Jak zadbać o auto po zimie?

Zima to dla naszych samochodów najgorsza pora roku. Szczególnie w Polskich, gdy temperatura bardzo często oscyluje wokół zera. Przymrozki, odwilże, sól i mnóstwo błota na drogach niszczą w zasadzie wszystkie podzespoły samochodu. Jak o nie zadbać wiosną?

Konrad Bagiński Konrad Bagiński  / 20-03-2015

Myj swoje auto

Po pierwsze i najważniejsze – samochód trzeba dokładnie umyć. Zimą karoseria narażona jest na różne agresywne czynniki. Sposobów jest kilka – jedni oddają samochód do myjni, inni wolą zrobić to sami. W sumie to dobry sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w promieniach wiosennego słońca. Czego potrzebujemy? Podstawowe rzeczy to woda, szampon i wosk lub detailer oraz duża gąbka i szmatki. Jeśli mamy niewiele czasu, możemy wybrać szampon z woskiem. Wiele osób podczas mycia aut popełnia kilka błędów. Po pierwsze trzeba to robić dość delikatnie, szczególnie na początku całego procesu. Dociskając gąbkę niszczymy lakier, dodatkowo szorując go cząstkami brudu. Po drugie pamiętajmy o dokładnym spłukaniu szamponu i wytarciu samochodu. Dzięki temu nie pojawią się na nim plamy po zaschniętej wodzie. Miejscami, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, są kanały odpływowe z podszybia. Bardzo często zatykają się od liści czy brudu, torując drogę korozji i powodując nieprzyjemny zapach. A po trzecie używajmy do tego odpowiednich środków. Samochodu nie warto myć płynem do naczyń czy czyszczenia łazienki. Dobry szampon nie musi być wcale drogi, więc nie warto oszczędzać.

Zadbaj o połysk

Na rynku jest także duży wybór wosków – syntetycznych i naturalnych. Te pierwsze (zwane też sealantami) zawierają syntetyczne polimery. Chronią lakier przed zabrudzeniami – po prostu brud trudniej przywiera do zabezpieczonej nimi powierzchni, mają również właściwości hydrofobowe. Woski syntetyczne są łatwe w użyciu – wystarczy nałożyć cienką warstwę, poczekać aż wyschnie i wypolerować. Ich trwałość szacowana jest na 3–6 miesięcy.

Wosk naturalny jest mniej trwały – wytrzyma do 2 miesięcy, ma za to właściwości nie tylko ochronne, ale i estetyczne – kolor lakieru wydaje się intensywniejszy. Kluczowym składnikiem wosku naturalnego jest carnauba, pozyskiwana z liści brazylijskiej palmy Copernicia cerifera. Aplikowanie wosku wymaga trochę czasu i sporo polerowania. Zamiast niego można wykorzystać inne środki. Tak zwane cleanery służą do dokładnego oczyszczenia lakieru, mają delikatnie ścierne właściwości. Politura (glaze) szybko zamaskuje niedoskonałości karoserii, jednak efekt nie będzie tak trwały jak po użyciu wosku. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie quick detailera. Zwykle są to produkty w spray'u, bazujące na woskach syntetycznych bądź naturalnych. Łączą zalety wosku z łatwością aplikacji.

Nie zapomnij o podwoziu

Umycie i zabezpieczenie karoserii to dopiero początek wskazanych wiosną zabiegów. Warto też umyć podwozie a przynajmniej dobrze wypłukać nadkola. Przy okazji przyjrzyjmy się różnym gumowym elementom. Po wyczyszczeniu uszczelki należy zabezpieczyć na przykład silikonem, a wycieraczki wymienić. Zimą pracowały w trudnych warunkach i mogą się już nie nadawać do użytku.

A na koniec…

Nie mniej ważne jest pachnące świeżością wnętrze. Zimą często wsiadamy do auta w mokrych ubraniach, do środka wpada śnieg, na butach wnosimy błoto i sól. Porządne odkurzenie środka i upranie dywaników będzie skuteczniejsze, niż stos choinek zapachowych. Możemy też się pokusić o upranie tapicerki. Ten zabieg w profesjonalnych myjniach sporo kosztuje. Natomiast płyn do prania tapicerki samochodowej nie jest drogi i jeśli mamy trochę czasu, możemy zrobić to sami i sporo zaoszczędzić. Przy okazji warto zadbać o plastiki, czyszcząc je odpowiednimi środkami. Szczególną uwagę przyłóżmy do szyb. Z zewnątrz warto nałożyć na nie powłokę hydrofobową. To płyn, który sprawi, że woda będzie z nich szybciej spływa, nie zostawiając zacieków. Pamiętajmy też o umyciu szyb od wewnątrz – osadzała się na nich zimowa wilgoć, przyciągała kurz i brud. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są proste i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wystarczy poświęcić jedynie trochę czasu, a auto odwdzięczy się dłuższą i przyjemniejszą eksploatacją.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro