Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się zdecydowana większość osób budujących nowe domy. Najpopularniejsze jest ogrzewanie wodne, w którym podłoga jest nagrzewana przez wodę krążącą w zatopionej w podkładzie podłogowym instalacji.

udostępnij

Sebastian CzernikSebastian Czernik / 26-07-2017

Orzewanie wodne to rozwiązanie, które z uwagi na konieczność zastosowania dość grubej warstwy podkładu (minimum 65 mm) stosuje się tylko w nowych budynkach. W przypadku remontów, gdzie nie ma miejsca na taką warstwę – można natomiast zastosować ogrzewanie elektryczne, które jest droższe w eksploatacji, ale za to tańsze i prostsze w montażu.

System ogrzewania elektrycznego składa się z elementów grzejnych (kabli, mat lub folii), umieszczonych pod warstwą podłogi, czujników temperatury oraz termostatów. Kabel grzewczy składa się z drutu oporowego, osłony (najczęściej silikonowej) oraz ekranu eliminującego pole elektromagnetyczne. Mata grzejna to nic innego jak siatka z włókna szklanego, w której zamontowany jest kabel grzejny. Maty mają niewielką grubość (ok. 3 mm) i sprzedawane są w zestawach o odpowiedniej długości, ponieważ nie można ich skracać ani modyfikować. Folia grzejna składa się z płaskich, aluminiowych drutów zatopionych w folii poliestrowej o grubość około 2 mm. Podobnie jak mata, sprzedawana jest w zestawach, tzw. modułach grzewczych, ale w odróżnieniu od niej, folia może być przycinana na odpowiednią długość, bezpośrednio na miejscu zastosowania.

Układ konstrukcyjny podłogi z ogrzewaniem elektrycznym zależy od rodzaju elementu grzewczego. W przypadku zastosowania kabli jest analogiczny jak w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego. Natomiast w przypadku zastosowania mat lub folii grzewczych nieco się różni – elementy te montowane są bezpośrednio pod ostateczną warstwą podłogową, a nie zatapiane w podkładzie podłogowym.

Układ z kablami grzewczymi

ogrzewanie podogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe zbudowane jest z następujących warstw:

  1. Podłoże (podłoga na gruncie lub strop budynku).
  2. Warstwa izolacji termicznej (styropian podłogowy, płyty XPS lub płyty z wełny mineralnej). Grubość izolacji zależy od usytuowania przegrody - na stropie wystarczy ok. 5 cm, na podłodze/gruncie musi być to minimum 10 cm.
  3. Warstwa ochronna z folii budowlanej PE o grubości 0,2 mm, zabezpieczająca termoizolacje przed wilgocią z wylewki.
  4. Kable grzewcze.
  5. Warstwa podkładu podłogowego, w której zatapia się instalację. Może być wykonana z wylewek cementowych lub anhydrytowych (na bazie siarczanu wapnia). Korzystniejsze wydaje się zastosowanie tych drugich, ponieważ lepiej przewodzą ciepło i dokładniej otulają rurki (mają drobnie kruszywo i dobrą płynność). Grubość podkładu podłogowego to z reguły ok. 65 mm, z czego minimum 35 mm ponad górną krawędź rurek grzewczych.
  6. Warstwa posadzkowa wykonana z materiałów dobrze przewodzących i magazynujących ciepło, takich jak płytki ceramiczne lub kamienne.

Układ z matą grzewczą

Maty grzewcze zatapia się w warstwie kleju, którym jednocześnie przykleja się płytki ceramiczne. Tym samym, element grzewczy znajduje się bezpośrednio pod płytkami przejmującymi z niego ciepło. Dzięki temu płytki szybko się nagrzewają – nie ma tej bezwładności – czyli najpierw musi nagrzać się podkład podłogowy, a dopiero później posadzka. Ciepło jest odczuwalne znacznie szybciej.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro