Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak zarządzać zespołem zdalnie? Model ROWE

Tryb pracy zdalnej wiąże się nie tylko z ograniczeniami wynikającymi z faktu, że każdy pracuje w swoim domu. To też szansa na wykorzystanie pełnego potencjału pracowników. Do tego służy model ROWE.

Jak zarządzać zespołem zdalnie? Model ROWE

Model ROWE, czyli Results-Only Work Environment, został opracowany przez Jody Thompson i Cali Ressler, które pracowały w dziale HR firmy Best Buy. Poprzez zrezygnowanie z wielu obowiązków charakterystycznych dla pracy stacjonarnej, wbrew obawom, zwiększyły wydajność pracowników. Skąd taki efekt?

Na czym polega model ROWE?

Większość przedsiębiorstw, przechodząc w tryb zdalny, stara się niejako „przenieść” biurową codzienność do domów pracowników. Muszą być oni dostępni przez osiem godzin, np. między 8 a 16. W tym czasie mają wykonywać obowiązki przekazywane im przez przełożonych lub zdalnie realizować zadania, jakie stawialiby sobie w trybie stacjonarnym. Często jedyne, co ulega zmianie, to forma komunikacji – z bezpośredniej na pośrednią, w postaci maili, telefonu, wideokonferencji itp. Co więcej, nierzadko w wyniku ograniczonego zaufania do efektywności pracownika zdalnego nasilają się formy kontroli ze strony przełożonych, co niestety często ma negatywny skutek na wydajność zespołu pracującego z domu. Model ROWE w pewnym sensie odwraca przedstawiony powyżej system pracy zdalnej. Głównym założeniem hasła Results-Only Work Environment jest osiągnięcie jak najwyższego stopnia wydajności pracownika. Jak uzyskać ten efekt?

Kluczem jest zapewnienie pracownikowi swobody działania na poziomie, który trudno sobie wyobrazić w przypadku pracy stacjonarnej. Otóż przełożonych interesuje jedynie wynik końcowy. Dla menadżera zespołu nie jest ważne, czy jego członkowie pracują po dwie godziny dziennie, czy może spędzają nad każdym zadaniem dziesięć godzin. Ważne, żeby przed upływem terminu zobaczyć efekt, który będzie spełniał wszystkie wymagania. Tak duża swoboda może przynieść pozytywne rezultaty. W firmie, w której pracowały twórczynie modelu ROWE, wydajność pracowników wzrosła o 35%, natomiast rotacja na poszczególnych stanowiskach spadła o 16%. Przedsiębiorstwo działało więc efektywniej, a kadra stała się stabilniejsza.

Zalety modelu ROWE

Główne korzyści płynące z zastosowania modelu ROWE odczuwają przede wszystkim pracownicy. Zarządzanie oparte na nastawieniu na wynik zrzuca z barków zespołu większość obowiązków, które nie łączą się bezpośrednio z wykonywaniem pracy. Oprócz komfortu wynikającego wprost ze zdalnej formy pracy, jak brak konieczności dojazdów do siedziby firmy, trudno wyobrazić sobie luźniejsze środowisko pracy. Brak sztywnych godzin pracy ma na celu możliwość dopasowania czasu pracy do rytmu pracownika. Jeśli ktoś ma najwięcej energii i dobrych pomysłów wieczorami, może pracować nawet w późnych godzinach nocnych. Ważne, żeby zdążył z realizacją zadań na czas. Podobnie jest z przerwami. Pracownik w modelu ROWE może np. w pełni dostosować swój dzień pracy do potrzeb rodziny (odbiór dzieci ze szkoły, przygotowanie posiłków itp.). W pracy umysłowej sporym ładunkiem energii może być przerwa w pracy na aktywność fizyczną. Trudno wyobrazić sobie, że pracując w biurze, ktoś stwierdzi nagle, że wyczerpał zasób dobrych pomysłów, więc dla odświeżenia umysłu pójdzie na siłownię. Tymczasem w modelu ROWE jest to jak najbardziej możliwe.

Mniej obowiązków przypada też na menadżerów, którzy rozliczają jedynie efekty pracy, bez konieczności ciągłego monitorowania postępów i zachowań zespołu.

Zagrożenia ROWE

Przedstawiając model zarządzania ROWE, trzeba też przyznać, że nie sprawdzi się on w przypadku każdego pracownika. Są bowiem osoby, które potrzebują pewnej formy kontroli swojej pracy, ponieważ w przeciwnym razie mają problemy z właściwą organizacją obowiązków. Zanim przełożeni zdecydują się na wprowadzenie systemu Results-Only Work Environment, powinni dokładnie przeanalizować załogę pod kątem charakterologicznym. ROWE wymaga bowiem niemałej samodyscypliny. Z tego powodu każdego roku upada wiele jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ początkowa euforia, kiedy pracownik staje się szefem i zyskuje wolność, zamienia się w chaos organizacyjny, spowodowany nieumiejętnością zaplanowania konkretnych działań tak, żeby zdążyć na czas. Model ROWE nie sprawdzi się też w branżach, gdzie sporą rolę odgrywa obsługa klienta, a pracownicy muszą być dostępni w określonych godzinach. Ten rodzaj pracy zdalnej może być też kłopotliwy dla nowych pracowników, którzy nierzadko wymagają wsparcia oraz mentoringu.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro