Jak wybrać wózek w stylu retro?

Wybór idealnego wózka dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. Liczba dostępnych na rynku marek i modeli może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza tych rodziców, którzy z tematem wyprawki stykają się po raz pierwszy. Na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup?

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 08-06-2015

Od czego zacząć?

Wybór wózka powinno się zacząć od ustalenia potrzeb rodziców oraz dziecka. Warto się zastanowić, w jakich warunkach będzie on wykorzystywany, w jakiej okolicy i na którym piętrze mieszkamy (czy jest winda), po jakim gruncie najczęściej się przemieszczamy itd. Kiedy przygotujemy już listę wymagań wobec idealnego wózka, warto zajrzeć do internetowych rankingów, w których specjaliści oceniają różne modele pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności, wagi, wygody czy ceny. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wybrać model z pierwszej piątki, ale nie warto również wybierać tego z samego końca listy.

Rodzaje wózków

Dla niemowlęcia pierwszym pojazdem jest wózek głęboki z tzw. gondolą, w której układamy dziecko w pozycji leżącej. Długość wewnętrzna gondoli powinna wynosić co najmniej 80 cm. W sezonie jesienno-zimowym musi się w niej zmieścić nie tylko ciepło ubrany maluch, ale także kocyk, którym go okryjemy. Gondola o mniejszych wymiarach szybko stanie się za ciasna, szczególnie jeśli wiemy, że nasza pociecha będzie z tych większych.

Gdy maluch podrośnie, zazwyczaj przesiada się do spacerówki, która pozwala mu podziwiać otaczający świat. Na rynku są modele głębokie-spacerowe 2 w 1, w których w jeden stelaż można wpiąć zarówno gondolę, jak i siedzisko spacerówki (a po zakupie specjalnej bazy również fotelik samochodowy). Są o tyle praktyczne, że nie wymagają zakupu dwóch wózków i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Ważne, żeby spacerówkę dało się zamontować zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Większość wózków wielofunkcyjnych ma w komplecie przydatne akcesoria: torbę na niemowlęce gadżety, pokrowiec przeciwdeszczowy, moskitierę, pokrowce na koła, czasem parasolkę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wózek będzie służył dziecku niemal codziennie przez pierwszy rok życia, a odpowiednio dobrany nawet przez kilka lat. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy na pewno spełnia wszystkie nasze wymagania. Warte szczególnej uwagi są poniższe elementy:

  • Waga. To jedna z istotniejszych cech wózka, zwłaszcza jeśli mieszka się w bloku bez windy i podróżuje komunikacją miejską. Należy pamiętać, że do wagi wózka dochodzi jeszcze ciężar dziecka i wszystkie akcesoria umieszczone w koszu pod gondolą lub spacerówką.
  • Rodzaj i wielkość kół. Ich wybór zależy przede wszystkim od terenu, po którym będziemy się najczęściej poruszać. Na dostępne są wózki z kołami pompowanymi (zapewniają dodatkową amortyzację, idealne np. w lesie), których wadą jest możliwość pęknięcia dętki, co wymaga wymiany całego koła. Alternatywą są koła piankowe, lekkie, ale bez amortyzacji, nadające się raczej do jazdy po twardym podłożu, np. chodniku. Dobrym wyborem są wózki ze skrętnymi kołami przednimi, które ułatwiają wjeżdżanie np. na krawężnik.
  • Liczba kół. Wózki na 4 kołach są stabilniejsze niż ich 3-kołowa alternatywa, łatwiej też korzystać z nich na wszelkiego rodzaju podjazdach. Warto zwrócić uwagę, czy w wózku dobrze umiejscowiony jest środek ciężkości (w przeciwnym wypadku może się przewrócić).
  • Wymiary i poręczność. Warto porównać wielkość wózka po złożeniu i rozłożeniu z pojemnością bagażnika samochodu, w którym zamierzamy go przewozić. Należy również zwrócić uwagę na szybkość oraz łatwość składania poszczególnych elementów, a także na to, czy wózek da się obsługiwać jedną ręką.
  • Wygląd. Wybierając wózek w niestandardowym stylu, np. retro, należy sprawdzić, czy jest nie tylko ładny, ale również praktyczny. Wielu producentów przykłada większą wagę do tego, jak prezentuje się dany model, niż do jego funkcjonalności. Warto postawić na stonowane kolory i łatwe do czyszczenia materiały – biała ekoskóra na dłuższą metę może się okazać wyjątkowo niepraktyczna, szczególnie przy brzydkiej pogodzie.

Bez względu na to, na jaki wózek się zdecydujemy, musi on spełniać normę bezpieczeństwa PN-EN 1888:2012 oraz mieć atest Państwowego Zakładu Higieny.

Co roku na rynku przybywa wiele nowych modeli wózków, co nie ułatwia rodzicom wyboru. Nie sposób też porównać wszystkich, dlatego przy zakupie warto kierować się rozsądkiem. Należy wybrać takie rozwiązanie, które spełnia potrzeby rodziców i odpowiada możliwościom portfela.

podziel się