Jak wybrać spodnie do biegania?

Jak wybrać spodnie do biegania?

Wybierając spodnie do biegania, należy zastanowić się, czy wolimy szerokie nogawki i luźny krój czy może dopasowane legginsy. Warto wybrać odzież wykonaną z termoaktywnego materiału. W przypadku getrów ważna jest też obecność płaskich szwów.

udostępnij

Agnieszka WadowskaAgnieszka Wadowska / 09-04-2018

Podczas wyboru spodni do biegania należy zwrócić uwagę na kwestię wygody. Powinny zapewnić swobodę ruchów, przy czym sprawdzą się stroje wykonane z miękkich materiałów z dodatkiem lycry.

Bieganie - spodnie męskie i damskie

Spodnie męskie i damskie przeznaczone do biegania różnią się konstrukcją, która uwzględnia anatomiczne różnice w budowie. Modele zaprojektowane dla kobiet mają szerszy pas niż te dla mężczyzn. Przy wykonaniu wzięto bowiem pod uwagę większą różnicę w obwodzie bioder i pasa u pań. Oprócz tego duża ilość materiału zabezpiecza wrażliwą kobiecą skórę przed otarciami. Natomiast męskie spodnie do biegania zostały wyposażone w liczne wstawki z tkanin zapewniających wentylację. W sprzedaży są dostępne zarówno spodnie, jak i legginsy przeznaczone do tego typu aktywności.

Spodnie do biegania

Spodnie do biegania mają tę zaletę, że można ich używać zarówno podczas treningu, jak i w trakcie codziennych czynności domowych bądź na spacerach. Powinny zostać wyposażone w antyuciskową gumkę w pasie i sznurek zamontowany wewnątrz, który umożliwia regulację. Krótkie i luźne spodenki są zdecydowanie bardziej przewiewne niż legginsy. Warto to wziąć pod uwagę zwłaszcza w trakcie gorących, letnich dni. Wiele osób porównujących je z legginsami, wskazuje na mniejszą wygodę biegania w spodniach. Nogawki getrów są bardziej obcisłe. Luźna część spodni może przeszkadzać w poruszaniu się, np. podczas wietrznych dni. Duża ilość materiału często powoduje pojawianie się otarć w pachwinach bądź na udach. Jeśli chodzi o spodnie przeznaczone na chłodniejszy czas, istnieje możliwość zaopatrzenia się w te o ciepłochronnych, długich nogawkach. Dostępne są też modele wodoodporne bądź przeciwwiatrowe. Te pierwsze zapewniają też ochronę przez zabrudzeniami, np. przed błotem, co jest szczególnie przydatne przy wiosennych roztopach. Należą do nich m.in. spodnie trekkingowe.

Legginsy do biegania

Drugim rozwiązaniem są legginsy do biegania, szczególnie polecane dla początkujących. Pozwalają one bowiem uniknąć otarć i skupić się na celu treningowym. Powiewające na wietrze nogawki nie będą przeszkodą. Kieszenie w legginsach również przylegają do ciała i zapobiegają przemieszczaniu się przedmiotów podczas treningu. Można w nich bez obaw trzymać nawet duży telefon komórkowy, żel do biegania, a także odtwarzacza mp3. To, co może przeszkadzać użytkownikom, to specyficzny wygląd getrów. Podkreślają one bowiem zbędne kilogramy i eksponują wszelkie wypukłości. Jeśli legginsy się zamoczą, nie utrudniają biegu, w przeciwieństwie do spodni, których mokre nogawki mogą przeszkadzać w kontynuacji obranej trasy. Dyskomfort związany z tym rozprasza niektórych biegaczy. Warto wybrać termoaktywny model legginsów, które odprowadzają pot na zewnątrz, zapewniając suchość skóry. Ważne jest też, by kupić getry z płaskimi, mocnymi szwami. Zapobiegają one pojawieniu się obtarć i zapewniają wytrzymałość materiału. Kolejną zaletą, na którą warto zwrócić uwagę jest dodatek jonów srebra. Mają antybakteryjne działanie, hamujące mnożenie się bakterii. Sprawia to, że zapach potu nie staje się nieprzyjemny.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro