Jaką minikoparkę kupić?

Jaką minikoparkę kupić?

Budowa wielkich obiektów, dróg nie może się obyć bez ciężkiego sprzętu, jak np. koparki, spychacze, dźwigi. Jedną z niezastąpionych maszyn w firmie specjalizującej się w branży budowlanej jest minikoparka. Doskonale się sprawdza w terenie, gdzie zwykła koparka lub koparko-ładowarka sobie nie poradzi ze względu na duże gabaryty.

udostępnij

Mirosław GórzyńskiMirosław Górzyński / 06-07-2016

Zastosowanie minikoparek

Minikoparki to nieocenione maszyny w pracach budowlanych. Doskonale się sprawdzają tam, gdzie ciężki sprzęt nie może wjechać. Mają szerokie zastosowanie przy pracach instalacyjnych, fundamentowych, odwadniających. Za pomocą tych maszyn wykonuje się wykopy wąskoprzestrzenne. Ze względu na kompaktowe wymiary minikoparki doskonale sobie radzą przy wykopach pod przewody instalacyjne wzdłuż ulic miast i osiedli. Po zamontowaniu odpowiedniego osprzętu, tzw. łyżki, można za jej pomocą załadować materiał sypki na wywrotkę. Minikoparki są maszynami dostosowanymi do robót na gruntach lekkich. Operator maszyny może wykonać wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego lub pod przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz gruntowe wymienniki ciepła. Sprzęt doskonale się sprawdzi do wykopu oczka wodnego w ogrodzie, jak i przeprowadzeniu drenażu rowów melioracyjnych. Wykorzystuje się je również do wykonania wykopów pod kable energetyczne, telefoniczne oraz światłowody.

Wyposażenie minikoparek

Maszyny zw. minikoparkami w standardowej konfiguracji mogą wykonywać wykopy o głębokości od 1,5 do ponad 2 metrów. Wielofunkcyjność to niewątpliwy atut tych urządzeń. Służą nie tylko do wykonywania wykopów, ale również do załadunku ziemi na pojazd transportowy. Jej kompaktowe gabaryty (w wielu modelach szerokość nie przekracza metra), to również ważna zaleta, ponieważ maszyna może pracować we wnętrzu nowo wybudowanego obiektu. Ważnym elementem sprzętu jest część robocza, czyli łyżka. Poszczególne typy łyżek różnią się nie tylko szerokością i kształtem, ale przede wszystkim zastosowaniem.Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy łyżek:

  • Łyżki zabierakowe
  • Łyżki chwytające
  • Łyżki wygarniające

Łyżka chwytakowa służy do oczyszczania oraz pogłębiania. Za jej pomocą operator minikoparki może również dokonać wyładunku lub załadunku materiałów sypkich, zarówno drobno- jak gruboziarnistych.Minikoparka przemieszcza się na gąsienicach, ponieważ jest urządzeniem pełnoobrotowym. Ramię robocze porusza się zarówno w kierunku lewym, jak i prawym. Dlatego gąsienice to najlepsze rozwiązanie konstrukcyjne. Umożliwiają one regulację szerokości podwozia maszyny. Ich rozsunięcie zapewnia stateczność maszyny. Wyróżnić możemy kilka typów oraz rodzajów gąsienic. W minikoparkach najlepiej się sprawdzają gąsienice gumowe, szczególnie podczas pracy na asfalcie lub betonie, podłożu, które łatwo uszkodzić. Gąsienice gumowe w przeciwieństwie do metalowych są lżejsze, co wpływa na ciężar maszyny. Na rynku można również spotkać modele kołowe – MECALAC 12 MTX, które zdają egzamin w pomieszczeniach zamkniętych. Kolejnym elementem wyposażenia urządzenia jest lemiesz, który dodatkowo stabilizuje pracę maszyny. Element ten montuje się pomiędzy gąsienicami na siłowniku hydraulicznym. Zapewnia on stabilność oraz pomaga w zagarnianiu powstałego urobku. Lemiesz przyczynia się również do wyrównywania terenu, po którym porusza się sprzęt.

Krótkie podsumowanie...

Minikoparki należą do maszyn, które można zaklasyfikować do grupy koparek. Ich masa eksploatacyjna wynosi 6 ton, co świadczy o dużej mocy przerobowej. Cechą charakterystyczną są małe gabaryty – ich konstrukcja jest kompaktowa. Minikoparka, jak większość maszyn z tej kategorii wyposażona jest w kabinę obrotową połączoną z mechanizmem obrotu wysięgnika, lemiesz z przodu maszyny oraz rozsuwane hydraulicznie podwozie gąsienicowe. Zastosowane nowoczesne układy hydrauliczne zapewniają urządzeniom wysokie parametry pracy. Możemy również zamontować inny osprzęt roboczy, tj. młoty hydrauliczne, koparki łańcuchowe, ubijaki płytowe, frezy obrotowe, świdry ziemne, łyżki wyposażone w rotatory. Świadczy to, że minikoparki są maszynami uniwersalnymi i doskonale się sprawdzają w każdych warunkach pracy. Charakteryzują się również niskimi kosztami eksploatacji i łatwością w transporcie.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro