Jak zrobić żel lub płyn antybakteryjny DIY

Jak zrobić żel lub płyn antybakteryjny DIY

Wirusy to bardzo niebezpieczne patogeny. Z zakażeniami tego rodzaju zmagają się ludzie na całym świecie. Stanowią one ogromne zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych i ludzi z osłabionym systemem odpornościowym. Uniknięcie zakażenia na tle wirusowym jest możliwe dzięki częstemu myciu rąk i odkażaniu użytkowanych powierzchni. Jeśli nie mamy możliwości kupienia środków odkażających, możemy zrobić je samodzielnie.

udostępnij

ewa żuchowskaEwa Żuchowska / 16-03-2020

Braki w preparatach antyseptycznych możemy nadrobić produktami, które mamy w domu lub możemy kupić w spożywczych dyskontach. Do wytworzenia żelu antybakteryjnego potrzeba bowiem alkoholu, olejków eterycznych, żeli roślinnych bądź witamin w płynie lub kapsułkach. Można użyć także balsamów lub kremów, ale jest to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych osób. Dowiedz się, jak prawidłowo wymieszać wszystkie produkty.

Jak się uchronić przed zakażeniem na tle wirusowym?

Na wirusa narażony jest każdy, kto miał styczność z osobą zarażoną lub niedawno przebywał w rejonach epidemicznych. Patogeny te przenoszą się na ogół drogą kropelkową, co czyni je bardziej niebezpiecznymi w dużych skupiskach ludzkich. Zakażenia wirusowe są szczególnie groźne dla osób starszych i chorych z osłabionym systemem immunologicznym.

Ważnym elementem ochrony przed zakażeniem jest zachowanie zasad higieny w momencie kontaktu z drugim człowiekiem lub przedmiotem. Stąd tak istotnymi czynnościami są częste mycie rąk i dezynfekcja użytkowanych powierzchni. Jeśli ktoś jest posiadaczem zwierząt, nie musi się martwić, że jego pupil zachoruje. Powinien jednak pamiętać, że zwierzę także styka się z innymi osobami i po wspólnej zabawie nie można zapomnieć o niezbędnej higienie. Dezynfekcja i przestrzeganie zaleceń higienicznych, w tym częste i dokładne mycie rąk mydłem, to najważniejsze czynności, które pozwolą uniknąć zakażenia. Jeśli nie mamy możliwości kupienia preparatów antyseptycznych jak płyny czy żele antybakteryjne, zróbmy je samodzielnie w zaciszu domowym. Do wytworzenia żelu, płynu lub sprayu o takim działaniu wystarczą zaledwie dwa lub trzy składniki. Będą one działały tak samo, jak produkty zakupione w specjalistycznym sklepie czy aptece.

jak poprawnie myć ręce Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Jak zrobić samodzielnie żel, płyn lub spray dezynfekujący?

Preparaty o działaniu antyseptycznym oparte są głównie na alkoholu, dlatego jest on niezbędny do domowej produkcji tego rodzaju środków. Spirytus należy rozcieńczyć wodą, ponieważ stężony mógłby poparzyć skórę. Właściwości odkażające i wirusobójcze ma teżaloes, a zwłaszcza wyprodukowane z niego ampułki do użytku domowego czy sok. W sklepach można kupić gotowy żel aloesowy. Jego stosowanie oddzielnie jest niewystarczające do całkowitego odkażenia rąk, stąd konieczne jest dodanie do niego wysokoprocentowego alkoholu, aby uzyskać żel antybakteryjny.

Do płynu, samodzielnie wyprodukowanego żelu lub sprayu antybakteryjnego warto dodać substancje nawilżające i odżywiające skórę, ponieważ alkohol nie tylko dezynfekuje, ale i wysusza. Posiadacze cery wrażliwej i bardzo suchej mogą mieć nie lada problem, jeśli nie zadbają o odpowiednią pielęgnację. Dobrym pomysłem wydaje się dodanie 20 lub 30 kropli witaminy A lub E, ponieważ mają one dobroczynny wpływ na skórę.

Przyjemny zapach i komfort zapewni jeden z olejków eterycznych, np. herbaciany lub różany.

Środki o działaniu antyseptycznym można stworzyć również na bazie balsamów lub ulubionych i sprawdzonych kremów, lecz jest to rozwiązanie dla osób zaznajomionych z produkcją domowych kosmetyków. Alkohol bardzo często warzy podłoże, tworząc na jego powierzchni mało estetyczne i bezwartościowe grudki.

Przepis na trzyskładnikowy żel antybakteryjny

Samodzielne stworzenie trzyskładnikowego żelu antybakteryjnego nie jest trudne i nie trzeba do tego żadnych specjalnych umiejętności. Do produkcji preparatu odkażającego potrzebujemy:

  • spirytusu wysokoprocentowego kupionego w sklepie spożywczym lub monopolowym,
  • olejku eterycznego bądź 20 lub 30 kropli witaminy A lub E,
  • około 62,5 g oleju lub żelu aloesowego (około ¼ szklanki).
Warto wiedzieć

W przypadku dawkowania witamin istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji. W jednej kropli witaminy A jest około 28 miligramów tego związku, w witaminie E pomiędzy 28–30 miligramów tokoferylu. Jeśli dysponujemy wyłącznie kapsułkami, musimy wziąć pod uwagę przelicznik. Kapsułki witaminowe sprzedawane są bowiem w różnych gramaturach.

Przykład: Jeśli kapsułka witaminy A zawiera 200 miligramów retinolu, a my potrzebujemy 560 miligramów (20 kropli x 28 mg), to do sporządzanego przez nas roztworu powinniśmy dodać niespełna 3 kapsułki, aby żel antybakteryjny działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nie wysuszał skóry.

Sposób wykonania żelu antybakteryjnego: Spirytus wysokoprocentowy należy rozcieńczyć wodą w taki sposób, aby uzyskać roztwór 70%, ponieważ tylko taki jest w stanie ochronić człowieka przed wirusami. Alkohol sklepowy ma na ogół 95%, więc żeby uzyskać roztwór w pożądanym przez nas stężeniu, musimy odmierzyć około 74g spirytusu i dodać do niego 29g wody. Uzyskany roztwór łączymy z 20 lub 30 kroplami olejku i ¼ szklanki żelu aloesowego. Porządnie mieszamy i przelewamy do butelki lub pojemniczka. Odkażamy dłonie po każdym kontakcie z człowiekiem lub przedmiotem.

Żel możemy zastąpić kremem lub balsamem, ale nie powinien się on zwarzyć, dlatego alkohol dolewamy bardzo wolno i dokładnie mieszamy. Trwałość tak przygotowanego produktu to 2 lub 3 miesiące. Po upływie tego czasu trzeba przygotować nową porcję.

Przepis na dwuskładnikowy płyn antybakteryjny

Jeszcze łatwiejszym przepisem jest wykorzystanie wyłącznie dwóch składników do produkcji domowej roboty płynu antybakteryjny lub sprayu do dezynfekcji powierzchni. W tym celu potrzebujemy spirytusu rektyfikowanego i wybranego olejku eterycznego. Jeśli chcemy odkazić powierzchnię w domu, nie musimy nic rozcieńczać. Wystarczy szklankę spirytusu (około 250 g) połączyć z 30 kroplami wybranego zapachu. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się olejek tymiankowy, lawendowy lub herbaciany.

Preparat odkażający można zrobić także bez alkoholu. Jeśli ktoś lubi zapachowe olejki eteryczne i ma w domu zapas, może je wykorzystać. Antyseptyczne właściwości mają np.:

Czterdzieści mililitrów żelu aloesowego wystarczy połączyć z kilkoma olejkami. Aby stężenie antyseptyku nie było za mocne, nie powinno się przekroczyć 10 kropli każdego wybranego olejku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro