Jak wybrać uchwyty do szafek?

Planowanie aranżacji wnętrza nie tylko wymaga od nas założenia funkcjonalności, ale także niezwykłej dbałości o szczegóły. Dlatego też nie powinniśmy traktować po macoszemu mechanizmów otwierania szafek. Ten istotny szczegół w dużej mierze może przyczynić się do podkreślenia uroku całości. Podpowiadamy, czym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego rodzaju uchwytów.

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 28-05-2015

Obecnie na rynku istnieje wiele modeli dostępnych w różnych wzorach i kolorach. Dlatego też w trakcie poszukiwania najtrafniejszych rozwiązań do naszego mieszkania warto przeanalizować wszelkie rodzaje, aby były idealnie dopasowane do stylu, jaki panuje w naszym wnętrzu. Poniżej wskazówki, które pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji.

Rodzaje uchwytów

Uchwytydo szafek możemy podzielić na górne, dolne, ale także zewnętrzne oraz ukryte. W zależności od konkretnego stylu, a także naszych indywidualnych upodobań, mogą być o prostej formie albo też znacznie bardziej okazałe, przykuwające uwagę. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy również uchwyty gałkowe, bardzo często stosowane. Doskonale sprawdzają się w przypadku mebli lakierowanych oraz takich, które stylizowane są na stare. Ich zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, wyjątkowa trwałość i praktyczność. Poza tym charakteryzuje je niska cena, w przeciwieństwie do nowoczesnych rozwiązań. Z kolei ten nowoczesny charakter uzyskamy, stosując wariant wpuszczany. Tworzą one jedną linię z frontem mebla, a wyprofilowane zagłębienie służy do wygodnego otwierania. Jest to ciekawa alternatywa, jednak należy pamiętać, że z uwagi na dużą ilość zakamarków nie są już tak łatwe w usunięciu zanieczyszczeń.

Dobór odpowiednich kolorów

Zastanawiając się nad tym, czym należy kierować się podczas wyboru uchwytów, warto pamiętać, że istotny jest kolor mebli, jakie posiadamy. Podpowiedzią dla nas okaże się gatunek drewna albo rodzaj tworzywa. Jeśli utrzymane są w odcieniach brązu, wtedy dobrym pomysłem będą dodatki w kolorach postarzałego złota czy też platynowego mosiądzu. W przypadku mebli białych lub delikatnie kremowych należy dobrać do nich akcesoria w odcieniu srebrnym.

Uchwyty – jaki rozmiar?

Kolejną równie istotną kwestią, którą powinniśmy ustalić przed dokonaniem zakupu, jest wielkość naszych uchwytów. Producenci oferują nam zarówno modele jednopunktowe, jak i dwupunktowe, o szerokościach 32 mm, 64 mm, 96 mm, 128 mm, 160 mm po 192 mm. Dzięki wielu dostępnym rozmiarom możemy swobodnie dopasować uchwyty nie tylko do szafki kuchennej czy komody, ale także wąskiej szuflady, a nawet kompletów mebli modułowych.

Jakie tworzywo?

Pamiętajmy, że poza kolorem i rozmiarem uchwytów warto zastanowić się nad materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że może mieć to wpływ na ich późniejszą prawidłową funkcjonalność. Najczęściej uchwyty tworzone są ze stopu cynku oraz aluminium, które w następnej kolejności poddawane są wielu procesom, aby umożliwiały nam prawidłowe korzystanie z nich. Dodatkowo zabiegi tworzą różnorodne wykończenia, od chromowanych po miedziane, srebrne czy satynowe.

Podsumowując, jeśli mniej więcej wiemy, czego szukamy i jak chcielibyśmy, aby wyglądały nasze uchwyty, to musimy zastanowić się, czy będą one pasować do naszego wnętrza. Umiejętnie dobrane będą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Dlatego w trakcie poszukiwań odpowiedniego dla nas modelu zastanówmy się, który rodzaj okaże się dla nas strzałem w dziesiątkę, podkreślając wszelkie atuty naszych mebli.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro