Jaką konsolę do gier wybrać – poprzednią czy obecną generację?
Zdaniem eksperta

Jaką konsolę do gier wybrać – poprzednią czy obecną generację?

Osoby myślące o zakupie pierwszej konsoli do gier mają twardy orzech do zgryzienia. Rynek ten dzielą między sobą trzy firmy, czyli Microsoft, Sony oraz Nintendo. Już wybór marki może być niezmiernie trudny. A przed zakupem warto też przemyśleć, czy warto postawić na obecną generacją i kupić Xboxa One, PlayStation 4 lub Nintendo Switch, a może zainwestować w starsze konsole Xbox 360 lub PlayStation 3?

udostępnij

Michał OstiakMichał Ostiak / 17-02-2015 / aktualizacja: 05-12-2019

Sytuacja na rynku konsol do gier wciąż ulega zmianie. Pod koniec 2013 roku po blisko dekadzie firmy Sony i Microsoft zaprezentowały swoje nowe konsole do gier. Xbox One zastąpił wysłużonego Xboxa 360, a następcą PlayStation 3 stał się PlayStation 4. 6 lat później spora część graczy powoli szykuje się do kupna nowego sprzętu. Wiadomo, że Project Scarlett, czyli kolejny Xbox, a także PS5, ukażą się w okresie świątecznym 2020 roku. W międzyczasie do PS4 oraz Xbox One dołączyły wersje Slim, następnie Pro i X, a także Nintendo Switch. Ta ostatnia konsola zresztą również doczekała się odświeżonych modeli, w tym wersji Lite.

Osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z konsolami, stają dzisiaj przed nie lada dylematem. Najważniejszym wyborem jest to, od którego producenta kupić konsolę. Każdy z nich ma swoje własne tytuły wydawane na wyłączność. Jeśli kupujemy urządzenie z myślą o grach multiplayer, to istotne jest też, z urządzeń którego producenta korzystają nasi znajomi.

Xbox 360 i PS3 są znacznie tańsze

Osoba kupująca swoją pierwszą konsolę nie musi od razu wydawać ponad tysiąc złotych na najnowsze urządzenie i kilka gier. Sprzęt poprzedniej generacji można kupić za ułamek tej ceny, ale trzeba oczywiście liczyć się ze znacznie niższą wydajnością oraz mniejszą liczbą funkcji multimedialnych oraz dodatkowych aplikacji.

360 i PS3

Bardzo duże znaczenie mają też ceny gier. Nowe tytuły na obecną generację konsol to czasem wydatek powyżej 200 zł. Starsze gry na Xboxa 360 i PlayStation 3 można kupić za kilkadziesiąt, a czasem i kilkanaście złotych. Dla osoby, która dopiero kupuje pierwszą konsolę i będzie chciała sprawdzić tytuły należące do różnych gatunków i uznanych serii, to bardzo istotne. Jeśli gracz chce nadrobić starsze gry i przy okazji trochę zaoszczędzić, to konsole poprzedniej generacji będą dobrym wyborem.

PS4 i Xbox One powoli odchodzą do lamusa

Do premiery kolejnej generacji konsol został niecały rok. Na rynku PC debiutują dobrze wycenione układy graficzne i procesory od AMD, a Nvidia wprowadza karty SUPER, które są ulepszonymi wersjami standardowych GeForce RTX. W zaistniałych okolicznościach zastanawiam się, czy obecnie warto kupować Xbox One lub PlayStation 4. Może lepiej czekać na PS5 i Xbox Scarlett, albo po prostu kupić tani komputer? Takie pytanie powinien zadać sobie każdy, kto rozważa obecnie zakup konsoli.

PS4 i Xbox One

Jeśli jesteś graczem, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z konsolą, a chciałby zrobić „rekonesans” przed nowymi modelami, warto rozważyć kupno urządzenia tej generacji. Musisz jednak liczyć się z faktem, że chwilę po premierze PS5 i kolejnego Xboxa, ceny starego powinny znacząco stopnieć. Z drugiej jednak strony – do ukazania się na rynku nowych konsol zostało jeszcze dużo czasu, może warto zatem po prostu poświęcić go na granie w aktualne hity? Jeśli nie masz jeszcze sprzętu do odpalenia najnowszych gierek, stajesz przed wyborem: PC lub konsola. Z oszczędnościowego punktu widzenia, kupno lub składanie peceta przy mocno ograniczonym budżecie może okazać się nieopłacalne. Stąd, jeśli masz do wydania 2 tysiące i chcesz grać „już teraz”, powinieneś wybrać konsolę.

Nintendo Switch to najbardziej „przyszłościowa” konsola obecnej generacji

Nintendo projektując swoją najnowszą konsolę, musiało rozwiązać zupełnie inne problemy niż Sony i Microsoft. Switch jest konsolą przenośną z wbudowanym wyświetlaczem oraz cichym systemem chłodzenia, co oznacza, że jej twórcy musieli pójść na znaczące kompromisy, jeśli chodzi o wydajność. Pogodzić stacjonarne i mobilne granie – to sztuka bardzo trudna, ale śmiało można powiedzieć, że Nintendo się ona udała.

Niontendo

Switch to doskonała opcja dla osób często wyjeżdżających, a nielubiących rozstawać się ze swoim hobby. Przy okazji jest to najmłodsza konsola obecnej generacji, co oznacza, że nie zostanie ona tak szybko „porzucona”. A już teraz może pochwalić się kilkoma ekskluzywnymi perełkami, biblioteka tytułów jest pokaźna, a znajdziemy w niej między innymi The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Splatoon 2, Xenoblade Chronicles 2 czy Super Mario Odyssey. Switch obsługuje także sporo gier znanych z innych platform: Doom, Skyrim, Wiedźmin 3 czy Diablo III.

Wybór konkretnej konsoli, a nawet całej generacji, jest w znacznej mierze uzależniony od naszych osobistych preferencji. Sięganie po najstarsze modele, w postaci PS3 i Xboxa 360 nie ma obecnie zbyt wiele sensu, bowiem tuż za rogiem czają się PS5 i Xbox Scarlett. Powinniśmy zdecydować się na ten krok jedynie przy bardzo ograniczonym budżecie. Jednak nawet wtedy warto rozważyć… wstrzymanie się z zakupem. Ceny PS4 i Xbox One będą już tylko maleć! Ciekawą alternatywą pozostaje Nintendo Switch, które może pochwalić się wszechstronnością (możliwość gry mobilnej) jak i dużą liczbą gier przeznaczonych dla całej rodziny.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro