Jak zadbać o czystość i ergonomię bagażnika?

Jak zadbać o czystość i ergonomię bagażnika?

Utrzymanie czystości i porządku w bagażniku jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Odpowiednia organizacja przestrzeni ładunkowej pomaga wyeliminować zbędne przedmioty oraz zwiększyć funkcjonalność bagażnika. Równie istotne jest prawidłowe zabezpieczenie bagażu, ponieważ minimalizuje ryzyko dodatkowego zagrożenia w razie wypadku. Poznajmy najpopularniejsze akcesoria, dzięki którym zachowanie czystości i ergonomii bagażnika nie będzie najmniejszym problemem.

udostępnij

Łukasz ŻochowskiŁukasz Żochowski / 25-09-2015

Maty do bagażnika

Podstawowym elementem, w który warto się wyposażyć, jest mata do bagażnika. Dzięki niej oryginalna wykładzina pozostanie w idealnym stanie przez długie lata. Na rynku dostępne są maty uniwersalne oraz przeznaczone do konkretnych modeli samochodów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup maty dedykowanej, ponieważ jest ona idealnie dopasowana do kształtu bagażnika, co gwarantuje maksymalne zabezpieczenie jego wnętrza.

Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę, czy posiada rynienkę ochronną, która sprawdza się w przypadku rozlania cieczy. Należy wspomnieć, że większość mat jest odporna na działanie olejów i rozpuszczalników, a ich czyszczenie sprowadza się do spłukania wodą, np. podczas mycia samochodu na myjni. Niektóre modele w centralnej części mają powierzchnię antypoślizgową, która zapobiega przesuwaniu się przewożonych przedmiotów. Na Allegro dostępne są maty do większości popularnych modeli samochodów, więc bez trudu znajdziemy odpowiednią. Ceny zaczynają się już od około 50 zł.

Torby i organizery

Torby do bagażnika idealnie nadają się do przewożenia niewielkich przedmiotów, np. dodatkowego wyposażenia samochodu. Na Allegro dostępne są modele w różnych rozmiarach. W zależności od potrzeb będziemy mogli umieścić w nich gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, płyny eksploatacyjne lub kosmetyki. Torby wykonane są z wytrzymałego filcu, mają zamykaną klapę oraz rzepy, które umożliwiają stabilny montaż do wykładziny bagażnika. Na Allegro najtańsze modele kupimy już za kilkanaście złotych.

Organizery najczęściej występują w postaci składanych skrzynek wykonanych z usztywnianego materiału lub plastiku. Zazwyczaj wyposażone są w przegródki, które dodatkowo podnoszą funkcjonalność dzięki możliwości odseparowania od siebie przewożonych przedmiotów. Jest to szczególnie pomocne podczas pakowania zakupów, gdzie duże i ciężkie produkty można oddzielić od tych, które narażone są na uszkodzenia. Dodatkowym atutem, na który warto zwrócić uwagę, są wbudowane rączki, dzięki którym bardzo łatwo przeniesiemy zakupy z samochodu do domu. Organizery dostępne są na Allegro już od 12 zł.

Siatki do bagażnika

Siatki do bagażnika coraz częściej są wyposażeniem standardowym nowych samochodów. Jest to niezwykle proste, a jednocześnie praktyczne rozwiązanie, które umożliwia skuteczne zabezpieczenie niewielkich przedmiotów przed przemieszczaniem się. Siatki mocowane są do podłogi bagażnika, zabezpieczając w ten sposób leżące na niej przedmioty. Są również modele, za pomocą których możemy podzielić przestrzeń bagażową, tworząc przegrodę. Jeśli w naszym samochodzie nie ma fabrycznych zaczepów do montażu siatki, możemy zakupić uniwersalne mocowania na rzepy, dzięki czemu zainstalujemy ją w dowolnym miejscu przestrzeni ładunkowej. Na Allegro siatki do bagażnika kupimy od 25 zł.

Warto dbać o czystość bagażnika przez cały okres eksploatacji samochodu. Nawet jeśli korzystamy z niego tylko okazjonalnie, to po kilku latach może mieć już liczne zabrudzenia lub uszkodzenia mechaniczne. Równie istotne jest prawidłowe zabezpieczenie przewożonych ładunków, aby w czasie nagłego hamowania nie wyrządziły szkody i same nie uległy uszkodzeniu. Dodatkowe wyposażenie, oprócz wspomnianych zalet, pomaga również utrzymać porządek i kontrolę nad tym, co wozimy w bagażniku.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro