Jak wybrać najodpowiedniejsze okulary dla kierowcy?

Jak wybrać najodpowiedniejsze okulary dla kierowcy?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez okularów. Te bowiem nie tylko potrafią ochronić przed palącym słońcem, ale także poprawić widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Jak zatem dobrać najlepsze okulary do własnych potrzeb? Które z modeli warto wziąć pod uwagę podczas zakupu?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 01-04-2015 / aktualizacja: 13-02-2019

Czy kolor szkła ma znaczenie?

Nie istnieją uniwersalne i idealne okulary dla kierowców, stąd też ich odpowiedni dobór ma kluczowe znaczenie. Najważniejszym elementem każdej pary są szkła i ich barwa, wskazująca na to, w jakich sytuacjach spiszą się najlepiej. Kierowcy poszukujący produktu, który wyeliminuje problem oślepiania przez promienie słoneczne, powinni zdecydować się na szkła w kolorze szarym, a więc przyciemniające.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że zbyt ciemna barwa skutecznie ograniczy ilość przedostającego się do oczu kierowcy światła, co zmniejszy widoczność i bezpieczeństwo jazdy. Warto więc zwracać uwagę na stopień przyciemnienia, który prezentowany jest w czterostopniowej skali. Nie powinien on przekraczać trzeciego poziomu.

Coraz większą popularnością cieszą się okulary wyposażone w szkła o jasnej, żółtej barwie. Potrafią one rozjaśniać obraz i zwiększać jego kontrast. Znakomicie sprawdzą się zatem w nocy oraz w warunkach silnych opadów atmosferycznych czy zamglenia. Pozwolą dostrzec więcej i ograniczą tempo zmęczenia oczu, co jest szczególnie kłopotliwe podczas jazdy w niekorzystnej pogodzie.

Oprawki idealne

Wybierając okulary, nie można zapominać o wpływie kształtu oprawek na widoczność. Dobrze, aby były one jak najcieńsze, aby minimalizować problem ograniczania pola widzenia. Właściwie zaprojektowane modele mają także wygodne zauszniki oraz miękkie noski zapobiegające powstawaniu odcisków. Okulary dla kierowców powinny bowiem wykazywać się nie tylko skutecznością, ale i wygodą w długotrwałym użytkowaniu.

Przewagi okularów polaryzacyjnych

Wśród okularów dla kierowców spotkać można również produkty ze szkłami polaryzacyjnymi, które z reguły są znacznie droższe od innych modeli. Różnica w cenie wynika z wykorzystania soczewek mających zdolność do filtrowania rozproszonego światła, co oznacza, że do oczu użytkownika trafia tylko fala spolaryzowana. Takie „proste” światło pozbawione jest wszelkich refleksów i niedoskonałości. Okulary polaryzacyjne zwiększają więc kontrast widzenia i nasycenie kolorystyczne. Ułatwiają w ten sposób dostrzeżenie potencjalnych niebezpieczeństw na drodze.

Okulary HD Vision

Wśród najtańszych okularów dla kierowców warto wyróżnić model HD Vision, który oferowany jest często w zestawie składającym się z dwóch par o cenie łącznej nieprzekraczającej 20-30 zł. Jedna para wyposażona jest w soczewkę przyciemniającą, a druga w rozjaśniającą. Kierowca możewięc w trakcie jazdy dobrać właściwe okulary do zastanych warunków na drodze. Model HD Vision wyposażony został również w podstawowy filtr UV, a także dodatkowe szkła na bokach – zwiększające pole widzenia.

Okulary polaryzacyjne Montana

Kierowcy mający do dyspozycji większy budżet powinni wybierać spośród produktów ze szkłami polaryzacyjnymi. Przykładem polecanej marki może być Montana, której okulary rozjaśniające lub przyciemniające kosztują ok. 100 zł. Model szwajcarskiego producenta przeznaczony dla kierowców wyróżnia się interesującym, sportowym designem, matowym wykończeniem oprawek, a przede wszystkim zaawansowanym filtrem UV 400. Chroni on zarówno przed promieniowaniem UVA, UVB, jak i UVC.

Okulary sportowe Lozano

Dobrym wyborem dla kierowców okażą się okulary sportowe marki Lozano. Ich cechą charakterystyczną są cienkie oprawki wykonane ze stopu aluminium i magnezu. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia okulary Lozano są nie tylko lekkie, ale także wytrzymałe. Szkła wyposażono ponadto w filtr UV 400 oraz polaryzację, co oznacza, że skutecznie poradzą sobie w eliminowaniu oślepiających refleksów świetlnych. Produkt marki Lozano to podobna półka cenowa co Montana i kosztować będzie ok. 100-120 zł.

Elegancja od marki Arctica

Kierowcy szukający okularów, które dobrze spiszą się zarówno w trakcie jazdy, jak i codziennego użytkowania, powinni zainteresować się produktami marki Arctica. Producent ten ma w swojej ofercie wiele modeli o szykownym wyglądzie, które wyposażone są jednocześnie w filtr UV 400 i soczewki polaryzacyjne. Arctica powszechnie stosuje także oprawki wykonane z poliwęglanu, cechujące się podwyższoną odpornością na uszkodzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro