Jak wybrać ochronną kamizelkę jeździecką dla dziecka?

Jak wybrać ochronną kamizelkę jeździecką dla dziecka?

Jeździectwo sprawia dzieciom wiele radości, ale nie należy zapominać, że generuje też duże ryzyko kontuzji. Najniebezpieczniejsze są upadki z konia, ale nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się również przy czyszczeniu czy siodłania wierzchowca.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 06-04-2018

W każdej stajni rolą instruktora jest dbałość o zasady, gwarantujące bezpieczeństwo uczestników zajęć, zwłaszcza tych najmłodszych. Zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom mogą również rodzice, wyposażając pociechy we własny, dobrze dopasowany i zapewniający ochronę sprzęt.

Dlaczego kamizelka powinna być obowiązkowa?

Przepisy Polskiego Związku Jeździeckiego określają zasady obowiązujące podczas oficjalnych zawodów, egzaminów i innych wydarzeń, które odbywają się pod logo Związku. Niestety nie regulują praktyki prowadzenia jazd rekreacyjnych w prywatnych stajniach. Oficjalnie zaleca się oczywiście zakładanie kamizelek ochronnych przez najmłodszych, ale każdy rodzić powinien traktować ten element wyposażenia jako obowiązkowy. Niestety nawet najbardziej doświadczony jeździec nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zachowań konia. Zwierzęta mogą się spłoszyć (odskakując w bok lub uciekając), nagle zatrzymać się (np. przed przeszkodą) lub po prostu bryknąć. Oczywiście nie w każdym przypadku te zachowania generują niebezpieczeństwo - dobrze jeśli skończy się na zwykłych siniakach czy zadrapaniach, do których opatrzenia wystarczy znajdujący się w każdej apteczce plaster czy gaza. Zawsze jednak należy liczyć się z możliwością utraty równowagi, upadku, a co za tym idzie urazu. Dlatego głowę dziecka zawsze powinien chronić kask, a korpus i kręgosłup - kamizelka.

Wygoda czy bezpieczeństwo kamizelki jeździeckiej?

Każda kamizelka ochronna czy tzw. żółwik przypomina pancerz, który ma chronić klatkę piersiową i plecy. W przypadku ryzyka niebezpiecznego urazu, warto przedłożyć bezpieczeństwo nad wygodę. Obecnie producenci prześcigają się w dostarczaniu rozwiązań, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale pozwalają zachować wygodę i nie krępują ruchów. Najczęściej wybierane modele składają się z miękkich segmentów - bloczków, które dopasowują się do kształtów ciała jeźdźca. Coraz więcej produktów wykonanych jest też z materiału (rodzaju pianki), który dopasowuje się do sylwetki pod wpływem temperatury ciała. Warto wspomnieć też o najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach, które wyposażone są w podobną poduszkę powietrzną co samochody!

Na co zwracać uwagę przy zakupie kamizelki jeździeckiej?

Przede wszystkim należy wybierać produkty spełniające normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej - BETA 2 i BETA 3. Norma BETA 2 znajduje się na cieńszych kamizelkach, które nie krępują ruchów, bardzo dobrze dopasowują się do sylwetki, ale nie zapewniają maksymalnego bezpieczeństwa. Są stworzone z myślą o jeźdźcach rekreacyjnych, początkujących skoczkach czy amatorach wyjazdów w teren. Oznaczenie BETA 3 mówi o zwiększonej odporności materiału, który jest grubszy, przez co kamizelka jest bardziej zabudowana, cięższa i zalecana dla tych, którzy wyczynowo uprawiają sport.

Dobrze aby wybrany produkt był jak najlepiej dopasowany do sylwetki dziecka - kamizelka nie jest zakładana bezpośrednio na ciało, ale na koszulkę lub bluzę, dlatego, mimo że dopasowana, nie powinna być jednocześnie zbyt mała. Przed zakupem warto więc dokonać niezbędnych przymiarek lub zapoznać się z oznaczeniami producenta.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro