Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto zwrócić uwagę na znacznie więcej cech niż tylko kształt i kolor oprawek. Najważniejsze jest to, aby w jak największym stopniu chroniły oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, mogącym prowadzić do uszkodzenia siatkówki i soczewki oka, a także przyczyniać się do zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Przekonaj się, jakie cechy powinny posiadać dobre okulary przeciwsłoneczne.

udostępnij

Patrycja KarpińskaPatrycja Karpińska / 14-07-2015

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Ważne, aby okulary były idealnie dopasowane, a dokładniej, aby z żadnej strony nie dopuszczały do oka promieniowania słonecznego (z dołu, z góry ani po bokach). Okulary powinny być także wygodne w noszeniu – nie za ciasne i nie za luźne.

Przy wyborze okularów warto zwrócić uwagę na kształt twarzy. W przypadku kwadratowej (czoło i podbródek mają zbliżoną szerokość) najlepiej sprawdzą się modele zaokrąglone na dole oraz aviatory. Posiadacze twarzy trójkątnej (czoło jest szerokie, a podbródek wąski) mogą wyposażyć się w okulary z kocimi oprawkami lub Wayfarer. Twarz okrągła doskonale prezentuje się w okularach z oprawkami szerokimi, prostokątnymi lub kwadratowymi. Największe pole do popisu mają osoby o twarzy owalnej, którym pasuje każdy typ okularów.

Jeżeli chodzi o kolor szkieł, pełnią one funkcje nie tylko estetyczną. Warto wybrać te o zabarwieniu żółtym lub pomarańczowym, ponieważ wzmacniają one kontrast, jednocześnie eliminując refleksy świetlne, przez co widziany obraz jest wyraźniejszy. Doskonale sprawdzą się odcienie neutralne, takie jak brąz czy szarość. Z kolei szkła o zabarwieniu różowym lub niebieskim mogą wypaczać kolory, przez co nie są polecane dla kierowców.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów okularów przeciwsłonecznych są te z filtrem polaryzacyjnym. Obraz widziany przez soczewki polaryzacyjne jest wyraźny, a wszystko za sprawą właściwego wykorzystania efektu rozchodzenia się światła. Filtr polaryzacyjny eliminuje refleksy świetlne powstające wskutek odbijania się promieni słonecznych od powierzchni, takich jak metal, woda czy szkło, oraz polepsza widzenie kolorów. Są one doskonałym wyborem dla kierowców i ludzi aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że filtr polaryzacyjny nie stanowi dodatkowej ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Wybierając okulary, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim stopniu chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oczywiście, warto zakupić model blokujący 100% szkodliwych dla oka promieni – zarówno UVA, jak i UVB (takie okulary znajdziesz tutaj). **Oprócz odpowiedniego filtru słonecznego okulary powinny posiadać również inne oznaczenia potwierdzające spełnienie podstawowych norm, m.in. EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000.

Okulary przeciwsłoneczne wyróżniają się ponadto różnym stopniem zaciemnienia soczewek (kategorie od 1 do 4), co ułatwia ich dobranie do konkretnych zastosowań.** Najwyższa kategoria sprawdzi się w warunkach wysokiego nasłonecznienia, czyli np. podczas jazdy na nartach. Natomiast kategoria 2 lub 3 będzie idealna naco dzień i podczas wakacji. Należy pamiętać, że okulary o najwyższym stopniu zaciemnienia są niewskazane dla kierowców.

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące okularów przeciwsłonecznych przeważnie są umieszczane na naklejkach i metkach lub na wewnętrznej części zauszników. Niestety, tanie okulary zakupione w tzw. sieciówce lub na straganie często nie posiadają informacji o filtrach i certyfikatach lub są one mało wiarygodne. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto pamiętać, aby nie sugerować się samym wyglądem czy modą, tylko stopniem, w jakim chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro