Jak wzmocnić światła w naszym pojeździe?

Jak wzmocnić światła w naszym pojeździe?

Światła to podstawowy element każdego pojazdu. To dzięki ich pracy i obecności możliwa jest jazda samochodem po zachodzie słońca. Szczególnie ważne są w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. Co zrobić, kiedy nasze światła świecą bardzo słabo?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 23-11-2017

Jaki jest stan lampy?

Większość problemów ze słabą pracą świateł wynika ze złego stanu technicznego lampy. Jak należy to rozumieć? Niestety, większość aut jest wyposażonych w plastikowe lampy, które wraz z upływem czasu oraz liczbą przejechanych kilometrów matowieją, przez co uniemożliwiają przedostawanie się światła na zewnątrz, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zasięgu światła. Jeżeli doszło do tego w naszym aucie, wówczas są dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Pierwszym z nich jest próba spolerowania lamp przy użyciu pasty polerskiej. Trzeba tu podkreślić, że w większości przypadków nie kończy się ona sukcesem i konieczne jest zastosowanie drugiego rozwiązania, czyli wymiany lampy na nową. Co ważne, unikajmy zakupu tych używanych, ponieważ nigdy nie będziemy w stanie poznać do końca ich stan technicznego.

Poza tym wielu sprzedawców oferuje lampy z samochodów angielskich, których w Polsce nie można stosować. Decydując się na zakup nowej lampy, wybierajmy produkty renomowanych firm, takich jak: Bosch, Valeo, Hella, Depo. Warto dodać, że jeżeli nasz samochód jest wyposażony w światła wykonane ze szkła, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po ich dokładnym umyciu zasięg światła zostanie zwiększony.

Lampa to nie tylko klosz, ale przede wszystkim odbłyśnik, który znajduje się w jej wnętrzu. Możemy zadbać również o jego wyczyszczenie. Jeśli jest zaśniedziały bądź niekompletny, nie pozostaje nam nic innego, jak wymiana kompletnego klosza na nowy.

Wymieniłem lampę, ale nadal światło świeci słabo

Nowa lampa często nie gwarantuje całkowitego rozwiązania problemu. Aby mieć pewność, że wszystkie czynności wykonaliśmy na najwyższym poziomie, należy jeszcze dokonać wymiany żarówek. Wydaje się to stosunkowo prostym zadaniem, tymczasem w niektórych pojazdach przeprowadzenie tego procesu wiąże się z koniecznością wyjęcia lamp.

Jak zawsze przy dobieraniu części do pojazdu, tak i przy zmianie żarówek trzeba skupić się na wyborze jak najlepszego źródła światła. Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy sporo produktów niskiej jakości za małe pieniądze – unikajmy ich. Jeżeli chcemy mieć możliwie jak najlepsze światło, konieczny jest wybór żarówek najwyższej jakości.

  • Produktem wartym zainteresowania jest OSRAM Night Breaker Laser, który daje aż o 130% więcej światła na drodze. Według danych producenta wiązka światła jest dłuższa nawet o 40 metrów niż standardowe żarówki. Produkt wyceniany jest na około 100 zł.
  • Alternatywą jest Philips Racing Vision w cenie około 90 zł. Tu producent wskazuje, że żarówka daje nawet do 150% jaśniejszego światła, co bezpośrednio przekłada się na długość świecenia.

O co jeszcze należy zadbać?

W przypadku świateł halogenowych w samochodzie nie znajdziemy mechanizmu odpowiedzialnego za regulację wysokości światła. Warto zatem udać się do Stacji Kontroli Pojazdów w celu ich wyregulowania. Często profesjonalna regulacja potrafi znacząco poprawić jakość świecenia lamp samochodowych.

Pamiętajmy, aby regularnie dbać o czystość kloszy lamp samochodowych, ponieważ nawet niewielka ilość kurzu osadzonego na nich przyczyni się bezpośrednio do pogorszenia ich mocy świecenia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro