Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Jak wybrać szybką ładowarkę do smartfona z Androidem?

Smartfony to potężne urządzenia, ale ich piętą achillesową są akumulatory. Na szczęście coraz więcej producentów telefonów z systemem Android decyduje się na technologię szybkiego ładowania. By z niej skorzystać, trzeba mieć jednak odpowiednią ładowarkę. Podpowiadamy, jak wybrać takie akcesorium.

Jak wybrać szybką ładowarkę do smartfona z Androidem?

Praktycznie wszystkie ładowarki do smartfonów wyglądają niemal identycznie, ale diabeł tkwi w szczegółach. Przed zakupem akcesorium warto sprawdzić, czy będzie kompatybilne z posiadanym urządzeniem mobilnym. Warto też zorientować się, czy smartfon wspiera technologię szybkiego ładowania – a jeśli tak, to dokupić akcesorium pozwalające to wykorzystać.

Jak wybrać ładowarkę do smartfona?

Przed zakupem w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, jaki port znalazł się w smartfonie. Przez lata lwia większość producentów korzystała z portów i wtyczek microUSB. Z takimi telefonami będzie zgodnie praktycznie każda ładowarka do smartfona, która ma kabel z taką końcówką lub port USB-A. W tym drugim przypadku do ładowania potrzebny będzie też przewód.

Od kilku lat coraz częściej spotyka się telefonach gniazda USB-C. Ich zaletą jest symetryczność złącza. Smartfony z portem USB-C można ładować ze zwykłych ładowarek. Jeśli ładowarka ma wbudowany kabel z wtyczką microUSB, trzeba będzie wyposażyć się w adapter na USB-C. Najczęściej ładowarki mają jednak port USB-A, do którego można podpiąć kabel z końcówkami USB-A i USB-C.

W sprzedaży są też ładowarki ze zintegrowanym przewodem z końcówką USB-C. Mając smartfon z portem USB-C, można zaopatrzyć się w ładowarkę ścienną bez zintegrowanej końcówki, za to z portem USB-C. Pozwoli to na ładowanie telefonu kablem, który ma dwie dwustronne wtyczki USB-C. Takiego przewodu nie da się wziąć do ręki złą stroną.

Ładowarki z szybkim ładowaniem

Po ustaleniu, jakie złącze ma smartfon, można przejść do wyboru konkretnej ładowarki. Zwykle ładowarki do smartfonów są w stanie zapewnić natężenie prądu na poziomie od 0,5A do 1.5A. Im wyższa wartość natężenia, tym telefon szybciej będzie się ładował – pod warunkiem, że producent taką możliwość przewidział. Nie każdy telefon przyjmie tyle energii, ile zapewnia ładowarka 1.5A.

Jeśli komuś zależy na naprawdę szybkim ładowaniu, musi mieć telefon wspierający taką technologię. Dzięki temu telefony mogą ładować się jeszcze szybciej niż z klasycznych ładowarek 1.5A. Jedną z firm, która opracowała taki system, jest Qualcomm odpowiedzialny za produkcję procesorów do urządzeń mobilnych najróżniejszych marek.

Szybkie ładowanie ma za zadanie dostarczyć do urządzenia więcej energii w krótszym czasie niż zwykła ładowarka. Dzięki temu nawet kilkanaście minut ładowania telefonu przed wyjściem z biura może pozwolić na to, by korzystać z niego podczas całej drogi do domu. Zwykle im bardziej rozładowane ogniwo, tym szybciej uzupełniany jest ładunek.

Qualcomm Quick Charge – jaką ładowarkę wybrać?

Wybrane smartfony z procesorami marki Qualcomm wspierają szybkie ładowanie. W dodatku na przestrzeni lat opracowanych zostało kilka wersji tego standardu. Najnowszy jest Quick Charge 4.0, ale jak na razie praktycznie nie ma w sprzedaży telefonów, które obsługują tę wersję.

W smartfonach często spotyka się dziś technologię ładowania Quick Charge 3.0, chociaż starsze urządzenia mogą wspierać Quick Charge 2.0 lub Quick Charge 1.0. Kupując ładowarkę do smartfona z Quick Charge, trzeba sprawdzić, którą wersję standardu wspiera posiadany telefon, i pod tym kątem dobrać ładowarkę.

Qualcomm Quick Charge 1.0 jest w stanie zapewnić urządzeniu 10W mocy (natężenie 2A przy napięciu 5V). W wersji Quick Charge 2.0 i 3.0 wprowadzona została regulacja napięcia – w nowszej wersji w zakresie od 3,6 V do 20 V. Maksymalna moc, z jaką można ładować telefon, to 18 W.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując ładowarkę Quick Charge 3.0?

Ładowarki ze wsparciem technologii Quick Charge produkują najróżniejsi partnerzy marki Qualcomm. Można zdecydować się na ładowarkę Quick Charge takiej samej marki, co telefon, ale nie jest to konieczne.

Można wybrać ładowarkę Quick Charge 3.0 dowolnej firmy – byle była zgodna z rynkowym standardem. Dobre ładowarki można znaleźć w ofercie firm, które nie produkują smartfonów. Zaliczają się do nich np. Aukey czy Blitzwolf.

Warto też pamiętać, że w sprzedaży są też inne szybkie ładowarki niż sieciowe. Firmy produkują akcesoria dla kierowców, w tym ładowarki samochodowe, które wspierają Quick Charge 3.0. Kupując akcesorium, można też zdecydować się na model, który ma kilka gniazd USB lub np. wymienne wtyczki sieciowe zgodne z gniazdkami w różnych krajach.

Szybkie ładowanie od innych firm

W przypadku smartfonów wybranych marek można trafić na inne standardy szybkiego ładowania. Wśród nich warto wymienić VOOC (smartfony Oppo), Dash Charge (smartfon OnePlus) i Super Charge (wybrane modele Huawei).

W tym przypadku wybór akcesoriów może okazać się znacznie mniej pokaźny. Wybierając ładowarkę, najlepiej przyjrzeć się ofercie producenta telefonu i sprawdzić proponowane przez niego akcesoria dla danego modelu.

Szybkie ładowanie ma bardzo wiele zalet. Ładowarki wspierającej nie ma sensu montować przy szafce nocnej, bo w kilka godzin z naładowaniem ogniwa w smartfonie do pełna poradzi sobie najzwyklejsza ładowarka.

Producenci czasem dołączają szybką ładowarkę do pudełka, ale nie jest to regułą. Często posiadacze smartfonów chcą mieć też więcej niż jedną ładowarkę. Dokupienie jednej do plecaka oraz na biurko w pracy jest świetnym pomysłem.

Możliwość szybkiego podładowania akumulatora w smartfonie w biurze lub kawiarni w ciągu dnia może sprawić, że będzie można zrezygnować z noszenia ze sobą powerbanka.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro