Jak zachować się podczas wypadku drogowego?

Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby, aby zastosować poniższe rady w życiu, jednak należy wiedzieć, jak zachować się podczas ewentualnego wypadku drogowego.

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 18-05-2015

Nie panikuj!

Najgorszym doradcą w sytuacjach kryzysowych jest panika. To własnie ona blokuje nas i przyczynia się do tego, że zachowujemy się w sposób nieodpowiedni do sytuacji. Jeżeli jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku drogowego, w pierwszej kolejności sprawdźmy stan poszkodowanych oraz wybierzmy połączenie awaryjne z numerem 112. Po zgłoszeniu się odpowiednich służb, przedstawmy się i poinformujmy, co się stało, gdzie się znajdujemy oraz ile osób jest poszkodowanych i w jakim są stanie. Jeżeli poszkodowane osoby są przytomne, a chętnych do pomocy jest więcej, rozdzielmy dobrze zadania. Nie zostawiajmy poszkodowanych w samotności. Utrzymujmy z nimi przez cały czas kontakt, nawet jeżeli nam nie odpowiadają, starajmy się do nich coś mówić. Musimy również zabezpieczyć miejsce wypadku poprzez włączenie świateł awaryjnych w samochodach oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego na drodze. W obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się tuż za miejscem wypadku, w przypadku obszaru niezabudowanego – w odległości 60 metrów, natomiast na autostradach i drogach ekspresowych – 100–150 metrów od miejsca zdarzenia. Koniecznością jest również wyłączenie silników we wszystkich autach uczestniczących w wypadku. Dobrym zwyczajem jest wyjęcie kluczyków i umieszczenie ich na zewnątrz pojazdu na przednim podszybiu.

Ty też potrafisz pomóc!

Nawet jeżeli nie czujemy się pewnie w udzielaniu pierwszej pomocy, możemy zrobić wiele dobrego dla poszkodowanych osób. Podstawą jest zatamowanie krwotoków i przywrócenie oddychania i krążenia. Pamiętajmy, że liczy się każda sekunda, dlatego potrzebne są szybkie i zdecydowane działania. Pierwsze minuty są bardzo ważne i to one decydują o szansie przeżycia. W niedotlenionym mózgu osoby, która straciła przyjemność, już po upływie 4 minut dochodzi do nieodwracalnych zmian. Pomimo braku wymogu posiadania apteczki, bardzo dobrym zwyczajem jest mieć ją zawsze w pojeździe. Znajdziemy w niej niezbędne opatrunki i bandaże, które pomogą udzielić pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że świadkowie wypadku drogowego czy kierowcy i pasażerowie przejeżdżających samochodów mają prawny obowiązek zatrzymania się i niesienia pomocy ofiarom. Zgodnie z polskim prawem nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej karane jest nawet trzyletnim pozbawieniem wolności. Jeżeli do wypadku doszło w terenie niezabudowanym, warto założyć kamizelkę odblaskową (o ile ją posiadamy), która zapewni odpowiednią widoczność na drodze. Jeżeli osoba uczestnicząca w wypadku jest przytomna i wydostała się z samochodu, postarajmy się zatrzymać ją w jednym miejscu, ponieważ może być w szoku i nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej zachowania.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro