Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Jak zadbać o basen ogrodowy?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc już niedługo w wielu ogródkach pojawią się większe i mniejsze baseny rozporowe lub stelażowe. To doskonała propozycja zwłaszcza dla dzieci, które nawet w samym środku miasta mogą poczuć się tak, jakby spędzały lato nad jeziorem.

Jak zadbać o basen ogrodowy?

Basen zapewni im dobrą zabawę na wiele godzin. Jednak z tego typu rozrywki może równie dobrze korzystać cała rodzina i razem czerpać radość z wody oraz wspólnego pluskania. Aby basen służył ci przez dwa-trzy miesiące lata, musisz odpowiednio o niego zadbać. Dowiedz się, jak należy to zrobić, by móc cieszyć się wspaniałymi wakacjami spędzonymi we własnym ogródku.

Czystość na powierzchni wody

Komfort zabawy i pływania w basenie ogrodowym może zapewnić wyłącznie bezwzględna higiena. Bez niej użytkowanie tego sprzętu będzie nieprzyjemne i po kilku dniach gromadzenia zanieczyszczeń przestaniesz z niego w ogóle korzystać. Czystość na powierzchni wody zależna jest przede wszystkim od pompy filtrującej. To zupełnie podstawowy sprzęt, w który warto zainwestować – zwłaszcza w przypadku dużych basenów rodzinnych, z których codziennie korzysta kilka osób. Dzięki pompie zapewnisz cyrkulację wody w basenie, a dodatkowo umieszczony w niej filtr wyłapie brud.

Aby wzmocnić działanie tego urządzenia, należy dokupić specjalną siatkę, nazywaną skimmerem.Skimmery podłącza się do pompy filtrującej i zawiesza na krawędzi basenu. Ich zadaniem jest wyłapywanie owadów, włosów czy roślin pływających na powierzchni wody. Jeśli zaś twój basen ogrodowy jest niewielkich rozmiarów, korzystają z niego sporadycznie tylko twoje dzieci i nie chcesz inwestować w tego typu urządzenia, warto kupić choćby siatkę do czyszczenia wraz z kijem. To prosty sprzęt, który jednak w przypadku małej powierzchni basenu jest zupełnie wystarczający.

Czystość na dnie

Zanieczyszczenie lustra wody najbardziej rzuca się w oczy, ale nie jest jednym elementem, o który należy dbać. Równie ważna jest czystość na dnie basenu, ponieważ to właśnie tam opada piasek. Niewątpliwie najlepszym sposobem na posprzątanie dna jest specjalny odkurzacz basenowy. To wyjątkowo przydatne urządzenie, jeśli tylko często korzystasz ze swojego ogrodowego basenu. Masz do wyboru dwa typy odkurzaczy. Pierwszy z nich to tańsza, podstawowa wersja. Podłączany jest do pompy filtrującej i świetnie sprawdzi się na domowy użytek. Druga opcja jest już nieco droższa, ale warto o niej pomyśleć, jeśli w ogródku masz oczko wodne, mały staw lub studnię. Dzięki takiemu urządzeniu usuniesz nie tylko zanieczyszczenia z dna basenu, ale również liście, pozostałości roślin, glony oraz resztki pokarmu dla rybek. Wybór odkurzacza należy oczywiście dostosować do własnych potrzeb.

Chlorowanie i oczyszczanie wody basenowej

Aby utrzymać wodę krystalicznie czystą, wolną od glonów oraz innych zanieczyszczeń, należy od pierwszego dnia korzystania z basenu stosować tak zwaną chemię basenową. W jej skład wchodzą różnego typu środki, które pomogą ci oczyścić wodę. Po pierwsze, musisz regularnie przeprowadzać dezynfekcję, dzięki której pozbędziesz się wszelkich mikroorganizmów. Najpopularniejszym i skutecznym sposobem dezynfekcji w basenach jest po prostu chlorowanie, choć w przypadku tej metody trzeba liczyć się ze zmianą zapachu wody. Po drugie, należy również zadbać o koagulację, czyli uzdatnianie.

Mimo posiadania pompy filtrującej oraz innych urządzeń pomagających usuwać zanieczyszczenia, część z nich i tak pozostanie w wodzie, prowadząc do jej mętnienia. Aby do tego nie dopuścić warto stosować środki do koagulacji. Ich działanie polega na tworzeniu zlepków z mniejszych zanieczyszczeń, dzięki czemu są one na tyle duże, że zostaną wyłowione przez siatkę lub filtr. Po trzecie zaś, należy zadbać o to, by basen nieużywany był zawsze przykryty. Część basenów ma w zestawie specjalne nakrycie, ale można je również dokupić. Ponadto, pamiętaj o tym, aby nie rozstawiać basenu w pobliżu drzew oraz krzaków. Wówczas minimalizujesz ryzyko zanieczyszczeń liśćmi oraz pyłkami roślinnymi.

Basen ogrodowy to doskonały sposób na rozrywkę dla całej rodziny. Stanowi świetną ochłodę w upalne dni, integruje młodsze i starsze pokolenie, pozwala dzieciom na przeżycie fantastycznej przygody we własnym ogródku. Pamiętaj jednak, że gwarancją dobrej zabawy jest czysta woda. Wszelkie mniejsze i większe zanieczyszczenia w postaci piasku, roślin, czy owadów sprawiają, że kąpanie się w basenie przestaje być komfortowe i przyjemne. Mając to na uwadze, nie zapomnij przygotować się do letniego sezonu i już dzisiaj skompletuj elementy potrzebne do utrzymania basenu w czystości.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro