Jak zorganizować czas rodzeństwu?

Organizacja czasu wolnego rodzeństwu jest nie lada wyzwaniem. Jaką zabawę zaproponować, żeby dzieci się nie kłóciły, a podejmowana aktywność uwzględniła indywidualne potrzeby i zainteresowania szkrabów? Wypróbujmy kilka pomysłów.

Anna Chmielewska Anna Chmielewska / 26-08-2015

Mała różnica wieku pomiędzy rodzeństwem

O małej różnicy wieku mówimy, gdy dzieci urodziły się w odstępie do trzech lat. Badania pokazują, że takie rodzeństwa spędzają ze sobą najwięcej czasu. Sprzyja to stwarzaniu okazji do wspólnej zabawy. Niewielki odstęp wiekowy pomaga we wzajemnym uczeniu się współpracy, dzieleniu się uwagą rodziców, a także zabawkami. Oczywiście, rezultatem są również sytuacje trudne, zwłaszcza dla rodziców, gdy potrzeby dwójki dzieci nakładają się, oczekują one uwagi rodziców, m.in. w nocy. Niemalże w naturalny sposób dochodzi do rywalizacji, szczególnie gdy rodzeństwo jest tej samej płci. Ponadto mamy czują się często przeciążone i żyją w większym stresie.

W przypadku różnicy wieku mniejszej niż trzy lata fazy rozwoju rodzeństwa i zainteresowania zwykle się nakładają. Jednak ze względu na wspomnianą już wzajemną rywalizację wymagane jest duże zaangażowanie rodziców oraz innych dorosłych sprawujących opiekę.

Dzieciom warto zaproponować różne prace plastyczne i zestawy kreatywne. Zwróćmy uwagę, aby każdy maluch miał własny zestaw. Szkraby uwielbiają lepienie plasteliny, masy solnej czy ciastoliny. Tę ostatnią możemy kupić wraz z ciekawymi przyrządami, ale w razie sporów ustalmy zasady – jedno dziecko korzysta z maszynki, potem ozdabia swoje dzieło, a następnie jest zamiana. Jednak zawsze dajmy rodzeństwu możliwość dogadania się, wkraczajmy tylko w sytuacjach zaostrzonych konfliktów.

Organizacja czasu wolnego w znacznej mierze zależy od wspólnych zainteresowań. Dobrym pomysłem jest wspólne wyjście na basen, do kina lub teatru dziecięcego. Bardzo często rodzeństwo tej samej płci jest zafascynowane jednakowym motywem, np. z określonej bajki. Dziewczynki mogą godzinami bawić się lalkami, a chłopcy układać klocki czy organizować wyścigi samochodów. Gdy rodzeństwo już podrośnie, poszerza się repertuar aktywności dla całej rodziny. Jest to dobry czas na gry planszowe lub komputerowe.

Duża różnica wieku pomiędzy rodzeństwem

Różnica wieku wynosząca ponad cztery lata pomiędzy rodzeństwem także ma swoje plusy i minusy. Potrzeby dzieci rzadziej się nakładają, rywalizacja o względy rodziców nie jest już tak silna. Na pewno jest to wielka ulga dla rodziców. Trudność może natomiast dotyczyć organizacji czasu wolnego. Zdarza się, że to, co proponujemy, wywołuje entuzjazm jednego szkraba, a znudzenie drugiego.

Większość potrzeb udaje się zaspokajać oddzielnie, ale w wielu sytuacjach musimy organizować czas dla dwójki, trójki lub większej liczby dzieci. Dobrym pomysłem jest wyjście do parku rozrywki lub sali zabaw. Każde dziecko znajdzie tam coś dla siebie – trampolinę, basen z kulkami, domki z lalkami, klocki. Warto zaproponować zajęcia wspólne, np. stworzenie ozdób świątecznych, rodzinnych kartek czy obrazu. Sprawdzą się również formy plastyczne – malowanie farbami, stemplowanie czy wspomniane wcześniej masy do modelowania. Każde dziecko wykonuje pracę na miarę swoich możliwości.

Rodzeństwo z dużą różnicą wieku może także współdziałać w kuchni. Zaproponujmy zestawy dla małych kucharzy, zachęćmy do upieczenia muffinek lub przyrządzenia sałatek. Młodsze dziecko otrzymuje bezpieczniejsze zadania (zagniatanie ciasta, nakładanie lukru), starsze – bardziej odpowiedzialne (trzymanie miksera, wlewanie ciasta do blachy).

Bez względu na różnicę wieku dzielącą rodzeństwo powinniśmy stwarzać sytuacje, gdy dzieci będą współdziałać, robić coś razem i po prostu spędzać wspólnie czas. Zdarzy się, że szkraby się pokłócą, jednak wspólna zabawa ułatwi wzajemne poznanie się z siostrą lub bratem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro