Jak wybrać print server?

Jak wybrać print server?

Print server to urządzenie, które może znaleźć zastosowanie w biurze i w domu. Dzięki niemu z jedną drukarką będzie mogło połączyć się kilka komputerów. Podpowiadamy, jak wybrać serwer druku i na co zwracać uwagę przy kupnie takiego dodatku.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 17-09-2015

Wiele osób kupuje jedną drukarkę z myślą, by korzystali z niej wszyscy domownicy lub pracownicy w biurze. W przypadku modeli, które nie są bezpośrednio podłączane do domowej lub firmowej sieci, drukowanie z różnych urządzeń wiąże się z koniecznością kopiowania dokumentów z jednej maszyny na drugą, przełączania kabli, korzystania z pendrive’ów lub dysków zewnętrznych itp.

Rozwiązaniem takich problemów może być print server

Print server, nazywany czasem print serwerem lub serwerem druku, to praktyczne rozwiązanie. Urządzenia tego typu nie są zbyt drogie, a mogą przełożyć się na sporą oszczędność czasu i nerwów. Oprócz możliwości wysyłania materiałów do druku w ramach sieci lokalnej dają jeszcze kilka innych możliwości. Print serwer może pozwolić też na kolejkowanie wydruków, co może przydać się w biurze pełnym osób intensywnie korzystających z drukarki. Serwer druku może też formatować dokumenty oraz tworzyć raporty pełne różnych statystyk na podstawie liczby wydrukowanych dokumentów.

Serwer druku może działać w formie oprogramowania uruchomionego na komputerze, ale można też zakupić urządzenie pełniące taką funkcję. Pełni on wtedy rolę pośrednika. Print server odbiera dane od komputerów w sieci firmowej i domowej i przesyła je dalej do drukarki.Korzystanie z dedykowanego print serverama taką zaletę, że drukarka nie musi być podpięta do żadnego komputera. Nie ma potrzeby włączania takiej maszyny, gdy z drukarki chce skorzystać inna osoba. Drukarka jest widoczna w sieci, a jej konfiguracji można dokonać np. przez przeglądarkę internetową.

Serwer druku – przewodowy i bezprzewodowy

W sprzedaży znajdują się print servery o różnych funkcjach i możliwościach. Podstawowy podział dotyczy tego, w jaki sposób łączą się one z domową lub firmową siecią. Niektóre urządzenia tego typu mogą działać po podłączeniu do bezprzewodowej sieci Wi-Fi, dzięki czemu nie trzeba prowadzić dodatkowego kabla.Inne print serwery wymagają wpięcia kablem do sieci LAN. Port Ethernet powinien być obecny w urządzeniach łączących się z siecią w domu lub w firmie przewodowo, a nie przez Wi-Fi. Użytkownik powinien wybrać odpowiedni model w zależności od potrzeb i dostępnych środków.

Drukarkę można podłączyć do print servera na różne sposoby w zależności od modelu urządzenia i dostępnych portów. W print serverach najczęściej można znaleźć takie złącza jak port USB pozwalający na podłączenie większości drukarek. Zdarza się, że jest w nich też port równoległy. Serwery druku mogą mieć różne funkcje, które determinują cenę urządzenia. Przed wyborem konkretnego modelu trzeba się zastanowić, czy potrzebne będą takie funkcje jak komunikacja dwustronna (wysyłanie informacji zwrotnej z drukarki do komputera) czy obsługa skanowania. Print server może mieć też możliwość drukowania treści z dysku zewnętrznego lub pendrive’a wpiętego do dodatkowego portu USB. Ważne jest, by upewnić się, czytając opis produktu, czy serwer druku będzie kompatybilny z posiadaną drukarką. W razie wątpliwości warto spytać o to sprzedawcę.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro