Jaką huśtawkę wybrać do domu?

Jaką huśtawkę wybrać do domu?

autor: Olga Śmielowska, data publikacji: 09-06-2015

Huśtawka cieszy się wielkim wzięciem u dzieci przebywających na placach zabaw. Warto zatem zainwestować we własną, zarówno do ogrodu, jak i do mieszkania. Jej montaż nie jest trudny, a cena wcale nie musi być wysoka. Podpowiemy, na jaką się zdecydować.

Huśtawka do mieszkania

Ciepłe miesiące mijają niepostrzeżenie, więc z huśtawką na świeżym powietrzu szybko trzeba się pożegnać. Radzimy zatem rozejrzeć się za jej domową alternatywą, którą cieszyć się można przez cały rok, i to bez względu na pogodę za oknem. Jeśli sufit jest wystarczająco solidny, będziemy mogli zainstalować nawet bardzo dużą huśtawkę, która utrzyma nie tylko dziecko, ale również rodzica. Wygodne, bo zajmujące niewiele miejsca są huśtawki kubełkowe, przypominające te z dawnych placów zabaw – pociechę wkładamy do środka, mając pewność, że nie wypadnie i nie zrobi sobie krzywdy. Na rynku są modele drewniane oraz wykonane z lekkich tworzyw sztucznych, o przeróżnych kształtach i kolorach. Popularne są także podwieszane kosze z rattanu i wikliny, np. kwadratowe czy w kształcie połowy jajka. Warto do nich włożyć miękkie poduszki oraz kocyk, aby maluch mógł się wygodnie ułożyć.

Huśtawka do ogrodu

Na świeżym powietrzu idealnie sprawdzają się huśtawki na specjalnych stelażach, które mogą stać samodzielnie lub będą wymagały fundamentów. Do wyboru są modele drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych lub połączenia tych materiałów. Niektóre z nich mają daszek, osłaniający przed promieniami słońca lub letnim deszczem. Na ławeczce warto położyć materac lub siedziska krzeseł, żeby dziecku (oraz nam) było wygodnie. Dużą huśtawkę można również zawiesić na drzewie, jednak zawsze należy skonsultować to ze specjalistą, który wybierze odpowiednio mocną gałąź. Najpopularniejsze są oczywiście klasyczne huśtawki, często widywane w filmach, czyli prostokątne siedzisko podwieszone na dwóch linach, oraz wykonane z opon (zamontowanych w pionie lub poziomie). Minusem huśtawek znajdujących się na zewnątrz jest oczywiście to, że można z nich korzystać wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim.

Dla małych i dużych

Sklepy oferują szeroki asortyment huśtawek dla starszych i młodszych dzieci, wykonanych z różnych materiałów. Dokonując wyboru, należy się kierować przede wszystkim bezpieczeństwem – konstrukcja powinna być wytrzymała, stabilna i dopasowana do wieku oraz wagi dziecka. Upatrzony przez nas model musi spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa i mieć niezbędne atesty. Montując huśtawkę, trzeba się upewnić, że dookoła jest wystarczająco dużo miejsca i nie ma elementów, które można zniszczyć lub o nie zahaczyć. Zanim pozwolimy dziecku korzystać z nowej zabawki, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy wytrzyma jego ciężar.

W pokoju dziecięcym huśtawkę można zamontować np. na framudze drzwi i zdejmować ją w razie potrzeby. Jeśli dysponujemy większym metrażem, możemy ją podwiesić pod sufitem lub postawić na specjalnym stelażu. Dla starszaków dobrym rozwiązaniem będzie wiszący fotel, który z reguły udźwignie również rodziców (warto jednak najpierw sprawdzić jego maksymalną nośność). Na rynku są także huśtawki (tzw. bujaczki) dla niemowląt, czyli leżaczki na stojaku, wyposażone w szelki zabezpieczające i różne akcesoria. Może to być np. umieszczony nad dzieckiem pałąk, na którym wiszą zabawki, elementy grające, światełka itp. Takie bujaczki są idealne na czas odpoczynku, a maluchy szybko w nich zasypiają. Bez względu na to, jakie rozwiązanie ostatecznie wybierzemy, niemowlęcia oraz małego dziecka nie wolno zostawiać na huśtawce samego.

Huśtawka to jedna z najciekawszych rozrywek dzieciństwa, dlatego warto kupić ją swojemu maluchowi. Zamontowana w ogrodzie będzie zachęcała do przebywania na świeżym powietrzu, a zawieszona w mieszkaniu zajmie pociechę podczas brzydkich zimowych wieczorów.