Jak zabezpieczyć bagaż w podróży?

Duży bagażnik to cecha auta, którą doceniamy podczas dłuższych wyjazdów czy dużych zakupów. Wtedy możemy go w pełni wykorzystać, częściej jednak wozimy w nim powietrze i rzeczy kompletnie niepotrzebne. Jak w pełni wykorzystać jego możliwości i zrobić to bezpiecznie?

Konrad Bagiński Konrad Bagiński  / 30-05-2015

Nie jest to przypadek, że testujący samochody profesjonaliści zwracają uwagę nie tylko na pojemność samochodowych bagażników, ale i na liczbę schowków oraz praktyczne rozwiązania pozwalające bezpiecznie przewozić różne rzeczy. W tym małe przedmioty – przecież sporym problemem może się stać np. bezpieczne przewiezienie niedużych, acz kruchych zakupów. Wrzucenie ich do wielkiego, pustego bagażnika nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Przygotujmy się

Przed podróżą największą uwagę powinniśmy zwrócić na sposób pakowania bagażnika. Najlepiej wszystkie rzeczy, które z nami pojadą, popakować do niewielkich toreb. Dzięki temu łatwiej wszystko pomieścimy. Największe bagaże powinny zostać załadowane na samym początku, jak najniżej i najbliżej tylnych siedzeń. Dzięki temu nie zmienimy dramatycznie środka ciężkości auta. Słowem – będzie się prowadzić lepiej, niż gdyby najcięższe rzeczy znalazły się poza tylną osią.

W prawidłowym pakowaniu auta świetnie sprawdzają się maty do bagażnika. W zależności od rodzaju mogą spełniać kilka funkcji. Są maty antypoślizgowe, dzięki którym rzeczy nie przesuwają się po podłodze bagażnika, są też takie, które zapobiegają jego brudzeniu. Na plastikową czy gumową matę możemy bez problemu kłaść przedmioty mokre, zapiaszczone czy brudne, potem wystarczy ją odkurzyć. Ceny mat zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Świetnym wynalazkiem są siatki do bagażników. Elastyczną siatkę umieszcza się na podłodze bagażnika, a następnie przypina do specjalnych uchwytów – są w większości aut. Możemy pod nią włożyć drobniejsze rzeczy, które nie powinny się przemieszczać. Zmieści się tam np. laptop, torebka, plecak czy reklamówka z zakupami. Jeśli w aucie nie ma uchwytów, można kupić siatkę montowaną na rzepy do wykładziny w bagażniku. Są również siatki uniwersalne, sprzedawane w komplecie z uchwytami do samodzielnego montażu. Część jest na tyle uniwersalna, że można z nich zrobić kieszeń na tylną kanapę. Wystarczy jedną stronę siatki zamontować do mocowania zagłówków, u dołu zaś do podłogi bagażnika. Dzięki temu rozwiązaniu umocujemy rzeczy, które powinny stać pionowo. Mniejsze siatki idealnie nadają się do zagospodarowania przestrzeni obok nadkoli – uzyskujemy w ten sposób praktyczną kieszeń.

Siatki i maty są przydatne również w przypadku bagażników dachowych. Pozwalają ustabilizować bagaż w ich wnętrzu. Oczywiście powinny to być rzeczy lekkie, ale nawet one – jeśli się przesuwają – mogą utrudniać prowadzenie samochodu.

Na rzepy montuje się również specjalne kuferki do bagażnika. To torby wykonane na ogół z materiału przypominającego filc. Za pomocą rzepów można je przyczepiać do podłogi bądź ścianek bagażnika. To idealne rozwiązanie w wypadku samochodowych utensyliów – narzędzi, płynów, kosmetyków. Kuferki są dostępne w dowolnych kształtach i rozmiarach, możemy więc idealnie dopasować je do swoich potrzeb i wymagań. To również rozwiązanie tanie, najmniejsze kuferki kosztują (podobnie jak siatki) kilkanaście złotych.

Praktyczne jest wożenie w bagażniku plastikowej skrzynki. Świetnie sprawdzają się wersje składane. Doskonale nadają się do przewożenia zakupów – można je przełożyć z wózka do skrzynki i zanieść w niej do domu, nie używając nieekologicznych reklamówek.

Istotne drobiazgi

Pamiętajmy podczas pakowania, że bagaże, zwłaszcza mniejsze, nie powinny wystawać ponad tylną kanapę. Wiele przedmiotów podczas hamowania czy zderzenia może zadziałać jak pocisk, poruszając się z siłą nawet 20-krotnie przekraczającą ich wagę. Szczególnie niebezpieczne jest wożenie na tylnej półce np. butelek, parasoli czy laptopów. Jeśli przewozimy torbę na tylnej kanapie, warto przypiąć ją pasami. Uważajmy też na puszki, butelki i kubki. Nie powinny się turlać po samochodzie. Nawet puste potrafią się dostać pod któryś z pedałów i mogą go zablokować.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro