Jak wybrać okularki do pływania?

Jak wybrać okularki do pływania?

Wybór okularków do pływania jest niełatwy i powinien być uwarunkowany szeregiem czynników. Kupno idealnych okularków jest o tyle problematyczne, że o ile przy zakupie wydają się nam odpowiednie, to już na basenie czy w innym akwenie może się okazać, że nie była to najlepsza decyzja. Podpowiadamy, jak wybrać idealny dla siebie model i mieć pewność, że w trakcie pływania z naszymi okularkami nic się nie stanie i będą nam służyć przez długie lata.

udostępnij

Aleksandra MiłoszAleksandra Miłosz / 13-03-2015

Czy okularki to niezbędny zakup?

Niektórzy z nas uważają, że okularki pływackie nie wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia torby na basen. To błąd. Brak jakiejkolwiek ochrony dla naszego narządu wzroku może spowodować nie tylko podrażnienie oczu chlorem, ale nawet doprowadzić do zapalenia spojówek, zanieczyszczenia oczu, owrzodzenia rogówki i innych chorób, które w przyszłości mogą skutkować utratą wzroku.

Jak wybrać idealne okularki?

Oglądając oferty okularków na Allegro, możemy wpaść w panikę. Na rynku dostępnych jest obecnie tyle modeli, że ktoś, kto chce dopiero rozpocząć swoją przygodę z basenem, może mieć mętlik w głowie. Przed zakupami warto zastanowić się, jak dużą kwotę chcemy przeznaczyć na okularki. Dobry sprzęt kupimy już od 60 złotych. Nie warto kupować tańszych produktów, ponieważ w krótkim czasie będą wymagały kolejnej wymiany. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze idealnych okularków?

Zwróć uwagę na rozmiar

Rozmiar to główne kryterium podczas zakupu. Każde okularki należy przyłożyć do swojej twarzy, w końcu różnimy się rozmiarem i rozstawem oczu, a także wielkością głowy. Dla młodszych pływaków producenci przygotowali specjalne linie okularków dla dzieci. Dorośli powinni wybierać z modeli przeznaczonych dla starszych.

Idealne dla nas okularki obejmują całe oczy, a przyciśnięte do ich okolic, powinny się zassać i nie spadać przez kilka sekund. Jeśli spadają od razu po przyłożeniu, to znaczy, że są dla nas za duże. Jeżeli czujemy dyskomfort lub ucisk oczu – są za małe. W obu przypadkach powinniśmy je odłożyć i poszukać innego, dopasowanego modelu.

Nie martwmy się jednak, że guma, która ma trzymać okularki na głowie, ciśnie nas w czaszkę. Zarówno jej szerokość, jak i rozstaw samych okularków powinien być regulowany. Jeśli nie jest, lepiej nie decydujmy się na takie okularki. Fachowa opinia pomoże nam w podjęciu wyboru.

Materiał, z jakiego są wykonane okularki

To kolejny bardzo ważny aspekt. Okularki wykonane z wytrzymałych, odpornych na chlor materiałów zapewnią nam nie tylko doskonałą ochronę oczu, ale także posłużą nam przez wiele długich lat. Jeśli wybrany przez nas model okularków jest uszczelniany gąbką, możemy mieć pewność, że po pewnym czasie się ona odkształci, a same okularki zaczną przeciekać. Ich spadanie w trakcie pływania i dostawanie się chloru do oczu będzie z pewnością irytujące, dlatego nie warto decydować się na ten typ okularków, nawet jeśli ich cena wyda nam się wyjątkowo kusząca.

Jeśli nie planujemy pływania wyczynowego, a na basenie nie będziemy spędzać więcej niż kilka godzin tygodniowo, najlepszym wyborem będą okularki na gumie, która przysysa się do oczu. Oprócz tego, że zapewnią doskonałą ochronę przed wodą, to najczęściej posiadają też podwójną gumę zaczepianą na tył głowy, która najlepiej zabezpiecza nasze okularki przed spadaniem w trakcie pływania.

Natomiast dla profesjonalistów przeznaczone są okularki na przylegającej gumie oraz okularki specjalistyczne. Te drugie zapewniają idealne dopasowanie do kształtu i wielkości naszych oczu i głowy, ponieważ kupując je, otrzymujemy każdy element okularków zapakowany osobno. Jeśli sami dobrze się na tym znamy, możemy samodzielnie je złożyć. Jeśli nie, lepiej poprosić o pomoc fachowca, który dopasuje je do naszych potrzeb.

Kupując okularki, warto też zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ma dodatkowe parametry. Ochrona przeciw promieniowaniu UV sprawdzi się, gdy planujemy pływanie podczas słonecznych wakacji. Na basenie z pewnością przyda się ochrona przeciw parowaniu szkieł (antifog). Jeśli natomiast mamy wadę wzroku i nie chcemy pływać w soczewkach kontaktowych, producenci akcesoriów sportowych znaleźli rozwiązanie także dla nas – korekcyjne okularki do pływania.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro