Jak wybrać mechanika? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać mechanika? Na co zwrócić uwagę?

Wybór mechanika nie należy do najłatwiejszych, istnieje bowiem wiele warsztatów oferujących podobne usługi. Jak odpowiednio wybrać mechanika, aby podczas procesu serwisowania pojazdu być spokojnym o jakość wykonanej usługi?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 28-08-2017

Podstawowa weryfikacja warsztatu

Oczywiście najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z autoryzowanego serwisu. Niestety, ceny w serwisie nie są najniższe, a jakość wykonywanych usług niekiedy pozostawia wiele do życzenia. W przypadku posiadania nowego pojazdu wizyty w Autoryzowanym Serwisie Obsługi są jak najbardziej wskazane, jednak gdy mamy starsze auto – zwyczajnie się nie opłacają. Poszukiwania odpowiedniego mechanika rozpocznijmy od zasięgnięcia opinii wśród znajomych. Przecież każda osoba posiadająca samochód musi go gdzieś serwisować.

Po uzyskaniu informacji możemy przystąpić do weryfikacji. Na początek sprawdźmy stan prawny mechanika – czy firma jest zarejestrowana. Następnym krokiem będzie wyszukanie opinii o mechaniku w internecie. Popularnym i polecanym miejscem są fora internetowe, na których w większości przypadków znajdziemy rzetelne opinie na temat danego mechanika. Oczywiście wiele z nich należy traktować z przymrużeniem oka. Jeśli nie chcemy korzystać z opinii znajomych, pozostaje nam wyszukiwanie w internecie i podobna procedura sprawdzenia.

Umówmy się na przegląd

Gdy znajdziemy mechanika, który zainteresował nas swoją ofertą, najpierw umówmy się na podstawowy przegląd auta. To właśnie podczas przeglądów mechanik ma tak naprawdę „pole do popisu”, czyli do sprawdzenia, co tak naprawdę w aucie jest niesprawne. W przypadku pojazdu marki Premium starajmy się wybierać mechanika, który specjalizuje się w danej marce. Dlaczego? Ponieważ taka osoba w znacznie krótszym czasie jest w stanie zdiagnozować i rozwiązać problem występujący w pojeździe, dzięki czemu naprawa będzie o wiele tańsza.

Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy specjalista podczas przyjmowania auta przeprowadzi z nami wywiad środowiskowy, czyli zapyta, co nie działa, co wzbudza nasze wątpliwości itd. Jeżeli po przeprowadzonym wywiadzie otrzymamy wydrukowane potwierdzenie przyjęcia samochodu, to będzie świadczyć o profesjonalizmie danego warsztatu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podstawowym elementem świadczącym o profesjonalizmie warsztatu jest porządek panujący w zakładzie. Jeśli narzędzia warsztatowe znajdują się na miejscu (chociażby w skrzynkach narzędziowych, a nie na podłodze), a olej silnikowy nie zajmuje większości posadzki, najprawdopodobniej nasz pojazd jest we właściwych rękach. Warto również sprawdzić, czy warsztat jest wyposażony w podnośnik kolumnowy. Podczas niektórych prac jego użycie znacznie skraca czas wykonania usługi, a co za tym idzie obniża koszty. Dodatkowo zapytajmy, czy warsztat dysponuje sprzętem do diagnostyki komputerowej. Większość pojazdów poruszających się po naszych drogach wyposażona jest w sporą ilość elektroniki, której diagnoza możliwa jest tylko przy użyciu odpowiedniego komputera diagnostycznego.

Na koniec zapytajmy, czy mechanik ma dostęp do części zamiennych i czy możliwe jest dostarczenie swoich części – w wielu przypadkach bardziej opłacalny bywa zakup części chociażby przez internet niż u mechanika. Co więcej, często stosują oni np. oleje z beczek – olej jest tańszy, ale nie jest najwyższej jakości.

Znalezienie odpowiedniego mechanika nie należy do najłatwiejszych, dlatego poszukując dobrego specjalisty, poświęćmy trochę czasu na jego dokładne sprawdzenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro