Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Coraz bardziej upalne lata skłaniają nas do zakupu wentylatorów i klimatyzatorów. Na szczęście w przypadku tych drugich nie trzeba kuć ścian i decydować się na kosztowne instalacje. Ciekawą alternatywą są klimatyzatory przenośne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski 05-02-2015 aktualizacja: 15-06-2020

Czas czytania: 6 min

Zmiany klimatyczne sprawiły, że zim praktycznie już nie ma, a lato jest jeszcze bardziej upalne. W ekstremalne dni temperatury dochodzą prawie do 40 stopni Celsjusza i to w cieniu, więc w pełnym słońcu skwar jest jeszcze większy. To takie dni, kiedy w domu lepiej mieć zamknięte niż otwarte okna. Pomimo tego nie obejdzie się bez wentylatora, a najlepiej klimatyzatora. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na stałą instalację w domu czy mieszkaniu, ale na szczęście jest alternatywa. Mowa o klimatyzatorach przenośnych. Jednak przed zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami, aby wybrać możliwie najlepszy dla nas model.

Klimatyzator przenośny, czyli jaki?

Wydaje się, że sama nazwa zdradza już wszystko – klimatyzator przenośny to taki, który możemy przenosić. Nie instalujemy go na stałe na ścianie lub na oknie. W większości przypadków w jednej obudowie znajdują się zarówno skraplacz, jak i parowacz. Niezwykłą rzadkością, ale jednak występującą, jest klimatyzator przenośny w wersji dwuczęściowej, gdzie oba te elementy są rozdzielone. Pozwala to zmniejszyć hałas generowany przez urządzenie, ponieważ skraplacz możemy umieścić na zewnątrz, ale jest też bardziej problematyczne pod względem przenoszenia.

W klimatyzatorach przenośnych odprowadzanie ciepła odbywa się za pomocą elastycznego przewodu o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Jego ujście musimy umieścić na zewnątrz, np. przez uchylone okno lub otwór w ścianie. Z tego też powodu modele mobilne cechują się trochę mniejszą skutecznością. Ciekawą alternatywą są specjalne uszczelki, które montujemy na uchylone okno. Z jednej strony blokują one wpływ nagrzanego powietrza z dworu, a z drugiej strony mają specjalny otwór na umieszczenie przewodu klimatyzatora.

Klimatyzatory przenośne możemy też podzielić ze względu na czynnik chłodzący. Najczęściej występują modele ewaporacyjne oraz na czynnik chłodniczy. Te pierwsze wykorzystują zwykłą wodę oraz specjalną tkaninę, dzięki czemu nie tylko obniżają temperaturę, ale też nawilżają powietrze (np. Ravanson KR-7010). Niestety są mniej efektywne od urządzeń z czynnikiem chłodzącym. Te ostatnie wykorzystują właściwości odpowiednich gazów i za ich pomocą chłodzą powietrze. Najpopularniejsze substancje to R407C, R41A oraz R290, który jest najbezpieczniejszy dla środowiska. Na terenie Unii Europejskiej niedozwolone jest używanie czynnika R22, który był używany przed wieloma laty. Czynnik chłodniczy co jakiś czas wymaga uzupełnienia.

Klimatyzator przenośny – na co zwrócić uwagę?

Skoro już wiemy, na jakie rodzaje dzielą się klimatyzatory przenośne, to czas przyjrzeć się najważniejszym parametrom, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się moc chłodnicza. Jest ona wyrażana w kW i zazwyczaj mieści się w zakresie od 2 do 4 kW. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 potrzeba mocy około 30 W, czyli 0,03 kW. Obliczenia są w tym przypadku bardzo proste. Dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 i wysokości 2,7 m powinniśmy kupić klimatyzator o mocy chłodniczej co najmniej 2 kW (25 x 2,7 x 0,03 = 2,025). Takim modelem jest np. Columbia VAC KLC7000 w cenie około 1200 zł.

Tyczy się to jednak pomieszczeń z dobrą izolacją, w których chłód nie będzie uciekał. W innym przypadkach warto postawić na dodatkową, zapasową moc. W niektórych przypadkach moc chłodnicza może być wyrażana w BTU/h. W takim przypadku należy BTU przemnożyć przez liczbę 0,000293. Tym samym model o mocy 10000 BTU będzie miał 2,93 kW (10000 x 0,000293 = 2,93).

Drugim bardzo ważnym parametrem klimatyzatorów przenośnych jest przepływ powietrza. Ten wyrażany jest w m3/h. Można tutaj przyjąć prostą zasadę, w myśl której – im więcej, tym lepiej. Im więcej klimatyzator jest w stanie wyrzucić z siebie powietrza w ciągu godziny, tym wydajniej i szybciej będzie w stanie schłodzić dane pomieszczenie. Warto pomyśleć też nad modelem, który pozwala regulować prędkość przepływu powietrza, np. Sencor SACMT9020C.

Nie bez znaczenia jest też poziom generowanego hałasu. Ten nie ma wpływu na efektywność chłodzenia, ale przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania. Niewiele osób chce przebywać w pomieszczeniu, w którym bez przerwy słychać charakterystyczny szum. Dlatego warto postawić na model, który generuje hałas o jak najmniejszym natężeniu. Standardem jest od 30 do 70 dB. Dla przykładu model Kalorik ACM 1007 generuje hałas na poziomie 65 dB, ale Kaisai KPC-09AK29 już tylko 49 dB.

Co jeszcze? Warto zwrócić uwagę na zakres możliwej do ustawienia temperatury, a także funkcje dodatkowe, jak np. ogrzewanie, osuszanie czy też nawilżanie. Miłym dodatkiem jest też możliwość ustawienia automatycznego startu o określonej godzinie, timer, a także sterowanie za pomocą bezprzewodowego pilota.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro