Odpowiednia kamera z wysokiej jakości wyświetlaczem poprawia komfort i bezpieczeństwo operatora traktora. Operator traktora lub ciągnika rolniczego mimo wysoko usytuowanej kabiny ma dość ograniczone pole widzenia. Sytuację utrudnia również zamontowany dodatkowy osprzęt. Aby ułatwić operatorom poruszanie się ciężkim pojazdem, coraz częściej stosuje się zestawy kamer wraz z wyświetlaczami zamontowanymi w kabinie. Czym kierować się podczas zakupu nowoczesnej kamery cofania do traktora?
Rodzaje kamer cofania do traktorów
Większość kamer cofania do traktorów i maszyn rolniczych jest zbliżona do siebie pod względem budowy i możliwości, jakie oferują. W skład gotowych kompletów do montażu wchodzą kamera (lub kamery) z wbudowanymi diodami umożliwiającymi pracę w nocy, wyświetlacz oraz niezbędne okablowanie. Na rynku funkcjonują także bezprzewodowe kamery cofania, aczkolwiek ich popularność jest znacznie mniejsza niż modeli przewodowych. Ten rodzaj kamer nie jest lubiany przez operatorów ze względu na zawodność.
Ilość kamer w traktorze
Wiele oferowanych zestawów na rynku umożliwia podłączenie do jednego wyświetlacza kilku kamer usytuowanych na maszynie rolniczej. Wówczas operator może z kabiny śledzić nie tylko tor jazdy cofającej maszyny, ale także pracę poszczególnych akcesoriów lub obszar wokół pojazd. Zestawy z kilkoma kamerami umożliwiają łatwe przełączanie wyświetlania obrazu z danej kamery lub podgląd jednocześnie ze wszystkich kamer.
Jakość wyświetlanego obrazu
Wybierając nowoczesną kamerę cofania do traktora, szczególną uwagę zwróć na oferowaną jakość wyświetlanego obrazu. Obecnie coraz częściej w zestawach kamer cofania znajdziecie kamerę i wyświetlacz prezentujące obraz w jakości HD lub zbliżonej. W praktyce im większa rozdzielczość monitora tym lepsza jakość obrazu. Polecamy także, o ile w kabinie jest wolne miejsce, zakup większych monitorów – wówczas zauważenie przeszkody lub przechodzącej osoby podczas cofania jest łatwiejsze niż na małym monitorze.
Praca kamer cofania w traktorze po zmroku
Wiele kamer o jakości daje się przekonać dopiero po zapadnięciu zmroku, czyli w sytuacji, gdy operator traktora potrzebuje pomocy w widoku dookoła maszyny. Zatem warto wybierać kamery z jak największą liczbą diod z dodatkową funkcją noktowizora. Tańsze zestawy kamer posiadają zazwyczaj 8–9 diod niewspieranych funkcją noktowizora. W praktyce taki zestaw po zmroku nie pokaże na wyświetlaczu w kabinie wysokiej jakości obrazu. Zestawy droższe oferują po 18 i więcej diod, które przy wsparciu funkcji noktowizyjnej znacząco podniosą bezpieczeństwo pracy po zmroku.
Szczelność kamery
Poszukując kamery cofania do traktora, zwróć uwagę także na szczelność kamery opisywaną przez parametr IP. Mimo często stosowanych daszków nad kamerami są one narażone na ciągłą pracę w trudnych warunkach zapylenia czy wilgoci. Parametr IP powinien być jak najwyższy, a na pewno nie mniejszy niż 66. Najczęściej stosowaną klasą szczelności w kamerach cofania jest IP69, gwarantujący poprawną pracę kamery nawet w najsurowszych warunkach atmosferycznych. Podobne kryteria dotyczące szczelności kamer cofania stosuje się w samochodach osobowych.
Przeczytaj także: Kamera cofania — jaką wybrać?
Solidny montaż kamery cofania w traktorze
Wybierając kamerę cofania do traktora, zwróć także uwagę na sposób jej montażu oraz długość załączonego okablowania.
- Ze względu na częste wibracje maszyn rolniczych zestaw montażowy musi być wykonany z metalu.
- Warto, aby uchwyty montażowe, zarówno do kamery, jak i wyświetlacza, miały możliwość regulacji – wówczas zostanie wybrane miejsce do montażu kamery, co będzie znacznie łatwiejsze niż w przypadku montażu kamer w autach osobowych.
- Jeśli chodzi o okablowanie, przed zakupem sprawdźcie czy dołączone kable będą miały wystarczającą długość. Ponadto w dobrej jakości zestawach okablowanie główne będzie miało wtyki hermetyczne, zapewniające bezproblemową pracę w trudnych warunkach atmosferycznych.
3 najpopularniejsze zestawy kamer cofania do maszyn rolniczych
Jeden z najpopularniejszych zestawów kamer do cofania na portalu Allegro.pl. Należy do droższych zestawów z pojedynczą kamerą (ok. 1000 zł), jednak oferuje kamerę z wbudowaną optyką SONY gwarantującą wysoką jakość obrazu, 7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1240x600 pikseli, 15-metrowy kabel z hermetycznymi końcówkami oraz 18 diod wbudowanych w kamerę, wspieranych przez funkcję noktowizyjną.
Zestaw cofania do traktorów w wersji ekonomicznej pod względem kosztów (kosztuje poniżej 400 zł). Oferuje dwie hermetyczne (IP 67) kamery z wbudowanymi 18 diodami LED. Każda z kamer ma solidny zestaw montażowy zintegrowany z daszkiem. Do każdej producent dołącza dwa 6-metrowe kable (na każdą kamerę przypada 12-metrowe okablowanie, z możliwością dokupienia kabli dodatkowych). Wadą w porównaniu do kamer z wyższej półki cenowej jest niższa jakość wyświetlanego obrazu (480TVL), co może mieć wpływ na bezpieczeństwo po zmroku i w deszczu.
Prezentowany zestaw posiada 7-calowy monitor z możliwością obsługi do 4 kamer. Co warte wzmianki, obraz z 4 kamer może być prezentowany jednocześnie na tym samym wyświetlaczu. Załączone dwie kamery posiadają po 18 diod, wbudowane daszki oraz grzałki zapobiegające szronieniu w jesienno-zimowych warunkach. Wyświetlacz prezentuje obraz w jakości 1024x600 px, zapewniając wysoką szczegółowość i jasność obrazu. Dwa przewody o długości 15 metrów mają hermetyczne zakończenia.
Kup produkt polecany w poradniku: