Jaką płytę grzewczą wybrać do domu? Indukcyjną, gazową czy ceramiczną?

Jaką płytę grzewczą wybrać do domu? Indukcyjną, gazową czy ceramiczną?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez płyty grzewczej. Coraz chętniej wybieramy sprzęt do zabudowy, który prezentuje się nowocześnie i stylowo. Podpowiadamy, jaką płytę wybrać.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 29-08-2017

Wybór płyty grzewczej to jeden z większych dylematów, jakie pojawiają się podczas planowania i urządzania kuchni. Trzeba wybrać model, który będzie najbardziej ekonomiczny, zarówno jako jednorazowy wydatek, jak i w późniejszym codziennym użytkowaniu.

Jaką płytę grzewczą wybrać?

Aktualnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje płyt grzewczych: gazowe, elektryczne (zwane też ceramicznymi) i indukcyjne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, o których dowiesz się z naszego artykułu.

Oprócz tych trzech typów w sklepach znaleźć też można płyty hybrydowe (tzw. kombinowane) lub modułowe. Są to urządzenia łączące różne rodzaje płyt w jednym, które ułatwiają wybór osobom mniej zdecydowanym.

Płyta gazowa – charakterystyka oraz wady i zalety

Obecnie zakup takiej płyty nie zawsze jest możliwy. W wielu mieszkaniach w nowym budownictwie nie ma bowiem doprowadzonej instalacji gazowej. Kupno produktu tego typu wiązałoby się więc z koniecznością dowożenia butli z gazem. Trzeba też wtedy wybrać odpowiedni model, który jest dostosowany do zasilania właśnie w taki sposób.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje płyt gazowych: emaliowane (mają najniższą cenę), ze stali nierdzewnej (pasują do nowoczesnych kuchni o minimalistycznym charakterze) i szklane (wykonane z hartowanego szkła, dzięki czemu przypominają płyty ceramiczne).

Niewątpliwą zaletą korzystania z płyty gazowej jest jej niska cena i niewielkie koszty eksploatacji. Użytkownik nie jest też uzależniony od dostawcy energii elektrycznej.

Płyty tego typu są jednak trudniejsze w utrzymaniu w czystości i mniej zaawansowane technologicznie. Gotowanie potraw trwa na nich dłużej, bo są mniej efektywne, a konieczność doprowadzenia łącza gazowego lub kupowanie butli może być uciążliwe.

Płyta elektryczna – charakterystyka oraz wady i zalety

Płyta zasilana prądem jest podzielona zazwyczaj na pola do gotowania, które zastępują tradycyjne palniki.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje płyt elektrycznych: żeliwne (z polami wystającymi ponad powierzchnię płyty – są stosunkowo tanie, ale drogie w codziennym użytkowaniu), ceramiczne (najpopularniejsze, o płaskiej powierzchni, pasują do nowoczesnych wnętrz) i indukcyjne.

Zaletą tradycyjnych płyt elektrycznych jest zdecydowanie krótszy czas gotowania niż na płycie gazowej. Płyta jest łatwa w utrzymaniu w czystości, często posiada też wiele dodatkowych funkcji.

Modele elektryczne są jednak droższe w codziennym użytkowaniu, a my jesteśmy uzależnieni od dostawcy prądu – w razie awarii nie możemy gotować. Płyta tego typu może też być bardziej podatna na awarie z uwagi na zawartość elektroniki.

Płyta indukcyjna – charakterystyka oraz wady i zalety

Choć płyty tego typu zaliczane są do grona płyt elektrycznych, to często – jak w tym przypadku – przedstawia się je jako osobny rodzaj.

Płyta taka, choć zasilana jest prądem, do ogrzewania potraw wykorzystuje dodatkowo zjawisko indukcji, czyli wytwarzania pola elektromagnetycznego. Urządzenia tego typu są najdroższe spośród wszystkich rodzajów płyt, ale wyróżniają się też najwyższą efektywnością.

Na płytach indukcyjnych gotuje się najszybciej ze wszystkich, są też proste w utrzymaniu w czystości. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu są też bezpieczne, a koszt gotowania porównywalny jest do płyty gazowej.

Niestety, płyta indukcyjna jest jednocześnie najdroższa ze wszystkich i wymaga korzystania ze specjalnych garnków – wykonanych ze stali ferromagnetycznej.

Wybór płyty grzewczej nie jest prosty. Najlepiej kierować się jednak przede wszystkim wygodą codziennego użytkowania i ceną.

Najtańsze płyty gazowe znajdziemy już za nieco ponad 250 złotych, jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu.

Płyty elektryczne są droższe, choć ciekawe modele można znaleźć już za około 300 złotych – ich wybór wiąże się jednak z wyższymi rachunkami za prąd.

Zakup płyty indukcyjnej to duży wydatek (najtańsze kosztują od około 800 złotych), ale jednorazowy – koszty eksploatacji nie są tak wysokie jak w przypadku tradycyjnej płyty elektrycznej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro