Jak zaparzyć kawę po turecku?

Zazwyczaj kawa po turecku jest serwowana w restauracjach. Można ją również przygotować w domu, lecz wymaga to posiadania odpowiednich akcesoriów kuchennych i odrobiny cierpliwości, gdyż czas jej parzenia jest dłuższy niż w przypadku innych kaw. Jak prawidłowo zaparzyć kawę po turecku, aby móc cieszyć się jej wspaniałym aromatem i smakiem?

Kawa po turecku – historia

Sformułowanie „kawa po turecku” nie jest nazwą aromatycznego naparu. To określenie metody parzenia kawy, której celem było i jest wydobycie smaku, aromatu i mocy ziaren. Została zapoczątkowana w XV wieku w Jemenie. Z tego azjatyckiego państwa rozprzestrzeniła się do innych krajów. Dziś ten sposób parzenia kawy jest praktykowany m.in. w państwach Środkowego Wschodu, Europy Wschodniej i w północnej części Afryki. Co ciekawe i istotne, trzy lata temu tradycja turecka związana z rytuałem parzenia i picia kawy została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Sposób przygotowania kawy po turecku krok po kroku

Aby przygotować w domowym zaciszu kawę po turecku, będziemy potrzebować ziaren kawy, cukru i kilku akcesoriów kuchennych, m.in. tygielka i (opcjonalnie) moździerza. Rodzaj kawy nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Najistotniejsze jest, aby była świeżo prażona i zmielona na proszek tuż przed przystąpieniem do jej parzenia.

Wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest to kawa zalewana. Jak zatem odbywa się proces parzenia? Do przygotowania kawy po turecku wykorzystuje się tygielek, przypominający swoim kształtem rondelek (to niewielkiej wielkości naczynie wyposażone w długą rączkę kupimy na Allegro od 24 zł). Typowy tygielek to tzw. dżezwa o wąskiej szyjce, dzięki której kawa zyskuje piankę bez osiągania temperatury wrzenia. Dokonując zakupu, wybierzmy model miedziany (tradycyjnie używa się również naczyń wykonanych z mosiądzu, a jedynie z rzadka ze srebra lub złota).

Sposób postępowania w czasie parzenia kawy dla jednej osoby jest następujący: wypełniamy tygielek 1,5 filiżanki zimnej wody (stopniowo ogrzewana wydobywa z kawy to, co w niej najlepsze), dodajemy jedną czubatą łyżeczkę zmielonej kawy i pół łyżeczki cukru. Stawiamy naczynie na ogniu o niewielkim płomieniu.

Płyn podgrzewamy (nie może się zagotować), czekając, aż powstanie piana (to gwarant smaku kawy po turecku) i uniesie się do krawędzi naczynia (spod warstwy powstałej pianki powinna ujść para wodna). Wówczas należy zdjąć tygielek z ognia i odczekać, aż płyn opadnie. Taki zabieg powtarzamy trzykrotnie. Za każdym razem warstwa pianki powinna stopniowo zmniejszać swoją objętość. Następnie czekamy do momentu, gdy fusy opadną i gotowe.

Kawę po turecku serwujemy w niewielkich filiżankach, np. do espresso (małą filiżankę kupimy na Allegro w cenie od 4 zł). Nalewamy płyn bezpośrednio z tygielka, nie przecedzając go uprzednio. Kawę tę pije się bez dodatku mleka i śmietanki, nie słodzi się jej dodatkowo. Należy ją podać w towarzystwie szklanki wody.

Dopuszczalnymi dodatkami do kawy po turecku są takie przyprawy, jak kardamon i cynamon (ziarna kardamonu rozdrabniamy w moździerzu; dostępny na Allegro już od 9 zł). Jeśli decydujemy się uzupełnić kawę o dodatkowe nuty zapachowe i smakowe, wówczas musimy wsypać przyprawy wraz z cukrem do tygielka już na pierwszym etapie przygotowań.

Kawa po turecku to rytuał parzenia i picia dodającego energii aromatycznego napoju. Jeżeli lubimy delektować się smakiem kawy i celebrujemy czas jej przygotowania, możemy spróbować zaparzyć ją samodzielnie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro