Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Jak wybrać piec C.O. do domu?

Jak wybrać piec C.O. do domu?

Zakup pieca C.O. to jedna z najważniejszych inwestycji w domu. Od tego, na jaki sposób ogrzewania pomieszczeń zdecydujemy się, będzie zależał potem komfort mieszkańców. Na co zwrócić uwagę, wybierając piec do domu?

udostępnij
Piotr Strugała
Piotr Strugała 22-10-2015

Czas czytania: 5 min

Właściwe ogrzanie budynku mieszkalnego, a czasami także wody, to priorytet każdego właściciela domu. Wybierając piec centralnego ogrzewania, należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów: od skuteczności danego systemu grzewczego, poprzez koszty eksploatacji, po komfort użytkowania. Nie bez znaczenia jest także podejście do kwestii ekologicznych. Ministerstwo Środowiska zbadało, że dla 39% Polaków zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem środowiska naturalnego w naszym kraju.

Jakie paliwo do pieca?

Wybór paliwa, jakim chcemy ogrzewać nasz dom, to jeden z głównych czynników, który ma wpływ na zakup pieca C.O. W tym przypadku należy brać uwagę nie tylko dostępność danego paliwa w okolicach zamieszkania, ale także koszty eksploatacji. Według danych Ministerstwa Środowiska najpopularniejszy jest węgiel, którego używa do ogrzewania 41% gospodarstw domowych. Nic dziwnego – jest to, obok drewna, najtańsze paliwo, dlatego piece na węgiel lub miał cieszą się ciągle dużą popularnością. Niestety, paliwo stałe wymaga wygospodarowania odpowiedniego miejsca do jego przechowywania.

Najwygodniejsze i bardzo popularne jest zasilanie pieców gazem ziemnym, jednak nie wszędzie istnieje dostęp do takiej instalacji. Można wtedy zdecydować się na gaz płynny albo na olej opałowy. Najmniej popularne są kotły elektryczne.

Kolejna kwestia to wybór pieca ze względu na rodzaj komory spalania i jego sprawność. Komora może być otwarta lub zamknięta. Kotły gazowe na przykład występują w dwóch wersjach. Przy otwartej komorze spalania piec musi zostać umieszczony w pomieszczeniu, które spełnia określone normy, ponieważ wtedy powietrze jest zasysane właśnie z tego pomieszczenia. Natomiast kotły z zamkniętą komorą spalania są z reguły droższe, ale jednocześnie charakteryzują się wyższą sprawnością. W tej grupie warto zwrócić uwagę na niezwykle wydajne kotły kondensacyjne, które mogą być instalowane jako wiszące lub stojące.

Mniejszą sprawnością charakteryzują się piece węglowe, w których często może być spalane także drewno, brykiet, trociny i inne paliwo stałe. Nierzadko dość niska sprawność wynika ze specyfiki samego paliwa, które, szczególnie w starszych piecach, nie jest dostarczane do komory spalania w sposób ciągły.

Funkcje i moc pieców

Piec C.O. musi zostać wybrany również pod kątem tego, jakie zadania zostaną przed nim postawione. Jeśli jego funkcją będzie tylko ogrzewanie pomieszczeń, można zdecydować się na piec jednofunkcyjny. Taki sam piec wykorzystuje się czasami również wtedy, gdy zachodzi potrzeba podgrzewania wody. Montuje się wtedy dodatkowo zasobnik. Inne rozwiązanie to piec dwufunkcyjny. Zarówno piece na paliwa stałe, gazowe, jak i piece olejowe dostępne w wersji jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej.

Nie można zapominać o tak ważnej kwestii, jak dobór odpowiedniej mocy grzewczej pieca do powierzchni domu. Zbyt mały piec nie ogrzeje właściwie pomieszczeń, nie mówiąc już o zapewnieniu odpowiedniej ilości ciepłej wody do codziennego użytku. Najczęściej przyjmowane są następujące wartości:

  • 120-200 W/m2 dla domów wybudowanych przed rokiem 1982, które nie posiadają izolacji cieplnej;
  • 90-120 W/m2 dla domów wybudowanych w latach 80. i 90. XX wieku;
  • 60-90 W/m2 dla domów budowanych od końca lat 90. XX wieku – budynki z nowoczesnymi oknami, posiadające dobrą izolację cieplną.

Często również dobiera się moc pieców pod kątem zapotrzebowania na ciepło do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Na przykład w przypadku pieca dwufunkcyjnego moc powinna być większa niż 18 kW, a przy dużej rodzinie – nawet 30 kW.

Wybór odpowiedniego pieca C.O. rzutuje na wygodę codziennego użytkowania domu i na komfort jego mieszkańców. Dlatego trzeba rozważyć różne aspekty i możliwości zanim wybierze się rodzaj pieca, a potem jego konkretny model. Wszystko po to, by piec stał się przydatnym i wydajnym urządzeniem, a nie źródłem kłopotów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro