Jak wybrać najlepsze bryczesy na rynku, spośród dostępnych nowości?

Jak wybrać najlepsze bryczesy na rynku, spośród dostępnych nowości?

Minęły czasy, kiedy jeździectwo charakteryzowało się własnym i niepowtarzalnym stylem ubierania się, który nie zawsze spełniał wszystkie wymogi komfortu, ale musiał przede wszystkim właściwie się prezentować. Obecnie producenci prześcigają się w nowych materiałach, modnych krojach i kolorach.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 06-04-2018

Nowoczesne ubrania do jazdy konnej można śmiało zaliczyć do tzw. odzieży technicznej, która zdecydowanie zdominowała świat sportu. Oczywiście specyfika tej dyscypliny niezmiennie wymaga pewnych konkretnych specjalistycznych rozwiązań, które jednak są coraz częściej uzupełniane i modyfikowane z myślą o jeźdźcu - sportowcu.

Czy można zmodyfikować tradycyjne bryczesy?

Jeszcze kilkanaście lat wstecz spodnie do jazdy konnej wykonane były z grubej bawełny, najczęściej w jednolitym kolorze, z charakterystycznym skórzanym lub skóropodobnym lejem. Obecnie bryczesy przypominają dopasowane legginsy, a gama użytych w nich materiałów jest ogromna. W zimowych kolekcjach króluje softshell, który nie tylko poprawia komfort termiczny, ale jest materiałem odpornym na zabrudzenia i bardzo dobrze dopasowującym się do sylwetki. Dodatkowo chroni od wiatru i nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz do skóry.

W kolekcjach letnich można wybierać od zawsze modnego jeansu (z dodatkiem stretchu) po wszelkie nowe i opatentowane materiały techniczne, zapewniające skórze komfort oddychania, a jednocześnie posiadające właściwości antybakteryjne, modelujące sylwetkę, a nawet (co gwarantują niektórzy producenci) wspomagają redukcję cellulitu! Niektóre modele bardzo trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od legginsów używanych do biegania czy podczas zajęć fitness. Jeździectwo przestało być traktowane jako rozrywka dla arystokracji, a stało się sposobem na zdrowy tryb życia, który wymaga nieustannego kształcenia umiejętności i jest dużym wysiłkiem fizycznym.

Legginsy jeździeckie

Najnowszym produktem na rynku są legginsy jeździeckie. Spełniają te same funkcje co bryczesy, ale gwarantują maksymalny komfort i wygodę. Można je określić jako jeździecki odpowiednik... dresu! Do ich wykonania używa się miękkich materiałów, które dopasowują się do sylwetki i są przyjemne dla skóry więc nie powodują dyskomfortu, a jednocześnie zapewniają właściwą „przyczepność” do siodła. Podstawową różnicą jest brak zapięcia z przodu – zamka lub guzików. Zamiast tego pas taliowy jest szerszy, gumowany, a dodatkowy sznureczek umożliwia ich indywidualną regulację. Nie zapominajmy, że jedną z większych zalet legginsów jest cena – są znacznie tańsze niż tradycyjne bryczesy.

Poprawa przyczepności w siodle

Producenci siodeł już od dawna stosują do wyłożenia siedziska skórę o właściwościach antypoślizgowych. Tę samą funkcję spełnia tzw. lej w bryczesach. Obecna technologia umożliwia wykonanie tego elementu garderoby z materiałów o znacznie lepszych parametrach niż skóra lub zamsz. Spodnie z nowym typem pełnego leju są wygodne, przepuszczają powietrze, a co ważne nie powodują dotkliwych obtarć pachwin i pośladków. Nowością jest lej silikonowy czy żelowy, który nie musi stanowić jednolitej powłoki, a może być ułożony w modne wzory. Aby poprawić komfort jeźdźca, producenci zrezygnowali z rzepów na nogawkach spodni. Zastąpiono je materiałem elastycznym, który zapobiega niewygodnemu podwijaniu się nogawek. Brak rzepów to także brak obtarć w okolicy kostki!

Wybierając się do sklepu jeździeckiego, nie powinniśmy się dziwić, że pod względem odzieży zaczyna on przypominać sklep dla uprawiających fitness.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro