Jak zmniejszyć spalanie w swoim samochodzie?

Cena paliwa nie jest stabilna. Szereg czynników składa się na to, że ceny paliw potrafią szybko skoczyć do góry – więc aktualnie zarówno za benzynę, jak i za olej napędowy znów zapłacimy więcej. To skłania do poszukania oszczędności. Oczywiście możemy odstawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub, jeśli jest taka możliwość, na rower. Ale są też inne sposoby na to, żeby zmniejszyć wydatki na paliwo. Postaram się je przybliżyć.

Łukasz Walkiewicz Łukasz Walkiewicz / 29-07-2015

Sprawny mechanicznie samochód

Zacząć powinniśmy od sprawdzenia, czy nasz samochód jest sprawny mechanicznie. Wiele elementów naszego auta ma wpływ na to, jak wiele zużywa ono paliwa. Przypomnijmy sobie, kiedy wymienialiśmy ostatnio olej silnikowy. Przepracowany, zużyty olejzwiększa opory w silniku i przez to auto może palić więcej. Dobrze jest trzymać się starej zasady, że olej wymieniamy co maksymalnie 15 000 kilometrów lub co najmniej raz w roku. Co prawda w nowoczesnych autach pojawiły się nowoczesne oleje typu longlife i możliwość ich wymiany co 30 000 km, ale praktyka już teraz pokazuje, że jest to zbyt długi okres między wymianami, który skutkować może poważnymi awariami silnika. Oczywiście przy wymianie oleju nie zapomnijcie o wymianie filtra oleju. Nie zaszkodzi wymienić filtr powietrza. Kolejną rzeczą są świece. Poproście, aby wasz mechanik sprawdził, w jakim są stanie, a jeśli widać, że są już zużyte, także należy je wymienić. Zazwyczaj komplet świec, nawet markowych, renomowanej firmy nie jest ogromnym wydatkiem, a ponosicie go co około kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Zdarza się, że w autach benzynowych czuć zapach benzyny. Może to oznaczać, że auto ma zbyt bogatą mieszankę i przez to pali więcej niż gdyby było sprawne. W dieslach objawia się to dodatkowo czarnym dymem z rury wydechowej przy przyśpieszaniu. Niestety ciężko jest temu zaradzić samodzielnie. Dobrze jest odwiedzić zaprzyjaźniony warsztat i opowiedzieć mechanikowi o objawach. Podłączy on auto do interfejsu diagnostycznego i zdiagnozuje przyczyny awarii. W nowoczesnych dieslach może to oznaczać kłopoty z wtryskiwaczami, które, w zależności od marki producenta, można regenerować lub niestety kupić nowe. Ostatnimi czasy ceny regeneracji wtryskiwaczy, dzięki szeroko dostępnej technologii, wyraźnie spadły, choć i tak trzeba przyznać, że nie jest to najmniejszy wydatek.

Opony

Może nie zdajecie sobie sprawy w jakiej mierze spalanie naszego samochodu zależy od opon.Przykładowo, jeśli latem jeździmy na oponach zimowych, to opory toczenia są dużo wyższe, co będzie odbijało się na zużyciu paliwa. Dodatkowym minusem jest drastyczny spadek bezpieczeństwa przy jeździe na takich oponach. Warto pamiętać o prawidłowym napompowaniu kół. Niskie ciśnienie w oponach skutkuje wyższym apetytem na paliwo, ale też gorszym prowadzeniem. Prawidłowe wartości znajdują się najczęściej na naklejce umieszczonej na słupku B, po otwarciu drzwi kierowcy. Przed dłuższą trasą dobrze jest też sprawdzić stan i napompowanie koła zapasowego, jeśli takowe mamy. Dobrym pomysłem i inwestycją jest też zakup markowych opon energooszczędnych. Najnowsze modele są zarówno ekonomiczne, jak i bezpieczne.

Zbędne bagaże w aucie

W wolnej chwili przejrzyjcie zakamarki swojego samochodu. Nie uwierzycie, jak wiele rzeczy wozimy niepotrzebnie na co dzień. Puste butelki, puszki, opakowania po jedzeniu, torby, czasopisma, koce. Albo z lenistwa, albo w wierze, że kiedyś któreś z tych rzeczy mogą nam się przydać. Więcej bagażu to większe spalanie. Wyrzućcie śmieci, zabierzcie wszystko, czego nie używaliście od dłuższego czasu. To kolejny mały krok do obniżenia zużycia paliwa.

Ekonomiczna jazda

Jazda ekonomiczna to niekoniecznie zmiana biegu przy 1 500 obrotów na minutę i żółwie tempo. Silnik uzyskuje największą sprawność przy obrotach, w jakich jest osiągany maksymalny moment obrotowy. Dlatego przyśpieszajmy dynamicznie, trzymając wciśnięty pedał gazu do około ¾ jego głębokości, a biegów nie zmieniajmy zbyt szybko, aby obroty nie spadły i żebyśmy na kolejnym biegu nie musieli przyśpieszać ponownie od bardzo niskich obrotów. Po osiągnięciu wymaganej prędkości zmieńmy na najwyższy odpowiedni bieg i utrzymujmy stałą prędkość, kontrolując ją delikatnie gazem lub w trasie włączając tempo mat, jeśli wasze auto go posiada. Nie kręćmy niepotrzebnie silnika w okolice czerwonego pola. Z maksymalnych osiągów korzystajmy tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak na przykład wyprzedzanie. Taka jazda sprawi, że silnik będzie pracował w optymalnym zakresie, a my będziemy prawidłowo wykorzystywać jego możliwości.

Wprowadzenie tych kilku zasad pozwoli wam obniżyć znacząco spalanie i sprawić, że jazda samochodem nie będzie przyprawiała o finansowy ból głowy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro