie – dla tych, którzy mają delikatne i wrażliwe dziąsła,
  • średnie – pozwalają dobrze oczyścić zęby i chronić dziąsła.
  • twarde – szczoteczki z twardym włosiem odpowiednie są dla osób o zdrowych i odpornych dziąsłach, szczególnie narażonych na tworzenie się kamienia nazębnego.

Szczoteczka manualna

Mimo rosnącej popularności szczoteczki elektrycznej tradycyjna, manualna wciąż jest najczęściej i najchętniej kupowana. Jednym z powodów jest dostępność i niska cena. Decydując się na ten rodzaj szczoteczki, należy zwrócić uwagę na włosie. Najlepiej wybrać szczoteczkę z włosiem syntetycznym, bo jest bardziej trwałe i nie chłonie tyle wody, co naturalne. Długość włosia powinna wynosić ok. 1 cm. Gdy tylko zacznie się ono odkształcać i rozkładać na boki, szczoteczkę należy wymienić na nową. Przy szczoteczce manualnej niezwykle ważna jest technika szczotkowania.

shutterstock 683780932

Odpowiednie ustawienie i ruch odgrywają tu kluczową rolę. Trudno nią dotrzeć do przestrzeni międzyzębowej oraz do zębów najdalej umiejscowionych, czyli siódemek i ósemek. Mało dokładne jest też oczyszczanie zębów z osadu, co w efekcie może doprowadzić do:

  • rozwoju próchnicy,
  • kamienia nazębnego,
  • paradontozy oraz innych schorzeń jamy ustnej.

Zdarza się, że przy zbyt mocnym i niewłaściwym szczotkowaniu mogą powstawać ubytki klinowe.

Dużą popularnością wśród tego typu szczoteczek cieszą się klasyczne szczoteczki Colgate, których cena wynosi ok. 2 zł za sztukę. Zawierają one podwójną formułę, która pozwala na dokładne oczyszczanie zębów i języka. Szczoteczka do zębów Listerine Reach Stay, w cenie ok. 10 zł, wykorzystuje drobinki micro-scrubbers usuwające osad, a szczoteczka Jordan Total Clean, w cenie ok. 3 zł, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu włosia doskonale czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe. Natomiast specjalna guma znajdująca się na główce oczyszcza także język i wewnętrzną stronę policzków z osadów.

Szczoteczki elektryczne

Kupno szczoteczki elektrycznej to dużo większy wydatek, ale można potraktować go jako inwestycję w zdrowy i biały uśmiech. Czyszczenie zębów taką szczoteczka jest szybsze i łatwiejsze, a zęby i przestrzenie międzyzębowe lepiej oczyszczone. Wśród szczoteczek akumulatorowych wyróżniamy: elektryczne z małą okrągłą główką oraz soniczne.

Szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką

Wykonuje ona ruchy oscylacyjno-pulsacyjne, a mała główka szczoteczki wykonująca ruch 3D kielichowo obejmuje każdy ząb, dzięki czemu łatwiej dociera w trudno dostępne miejsca. Szczotkowanie nie wymaga znajomości technik, jak w przypadku szczoteczki manualnej. Poza tym szczoteczka elektryczna wykonuje o wiele więcej ruchów niż ręczna, dzięki czemu dokładniej czyści zęby. Przy ręcznym myciu jest to ok. 200 ruchów na minutę, podczas gdy szczoteczki elektryczne są w stanie wykonać pomiędzy 28 800 a 50 500 ruchów w tym samym czasie. Główne zalety szczoteczki elektrycznej to dotarcie małą okrągłą główką w trudno dostępne miejsca, łatwość szczotkowania, szeroki wybór trybów pracy szczoteczki i różnorodność końcówek wymiennych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb, kontrola siły nacisku, dzięki czemu chronione są dziąsła i szkliwo przed zbyt silnym szczotkowaniem, oraz aplikacja będąca indywidualnym przewodnikiem codziennej higieny jamy ustnej.

Które modele szczoteczek elektrycznych wybrać?

Szczoteczka elektryczna Oral-B3D White z wymiennymi końcówkami otacza każdy ząb podczas szczotkowania oraz delikatnie stymuluje dziąsła. Natomiast szczoteczka elektryczna Oral-B Vitality 3D White posiada 5 końcówek zamienników do różnych zadań, w tym w specjalną gumkę polerującą, która sprawi, że zęby będą bielsze. To rodzaj szczoteczki elektrycznej wprowadzanej w drgania bok do boku. Wyglądem przypomina połączenie szczoteczki elektrycznej ze szczoteczką manualną. Liczba ruchów wynosząca ok. 31 000 na minutę jest znacznie większa niż w przypadku szczotkowania manualnego, mniejsza jednak niż szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką.

Szczoteczka soniczna – czym jest i jaką wybrać?

Ten rodzaj szczoteczki świetnie sprawdza się u osób ze stałymi aparatami ortodontycznymi, a także posiadaczy implantów i mostów. Mycie zębów szczoteczką soniczną polega na przykładaniu końcówki do każdego kolejnego zęba. Nawet po pierwszym czyszczeniu można zauważyć, że zęby są bielsze i lepiej oczyszczone.