Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak zrobić nalewkę z owoców kasztanowca?

Nalewka z owoców kasztanowca to remedium na dolegliwości bólowe stawów i mięśni. Jak ją przygotować? Odpowiedź znajduje się poniżej. W domowej apteczce warto mieć również suszone liście, korę lub kwiaty tego drzewa, ponieważ pomagają walczyć z zaburzeniami pracy układu trawiennego i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Paulina Banaśkiewicz-Surma

Czas czytania: 4 min

Jak zrobić nalewkę z owoców kasztanowca?

Kasztanowiec – charakterystyka

Kasztanowiec to drzewo, którego owoce, liście (wykorzystywane najrzadziej), nasiona, kora i kwiaty (stosowane najczęściej) zawierają substancje o pozytywnym wpływie na stan zdrowia i wygląd człowieka. Czego źródłem są poszczególne części tej rośliny? Kasztanowiec dostarcza przede wszystkim escyny, garbników, flawonoidów, steroli i składników mineralnych.

Właściwości kasztanowca

Kasztanowiec znajduje zastosowanie w lecznictwie i przemyśle kosmetycznym. Pomaga osobom borykającym się z cellulitem (jednym z najtrudniejszych problemów natury kosmetycznej). Ponadto wykorzystuje się go w walce z żylakami, które również stanowią defekt estetyczny. Aby zlikwidować skórkę pomarańczową, należy wcierać preparaty z kasztanowca w newralgiczne miejsca, takie jak uda i pośladki. W przypadku rozszerzonych żył ważną rolę odgrywa escyna. Jako składnik maści, kremów i tabletek o działaniu przeciwżylakowym zapobiega ona deformacjom ich ścian.

Drzewo to ma pozytywny wpływ na kondycję organizmu, oddziałuje bowiem na układ krążenia i trawienny. Na naczynia krwionośne korzystne oddziałuje nie tylko escyna, ale też kumaryna i flawonoidy. Dzięki tym składnikom stają się one bardziej elastyczne, mocne i odporne na pęknięcia. Przepływ krwi zostaje usprawniony, a skóra i narządy są lepiej ukrwione.

Natomiast dzięki garbnikom przewód pokarmowy jest wolny od stanów zapalnych. Kasztanowiec (a konkretnie napar z jego liści) łagodzi zaburzenia i zatrucia trawienne. Ponadto przeciwdziała rozwojowi bakterii. Warto zatem dodawać sproszkowane kasztany do spożywanych potraw (kilkanaście sztuk pieczemy w piekarniku; gdy wystygną, tłuczemy je w moździerzu, a następnie mielimy).

Suszone liście, kwiaty lub korę kasztanowcawarto mieć w domowej apteczce zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, gdy łatwo o odmrożenia kończyn z powodu niskich temperatur. Wówczas można posiłkować się naparami przygotowywanymi z poszczególnych części tego drzewa. Efekt? Krążenie krwi zostanie przyspieszone, a obrzęki będą zmniejszone.

Przeczytaj również: Najlepsze jesienne nalewki

Przepis na nalewkę z owoców kasztanowca

Przygotowanie nalewki z kasztanów jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Należy jednak zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ od momentu rozpoczęcia pracy do jej stosowania musi upłynąć miesiąc.

Niezbędne składniki potrzebne do zrobienia nalewki z kasztanowca: dojrzałe kasztany (kilkanaście sztuk), woda (około 200 ml), spirytus (pół litra).

Potrzebne akcesoria: moździerz (dostępny na Allegro w cenie od 9 do 450 zł), słoik z nakrętką (do kupienia od złotówki), sitko (nabędziemy je na Allegro w cenie od 5 do 1000 zł).

Sposób przygotowania nalewki

Tłuczemy kilkanaście kasztanów, a następnie zalewamy je wodą (powinna być przegotowana i ostudzona) i spirytusem. Przelewamy miksturę do słoika, szczelnie zakręcamy nakrętkę i odstawiamy na miesiąc. Co kilka dni należy nim potrząsnąć, aby składniki nalewki się wymieszały. Po upływie tego czasu odcedzamy płyn i gotowe. Nalewkę z owoców kasztanowca przechowujemy w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce.

Nalewka z kasztanów znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych stawów i mięśni (nacieramy nią obolałe miejsca). Jeśli chcemy zapobiec żylakom, powinniśmy ją regularnie pić (łączymy 5 kropli nalewki z kieliszkiem wody i przyjmujemy 3 razy w ciągu dnia, najlepiej przed posiłkiem).

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro