Jak wybrać pierwsze buty zimowe dla dziecka?

Jak wybrać pierwsze buty zimowe dla dziecka?

Zakup pierwszych butów dla dziecka nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Buty są niezwykle ważną częścią dziecięcej garderoby, zwłaszcza gdy maluch będzie stawiał w nich pierwsze kroki. Teorii, co do tego, jakie powinny być, jest wiele. Jedni twierdzą, że muszą być sztywne i twarde, inni zaś, że miękkie i elastyczne. Jak więc wybrać najzdrowsze buty dla małych stópek?

udostępnij

Anna BatorAnna Bator / 21-10-2015

Odpowiedni materiał

Buty przede wszystkim muszą być zdrowe dla dziecięcej stopy. Oznacza to, że materiały, które zostały wykorzystane w obuwiu, nie powinny zawierać niebezpiecznych substancji. Warto zwrócić uwagę, czy buciki posiadają certyfikaty i spełniają normy, które dopuszczają je do użytku przez dzieci. Dobrze jest wybierać buty z dobrych gatunkowo materiałów tekstylnych. Ważne, aby były przewiewne, wykonane np. z goretexu czy sympatexu, czyli tzw. oddychających materiałów. Wkładka w bucie powinna chronić stopę przed poceniem. Może ono powodować rozwijanie się wewnątrz buta chorobotwórczych drobnoustrojów.

Kształt i wykonanie bucika

Kupując obuwie, kierujemy się w znacznym stopniu wyglądem. Jest on oczywiście ważny, ale nie najważniejszy. Znacznie większą uwagę powinniśmy zwrócić na jakość butów oraz ich kształt i wykonanie. Od lat sugeruje się rodzicom, aby buty miały twardy, ale sprężysty zapiętek. Inaczej mówiąc, usztywnianą tylną część buta. Nie tylko pozwala ona na prawidłowe ułożenie nóżki, ale także chroni bucik przed zniekształcaniem się.

Mitem jest, że dziecko uczące się chodzić powinno mieć całościowo sztywne buty. Wręcz przeciwnie. Bucik musi być elastyczny, powinien mieć dość miękki spód, aby dziecko wykonywało stopą prawidłowy ruch zginania paluszków.

Dobrze jeśli buciki są nieco wyższe, sięgają ponad kostkę. Pomagają w utrzymywaniu równowagi i chronią przed wychylaniem się nogi w bok. Czubek bucika powinien być wysoki i szeroki, ponieważ dzieci mają szeroko rozstawione paluszki. Szeroki czubek pozwoli na swobodny ich ruch, nie będzie odgniatał i zniekształcał.

Dodatkowe zalety

Dodatkową zaletą bucików jest ich łatwość w zakładaniu i zdejmowaniu. Sznurowadła nie będą praktyczne, a mogą być wręcz niebezpieczne. Lepiej wybierać buciki z rzepami, ewentualnie na guziczki. Mogą być także zapinane na zamek, co często spotyka się przy butach na jesień i zimę.

Pierwsze buty dziecka nie mogą być też ciężkie. Mają być wygodne i nie ograniczać ruchów dziecka. Unikaj obuwia ze zbyt szeroką cholewką. Ma spełniać rolę stabilizatora kostki, ale nie powinna uwierać. Na zimne dni wybieraj ciepłe buty, ale niekoniecznie ze zbyt głębokim protektorem. Szybko zbiera błoto i ziemię, a twój malec nie będzie potrafił tego wystukać.

Wybierając buty na brzydką pogodę, kieruj się także praktycznością czyszczenia. Na spacerze buciki szybko będą się brudziły, a malec co chwilę będzie chciał na ręce. Jeśli twoja kurtka ma przetrwać sezon, unikaj butów z materiałem na czubku. Trudniej go umyć, podczas gdy np. gumowy nosek przetrzesz chusteczką.

Modne buty dla najmłodszych

Wielu rodziców stawia na sprawdzone marki obuwia dziecięcego, zwłaszcza na Bartka i obuwie Elefanten. Zapłacimy za nie – w zależności od fasonu – od 90 do 200 zł. Popularne są też modele marki Next, Nike czy Pumy. Buciki Next dostaniemy już za mniej niż 100 zł, natomiast obuwie sportowych marek to wydatek od 80 do 229 zł. Modne są buciki z bohaterami bajek Disneya, zwłaszcza Myszką Miki lub Minnie. Popularne są również buciki-kapcie marki Befado (ok. 35 zł). Sprawdzą się na chłodne dni jako kapcie do żłobka.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro