Jak wyczyścić materac?

Jak wyczyścić materac?

By zapewnić sobie dobry sen, potrzebujemy nie tylko ciepłej i miękkiej pościeli, ale też czystego materaca. Niestety, często zapominamy o jego czyszczeniu. To błąd, za który płacimy zdrowiem i nienajlepszym samopoczuciem.

udostępnij

Agnieszka GotówkaAgnieszka Gotówka / 25-01-2018

Na początek – dobierzmy odpowiedni materac

Odpowiednio dobrany materac to podstawa. Jego zakup to duża inwestycja, dlatego trzeba wybrać go ze szczególną starannością. Wiele zależy od naszych preferencji. Warto zdecydować się na produkt antyalergiczny, do wytworzenia którego użyto atestowanych materiałów. Dla zachowania odpowiedniej czystości materaca niezwykle ważne jest, by jego pokrowiec można było ściągnąć i wyprać w pralce. Takie rozwiązanie zastosowano np. w produktach MED LINE. Za antyalergiczny materac tej marki o wymiarach 140 x 200 cm zapłacimy 285 zł.

Jak na co dzień dbać o materac?

Najlepiej położyć na niego wodoodporny ochraniacz. Wiąże się to ze stosunkowo niewielkim wydatkiem (ok. 30 zł), a bardzo ułatwia utrzymanie łóżka w czystości. Produkt ten zapewnia ochronę przed roztoczami kurzu domowego, nie powoduje odparzeń i jest delikatny dla skóry. Najlepszy będzie ochraniacz, który można prać w wysokich temperaturach (90° C). Zaleca się to robić raz na dwa tygodnie. Na Allegro można również kupić wodoodporne prześcieradła, które skutecznie chronią materac przed zabrudzeniem. Ich ceny zaczynają się od 50 zł.

A o czym warto pamiętać na co dzień? Rano, po wyjściu z łóżka, lepiej od razu go nie ścielić. Zaleca się ściągnięcie kołdry i otworzenie okna, by wpuścić do sypialni trochę świeżego powietrza, a zarazem nieco „ochłodzić” materac (roztocza doskonale czują się w cieple i w takich warunkach najszybciej się rozmnażają). Dodatkowo, zmieniając pościel, pamiętajmy o tym, by odwracać materac (przodem do tyłu lub – jeśli jest dwustronny – górą do dołu).** Jest to szczególnie istotne w modelach bonelowych i kieszonkowych.

Jak usunąć plamy z materaca?

Nie każdy o tym wie, ale materac powinien być regularnie prany (co najmniej dwa razy w roku). By przywrócić mu świeżość, wystarczy posypać całą jego powierzchnię sodą oczyszczoną (cena 1 kg to ok. 3–4 zł), pozostawić na 30 minut i po tym czasie odkurzyć (użyjmy do tego nowej lub bardzo dobrze wyczyszczonej szczotki).

Z kolei plamy na materacu usuniemy bez problemu domowymi sposobami. W tym celu należy zmieszać szklankę wody utlenionej z 4 łyżkami sody oczyszczonej i 2 kroplami mydła w płynie. Tak przygotowaną miksturę wcieramy za pomocą białej szmatki w zabrudzone miejsca i pozostawiamy do wyschnięcia.

Plamy z materaca skutecznie zniweluje również płyn do prania dywanów i tapicerki, np. FM (11 zł za 1 l). W tym przypadku piana głęboko wnika we włókna, usuwając brud. Środek ten zawiera antyelektrostatyk, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się tkanin i sprawia, że brud i kurz wolniej wnikają w powierzchnię materaca. Ważne jest, by stosować jedynie niewielką ilość płynu.

Kilka zasad dotyczących użytkowania

By materac służył nam przez wiele lat, a przy tym dawał maksymalny komfort, pamiętajmy o kilku zasadach.

1) Nie skaczemy po materacu i nie chodzimy po nim. Nie pozwalajmy dzieciom bawić się w łóżku.

2) Nie kładziemy materaca bezpośrednio na podłodze. Sprawia to, że nie oddycha, a gromadząca się wewnątrz wilgoć stwarza mikroorganizmom doskonałe warunki do namnażania się.

3) Stosujmy ochraniacze, wodoodporne prześcieradła lub specjalne maty ochronne. Pamiętajmy o ich regularnym praniu.

4) Materac ma określoną żywotność. Jeśli będziemy go regularnie czyścić i starannie o niego dbać, w nowy egzemplarz trzeba będzie zainwestować dopiero po upływie co najmniej 10 lat.

Różne przykre dolegliwości (np. kaszel lub ból głowy) mogą wynikać z braku odpowiedniej higieny w naszej sypialni. Czyste i wygodne łóżko to gwarancja zdrowego snu, który daje efektywny wypoczynek.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro