Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Wydaje się, że wybór nawilżacza powietrza to czynność banalna, która nie wymaga żadnego zastanowienia – po prostu bierzesz pierwszy lepszy, byle nie był za drogi i już. Jest to jednak błąd – źle wybrany może nie przynieść oczekiwanego efektu, a nawet wręcz zaszkodzić.

udostępnij

Henryk TurHenryk Tur / 24-02-2016

Do czego służą nawilżacze powietrza?

Należy zacząć od ustalenia, jakie powietrze jest w domu. Nawilżacze powietrzamają za zadanie dodać wilgoci do zbyt suchego. Jest to ważne dla zdrowia przebywających wewnątrz osób, ponieważ nawilżone błony śluzowe to mniejsza szansa ich infekcji. Idealna wilgotność powietrza to 40-60%. Jak sprawdzić, jaka panuje w domu? Do tego posłuży wilgotnościomierz. Właściwą wilgotność można osiągnąć za pomocą nawilżaczy ceramicznych, parowych, mechanicznych lub ultradźwiękowych. Czym się różnią?

Rodzaje nawilżaczy i ich funkcje

Nawilżacze ceramiczne to pojemniki, które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Gdy nagrzewają się od niego, woda zaczyna parować, nawilżając w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Modele parowe działają podobnie. Znajduje się w nich woda, a podłączane są do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu następuje gotowanie, a co za tym idzie – parowanie cieczy. Poleca się je do pokojów dziecięcych. Natomiast nawilżacze ultradźwiękowe – zgodnie z nazwą – rozbijają cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków, co pozwala wytworzyć wilgotną mgiełkę. Para może być podgrzewana lub pozostać chłodna. Ostatni rodzaj, czyli nawilżacze mechaniczne, nawilżają znajdujący się w obudowie wkład, a następnie wydmuchują wilgoć na zewnątrz za pomocą wentylatora pary wodnej. Proces nawilżania w ten sposób jest dość powolny i najbardziej hałaśliwy – podczas pracy słychać szum powietrza przepływającego przez urządzenie.

Co jest ważne przy wyborze?

Można nabyć zwykły nawilżacz powietrza, czyli prosty, ceramiczny model. Dobrze jednak skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, np. nawilżaczy wyposażonych w filtry. Dla osób cierpiących na alergię polecany jest filtr HEPA – zmniejsza on ilość alergenów w powietrzu oraz redukuje unoszące się w nim drobiny kurzu. Można zastosować też filtr węglowy, który ma za zadanie zredukować nieprzyjemne zapachy.

Jak dobrać odpowiedni nawilżacz do pomieszczenia?

Nie ma nawilżaczy uniwersalnych, pasujących do każdego miejsca, w jakim zostaną powieszone. Przy każdym podana jest przez producenta informacja o tym, do jakiego rozmiaru pomieszczenia będzie się nadawać. Kubaturę taką mierzy się poprzez pomnożenie jego wysokości oraz szerokości. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj, tu musimy wziąć pod uwagę hałas wytwarzany przez nawilżacz, ilość pobieranej energii (jeśli jej potrzebuje) oraz podobne czynniki.

Funkcje dodatkowe

Nawilżacz może mieć dodatkowe funkcje, które dają rozmaite efekty. Często spotyka się nawilżacze mechaniczne, do których można wlać olejki aromatyczne – pozwala to nie tylko na nawilżenie powietrza w mieszkaniu, ale również wprowadzenie do niego przyjemnego zapachu. Są także specjalne wkłady inhalacyjne, które przydadzą się osobom, mającym problemy z zatokami lub chorującym na astmę. Wiele modeli każdego rodzaju posiada funkcję jonizacji. Wytwarzają one jony ujemne, które oczyszczają powietrze, redukując unoszące się w nich drobnoustroje i pasożyty.

Ile kosztują nawilżacze?

Koszt nawilżacza uzależniony jest przede wszystkim od jego rodzaju. Nawilżacz ceramiczny to nieduży wydatek – od kilku do kilkudziesięciu złotych. Na przykład ozdobny nawilżacz powietrza kosztuje zaledwie 7 złotych. Droższe są nawilżacze ultradźwiękowe – elektryczny nawilżacz powietrza świnka to koszt co najmniej 50 złotych. Jeżeli posiada się duży budżet, można zainwestować w rozbudowane modele, jak na przykład nawilżacz ultradźwiękowy RAVANSON UH-2010. Jego cena to 97 złotych, a w zamian za to otrzymuje się estetyczne, niewielkich rozmiarów urządzenie o pojemności 3,2 l z płynną regulacją mocy nawilżania. Wyposażone jest we wskaźnik poziomu wody i kontrolkę pracy.

Podsumowując

Nawilżacz należy dobierać pod kątem wielkości pomieszczenia oraz zdrowia osób, które będą w nim przebywać. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na potencjalne problemy z alergiami oraz drogami oddechowymi mieszkańców i dobrać nawilżacz, który nie tylko zwiększy wilgotność powietrza, ale również pomoże w tych przypadłościach. Ponieważ koszt takich urządzeń nie jest duży, nie będzie to problem dla domowego budżetu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro