Jak wybrać miernik ciśnienia w oponach?

Choć wydawałoby się, że wybór miernika ciśnienia w oponach jest bardzo prosty, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na rynku dostępna jest bardzo duża liczba mierników, zatem jak odpowiednio wybrać miernik ciśnienia w oponach?

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 29-03-2016 / aktualizacja: 08-05-2018

Na początek

Przed przystąpieniem do wyboru dokładnego urządzenia musimy zdawać sobie sprawę, że większość mierników dostępnych na rynku nie pokazuje w pełni precyzyjnie wartości ciśnienia w oponach. Niestety pomiar ciśnienia powietrza znajdującego się w oponie nie należy do najłatwiejszych. Dlaczego? Ponieważ ma na niego wpływ wiele czynników, takich jak temperatura otoczenia, rodzaj opony itd. W przypadku, gdy błąd pomiarowy wynosi około 0,1 bara, nie należy się tym przejmować. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby w oponach na jednej osi było takie samo ciśnienie powietrza!

Każdy pojazd wyposażony jest w tabliczkę informacyjną, na której znajdziemy dokładne wartości ciśnienia w naszych oponach. Pamiętajmy, że wartości te będą się różnić w zależności od profilu opony oraz obciążenia. W większości przypadków tabliczka informacyjna umieszczona jest pod klapką paliwa bądź na progu pojazdu. Jeżeli takiej informacji nie możemy znaleźć, warto zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, w której wartości ciśnienia powietrza w oponach powinny być podane.

Najtańsze mierniki ciśnienia

Najtańsze mierniki ciśnienia to wydatek około 5 złotych. Niestety produkt wykonany jest z plastiku, przez co jego jakość pozostawia wiele do życzenia, a co gorsza ewentualne uderzenie o ziemię może spowodować jego uszkodzenie. Według danych producenta zakres pomiaru wynosi od 0,5 do 3,5 bara. Alternatywą jest zakup ciśnieniomierza do kół w cenie około 13 złotych. W zamian otrzymujemy produkt firmy VOREL. Według danych producenta zakres ciśnieniomierza wynosi od 0 do 7,5 bara. Produkt posiada chromowaną obwódkę zegara i jest odporny na uderzenia.

Ciekawostką jest fakt, że dysponując budżetem około 13 złotych, możemy stać się właścicielami elektronicznego miernika ciśnienia powietrza. Miernik firmy ATS oferuje szybkie i sprawne przeprowadzenie badania aktualnego ciśnienia w oponie. Wyniki pomiaru wyświetlone zostaną w skali PSI na wyświetlaczu LCD umieszczonym na mierniku.

Produkty cieszące się największą popularnością

Jednym z produktów cieszących się największą popularnością jest ciśnieniomierz cyfrowy do kół w cenie około 65 złotych. W zamian otrzymujemy urządzenie mogące dokonać pomiaru w zakresie od 0 do 13,8 bara, a co najważniejsze, w danych pokazywanych przez producenta możemy znaleźć informacje o dokładności, która wynosi w granicach plus minus 1-2 proc., a więc jest to wartość jak najbardziej akceptowalna.

Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LCD, obrotową główkę z końcówką pod kątem 90 stopni oraz elastyczny wąż o długości około 30 centymetrów. Do wyboru mamy aż cztery jednostki pomiaru ciśnienia – psi, kPa, bar oraz kg/cm2.

Produkt został wykonany z normą dokładności ANSI B40.1 Grade A. Alternatywą jest ciśnieniomierz do kół w cenie 32 złotych. Zakres pomiarowy urządzenia wnosi od 0 do 4 barów. Ciśnieniomierz został wykonany z normą dokładności ANSI B40.1 Grade A, dzięki czemu dokładność pomiaru wynosi plus minus 2-3 proc., co jest wartością akceptowalną. Produkt umożliwia połączenie pod kątem 45 stopni, przez co dopasujemy ciśnieniomierz nawet przy niedogodnie umieszczonych wentylach bez przecieku powietrza.

Jeśli decydujesz się na zakup ciśnieniomierza, zdecydowanie zachęcam do kupna urządzenia spełniającego normę ANSI B40.1.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro